خانه / توسعه تیمی و فردی / چرا پرداخت حقوق کمتر از داشتن کارمند ماهر مهمتر است؟!
توسعه مهارت فردی

چرا پرداخت حقوق کمتر از داشتن کارمند ماهر مهمتر است؟!

آیا بعضی اوقات احساس می کنید در کار فعلی خود گیر کرده اید؟ آیا آرزو می کنید که سریع تر از نردبان بالا بروید، حقوقتان بیشتر شود یا تغییری در کارتان ایجاد کنید؟

اغلب افراد با این موضوع که مهارت های خود را افزایش دهند یا خود را بهبود ببخشند، مشکلی ندارند. آن ها برای دستیابی به پیشرفت و افزایش دانش خود در شغل فعلی شان تلاش می کنند.

با توجه با این که بازار کار فعلی کم است، به روز رسانی یا توسعه مهارت های فردی و شغلی راهکاری مناسب برای حفظ اشتغال و توسعه فردی است. به این صورت می توانید بین همسالان خود رقابت کنید و برای کارفرماهای مختلف ارزشمند باشید.

در اکثر حرفه ها توسعه مهارت های فردی کارکنان برای کارفرما بسیار  با ارزش است و به عنوان یک الزام محسوب می شود. کارفرما و مدیر ترجیح می دهند کارکنان با روندها و تحولات مربوط به خود سازگار و به روز باشند. در ادامه به بررسی چگونگی توسعه مهارت فردی و شغلی برای رسیدن به اهداف شغلی شرکت شما پرداخته‌ایم. ما به شما آموزش می دهیم که چگونه مهارت های فردی خود و نیروهایتان را افزایش دهید.

توسعه مهارت فردی شغلی چه سودی برای سازمان دارد؟

یادگیری و توسعه مهارت فردی و شغلی جدید یکی از بهترین راه های موفقیت در کار شماست. در اینجا به این موضوع می‌پردازیم که توسعه مهارت شغلی و فردی چه سودی برای شما و سازمانتان دارد:

۱- باعث افزایش اعتماد به نفس است.

یادگیری و توسعه مهارت فردی جدید می تواند به شما در انجام وظایف جدید در محل کار کمک کند، همچنین توانایی شما را افزایش می دهد که چگونه در نیروی کار تغییر ایجاد کنید. معمولا مدیران به دنبال افراد آگاه، شایسته و پیشرو هستند. کارمندی که به مهارت فردی خود اطمینان دارد و می تواند به طور فعال این مهارت ها را نشان دهد. این کارمندان دارایی شرکت شما هستند.

۲- بازاریابی بهتر و رقابت پذیری را به دنبال دارد.

توسعه مهارت فردی به سازمان کمک می کند تا در حوزه فعالیت خود به روز باشد و شما را به یک متقاضی شغلی رقابتی تبدیل می کند. شما به عنوان کارفرما می دانید که نیروهایتان مجموعه ای از مهارت های فردی لازم را دارند و افرادی را استخدام می کنید که مهارت فردی و شغلی لازم را داشته باشند.

۳- توانمندسازی بیشتری انجام دهید.

مهارت های جدید می تواند به شما امکان ارائه راه حل هایی برای مشکلاتی که ممکن است در کار ایجاد شوند، ارائه دهند. کارفرما برای کارمندانی که خود محور هستند و توانایی پیش بینی و حل مسائل را در صورت بروز دارند ارزش قائل است. شما می توانید این مهارت ها را در شغل و همچنین هنگام مصاحبه و بررسی رفتار افراد دریافت کنید، مخصوصا زمانی که متقاضیان شغلی راه حل هایی را برای حل چالش های ایجاد شده ارائه می دهند.

۴- فرصت های شغلی بهتر ایجاد کنید.

توسعه مهارت های نیروها باعث ایجاد فرصت های شغلی جدید می شود. به عنوان مثال اگر یک نیرو مهارت خود در نرم افزار اکسل را به روز کند، ممکن است بتوانید از او برای کارهایی که نیاز به تجزیه و تحلیل، ایجاد صفحات گسترده و یا حتی تولید گزارشات دارد، استفاده کنید. با دست یابی به مجموعه مهارت های جدید، فرصت های شغلی و نقش های جدید ایجاد می کنید.

توسعه مهارت شغلی

آموزش توسعه مهارت های فردی و شغلی

گاهی اوقات مدیران تصور می کنند که وقت برای توسعه مهارت های خود و نیروهایشان وجود ندارد. این یک تصور غلط است که توسعه خود و یا نیروها باعث می شود تا شغل فعلی به حالت تعلیق در آید و زمان را از دست بدهید، در حالی که با توسعه مهارت ها، کارکنان شما مهارت های دیگری آموخته و باعث ایجاد رقابت بین همکاران می شوید.

در این قسمت به آموزش ۵ راهکار برای توسعه مهارت های حرفه ای مدیران و کارکنان آن ها پرداخته ایم.

راهکار اول: برنامه رشد شخصی تهیه کنید.

قبل از شروع بهتر است نقشه ای رسم کنید. نقاط ضعف و قوت خود را به هم وصل کنید تا تصمیم بگیرید که یک یا دو سال در آن مسیر باشید. در این نقشه به میزان زمانی که دارید و نحوه پیشرفت خود توجه داشته باشید.

تصمیم بگیرید که هدف نهایی شما چیست و چه مهارت هایی را برای انجام این کار لازم دارید. برای مثال، اگر در کار فروش هستید و تصمیم دارید مهارت های ارائه خود را توسعه دهید، در مورد مواردی که به بهبود آن کمک می کند فکر کنید و برای آن برنامه ریزی کنید.

