فرهنگ مدرن سازمانی: کلید موفقیت سازمان‌های پیشرو

فرهنگ مدرن سازمانی

فرهنگ مدرن سازمانی نظامی یکپارچه از پیش‌فرض‌ها، ارزش‌ها و اعتقادات مردم است که رفتارهای مناسب و نامناسب (هنجارها) را در یک سازمان تفکیک کرده و تاثیر بسیاری روی رفتار و عملکرد کارکنان دارد. برای اولین بار این اصطلاح  فرهنگ مدرن سازمانی در کتاب “در جستجوی برتری” که توسط پیترز و واترمن نوشته شده بود مطرح شد. آن‌ها استدلال کرده بودند که موفقیت شرکت‌ها را می‌توان به یک فرهنگ سازمانی مانند مشتری‌گرایی، توانمندسازی، اخلاق‌مداری و … منتسب کرد. از آن زمان به بعد فرهنگ سازمانی موضوع مطالعات و پژوهش‌های مختلفی قرار گرفت، اما با این حال، هنوز هم فرهنگ سازمانی در مقابل موضوعاتی مثل رهبری که سابقه‌ای چندین قرن دارند یک مفهوم نسبتا جدید در مدیریت محسوب می‌شود.

اهمیت فرهنگ مدرن سازمانی

فرهنگ سازمانی برای یک سازمان و اعضای آن همانند دریا برای ماهی‌ها است، به عبارت بهتر کارکنان جدید با قرار گرفتن در سازمانی‌ که فرهنگ آن قبلا شکل گرفته است رنگ‌وبوی آن را می‌گیرند. همان‎‌طور که ماهی‌ها خود به خود قوانین موجود در دریا را بدون آن‌که کسی برای‌شان توضیح دهد یاد می‌گیرند.

فرهنگ سازمانی باید کاملا متناسب با ساختار سازمانی طراحی شود. به عنوان مثال، سازمانی‌که به کارکنان خود امکان تصمیم‌گیری می‌دهد باید ساختار غیرمتمرکز داشته باشند که امکان اجرای چنین طرحی وجود داشته باشد. . فرهنگ مدرن سازمانی یکی از مهم‌ترین دارایی‌های سازمان‎‌ها است، در واقع این موضوع به اثبات رسیده که سازمان‌هایی که دارای فرهنگ نادر و منحصربه‌فردی هستند، از یک مزیت رقابتی برخوردارند. براساس تحقیقاتی که سال ۲۰۰۷ توسط شرکت مشاوره بین انجام شد، بسیاری از رهبران موفق کسب‌وکارها اذعان داشتند که موفقیت شرکت خود را مدیون فرهنگ سازمانی خود هستند.

تبعات فرهنگ سازمانی نادرست

ارزش‌های یا فرهنگ سازمانی همان‌طور که اشاره کردیم در بهبود عملکرد سازمان‌ها بسیار موثر هستند. اما باید این فرهنگ متناسب با خواسته‌های محیط زیست و فرهنگ ما باشد. به عبارت دیگر، برای این‌که یک سازمان به مزیت رقابتی دست پیدا کند، می‌بایست فرهنگ سازمانی صحیحی را انتخاب کند. در صورتی‌که فرهنگ انتخابی اشتباه باشد، به مشکلات عملکردی منجر خواهد شد که در نهایت سبب شکست سازمان خواهد شد. به عنوان مثال، اگر یک شرکت در صنعتی تغییرپذیر فعالیت داشته باشد، داشتن فرهنگی که نوآوری و انطباق‌پذیری را تشویق کند منجر به بهبود عملکرد و رشد سازمانی خواهد شد. اما اگر یک شرکت در صنعتی فعالیت داشته باشد که باثبات است، یعنی برای سنت و قوانین خاص خود اهمیت بسیاری قائل است، در این صورت اگر این شرکت فرهنگ نوآوری را مابین کارکنانش تشویق کند به نتایج موثری دست نخواهد یافت.

عملکرد فرهنگ سازمانی بر روی کارکنان

علاوه بر بهبود عملکرد سازمانی، فرهنگ سازمانی مکانیزمی برای کنترل رفتار کارکنان است. فرهنگ متفاوت‌تر و قوی‌تر از قوانین و مقررات سازمانی است. به عنوان مثال، هنگامی‌که یک شرکت تلاش می‌کند تا به بهبود کیفیت خدمات به مشتریان خود بپردازد، قوانین ممکن است مفید باشند. اما ایجاد فرهنگ سازمانی خدمات به مشتری منجر به این خواهد شد که کارکنان خود را جای مشتریان می‌گذارند، خدمات به مشتری را اولویت اصلی شرکت می‌دانند و برای اجرای صحیح آن از هیچ کاری دریغ نمی‌کنند.

سطوح مختلف فرهنگ مدرن سازمانی

مطابق شکل فرهنگ مدرن سازمانی متشکل از سه سطح به هم وابسته است.

فرهنگ سازمانی
فرهنگ سازمانی
  1. در عمیق‌ترین سطح فرهنگ سازمانی مفروضات اساسی قرار دارد، این مفروضات بدیهی فرض شده و منعکس کننده‌ی اعتقادات است، شامل عقایدی که سازمان باید به آن‌ها عمل کند.
  2. در سطح بعدی فرهنگ سازمانی ارزش‌ها قرار دارند. ارزش‌ها شامل اصول، استانداردها و اهداف مشترکی هستند که می‌بایست در سطح سازمان اجرایی شوند. در واقع به کارکنان می‌گوید که در مقابل یک اتفاق خاص چه عکس‌العملی از خود نشان دهند.
  3. در سطح آخر فرهنگ سازمانی که مصنوعات و ابداعات نامیده می‌شود، جنبه‌های ملموس فرهنگ سازمانی مدنظر قرار می‌گیرد.

برای مثال، در یک سازمان مدیران به فرض اساسی معتقدند که خوشحال بودن کارکنان به نفع سازمان است. این فرض می‌تواند ارزش‌هایی مثل عدالت‌محوری، روابط باکیفیت بالا و داشتن سرگرمی در حین کار را به دنبال داشته باشد. مصنوعات هم که منعکس‌کننده‌ی چنین ارزش‌هایی است می‌تواند شامل ایجاد فضاهای باز، میزهای بیلیارد و … را شامل شود.

تشخیص فرهنگ سازمانی در شرکت ها

در فرهنگ سازمان محیط کار، تعاملات کارمندان، سیاست‌های شرکت، سیستم پاداش و دیگر ویژگی‌ها از مشاهده‌ی همین مصنوعات و ابداعات شروع می‌شود. هنگامی‌که مدیران شرکت برای استخدام در یک شرکت مصاحبه می­کنند، مشاهده محیط فیزیکی، نحوه لباس پوشیدن مردم، جایی که استراحت می‌کنند و اینکه چگونه پرسنل با یکدیگر صحبت می‌کنند قطعا دید خوبی از فرهنگ سازمانی به شخص مصاحبه شونده ارائه خواهد داد. با این حال، به سادگی با نگاه کردن به این جنبه‌های ملموس تصویر کاملی از فرهنگ سازمانی در ذهن شکل نخواهد گرفت و در این ارزش‌ها و عمیق‌تر از آن مفروضات اساسی فرهنگ سازمانی را می‌تواند به خوبی در این زمینه ارائه کند. [۶]

در نهایت

فرهنگ مدرن سازمانی یکی از ارکان اساسی درسازمان ها می باشد که به منظور ایجاد تغییرات در هرسازمانی لازم است. فرهنگ سازمانی باید کاملا متناسب با ساختار سازمانی طراحی شود. فرهنگ مدرن سازمانی یکی از مهم‌ترین دارایی‌های سازمان‎‌ها است، در واقع این موضوع به اثبات رسیده که سازمان‌هایی که دارای فرهنگ نادر و منحصربه‌فردی هستند، از یک مزیت رقابتی برخوردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.