راهکار دوم: با سرپرست و همکاران خود صحبت کنید.

مناسب ترین مکان برای توسعه مهارت های حرفه ای شما و نیروهایتان، اغلب در محل کارتان است. شما می توانید برنامه های آموزشی شغلی (که ما در اختیارتان قرار می دهیم) را مهیا کرده و مهارت هایی را در اختیار کارکنان خود قرار دهید که بتوانند بین بخش های مختلف و محیط های کاری جابه جا شوند.

به کارکنان خود فرصت یادگیری دهید و بگذارید با همکاران خود صحبت کنند. این می تواند به معنای گذراندن دوره ها و یا سپری کردن مدتی در بخش های متفاوت شرکت برای یادگیری نحوه عملکرد شرکت باشد.

راهکار سوم: آموزش های شخصی را شروع کنید.

با وجود اینترنت فرصت های یادگیری بی حد است. شما و یا کارکنانتان می توانید با گوش دادن به پادکست های آموزشی در ساعت ناهار یا استراحت، زبان دوم و حتی سوم را انتخاب کنید یا آخرین روند بازاریابی را بخوانید یا اگر می خواهید در طراحی و گرافیک پیشرفت کنید یک آموزش آنلاین فتوشاپ و … ببنید و این توصیه را به کارکنان خود نیز بکنید.

این آموزش های شخصی ممکن است ناشی از علاقه شخصی باشد، اما این مهارت های جدید می تواند برای زندگی حرفه ای و کاری شما مفید باشد. علاوه بر این که کارکنان از این آموزش ها لذت می برند، آموزش ها به یک مهارت غیرقابل فروش تبدیل شده است.

راهکار چهارم: در جلسات و همایش ها شرکت کنید.

تا جایی که می توانید در سمینارها، کنفرانس ها، همایش ها و رویدادهای متفاوت شرکت کنید و از نیروهای خود نیز بخواهید تا آن ها هم برای این مسائل وقت بگذارند. با تعامل با سایر کارشناسان حوزه علاقه خود به سرعت دامنه دانش خود و کارکنانتان گسترش یافته و حتی ممکن است بسیاری از مسائل و مشکلات مربوط به کارتان حل شود.

تعامل حتی می تواند آنلاین باشد. بسیاری از انجمن های آنلاین وجود دارند که افراد همفکر درباره آخرین موضوعات یک رشته بحث می کنند و نظرات و تخصص های خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.

راهکار پنجم: در دوره ها و جلسات آموزشی توسعه مهارت شرکت کنید.

حتی اگر کار شما تمام وقت است و فرصت کافی برای آموزش ندارید، همیشه ابزار و روش هایی برای توسعه مهارت های شما هست. ما با برگزاری دوره های آموزشی، روش هایی را برای پیشرفت در تخصص شما در اختیار مدیران و کارکنان آن ها قرار می دهیم. با این روش در وقت و انرژی خود برای پیشرفت سرمایه گذاری کرده اید. در ضمن این روشی مشخص برای متعهد کردن خود و نیروهایتان برای یادگیری است.

و اما چه راهکاری برای توسعه مهارت های فردی پیشنهاد می دهید؟

هر یک از ما مهارت ها و توانایی های منحصر به فردی داریم. با دانستن این موضوع، می توان درک کرد که این مهارت ها چیست و چگونه از آن ها به خوبی استفاده کنید. پس از شناخت مهارت های خود، با روش‌های موجود از مهارت های خود در راه درست استفاده کرده و آن ها را بهبود بخشید.

در این قسمت راهکارهایی را برای توسعه و بهبود مهارت های فردی شما و کارکنانتان در اختیار شما قرار می‌دهیم:

۱- رهبری کنید.

فرصت هایی را برای رهبری با استفاده از مهارت های خود پیدا کنید. رهبر بودن در مهارت هایی که در آن ها پیشرفت کرده اید، دانش و تجربه ای که به دست آورده اید را به خوبی نشان می دهد. اگر اعضای تیم به عنوان یک رهبر به شما نگاه کنند، از شما انتظار دارند که یک متخصص باشید، تصمیم بگیرید و از پس موقعیت های دشوار برآیید.

داشتن این نقش ها به شما در رسیدن به مسائل به روش های مختلف کمک کرده و باعث می شود از دید دیگری به مهارت های خود نگاه کنید. همچنین می توانید مسئولیت های دیگری نیز بر عهده بگیرید و یا برنامه های جدیدی ایجاد کنید.

۲- مربی باشید.

مشاوره دادن به اشخاص دیگر و مشورت با آن ها یکی دیگر از راهکارهای توسعه مهارت های فردی است. به این صورت شما به عنوان یک مربی و راهنما، فرصت دارید که نظرات خود را به آن ها منتقل کرده و در کنار آن به یادگیری بپردازید.

دانستن این موضوع که دیگران شما می بینند و دنبال می کنند، شما را به سمت کارهای بهتر سوق می‌دهد.

۳- با دوستان خود رقابت کنید.

احساس رقابت هم طبیعی است و هم سالم. رقابت به رشد شما و اعضای تیمتان کمک می‌کند. با اشخاصی که مهارت های شما را دارند، در یک رقابت دوستانه شرکت کنید.

رقابت باعث می شود بهترین کار خود را به نمایش بگذارید، یک رقیب تجاری پیدا کنید و با او به رقابت بپردازید.

۴- انتقاد پذیر باشید.

گاهی اوقات تمامی بازخوردهای مثبت با دریافت یک نظر منفی از بین می رود. سعی کنید انتقاد پذیر باشید و شور و اشتیاق خود را در استفاده از مهارت هایتان از دست ندهید. همیشه با قدرت ادامه دهید. انتقاد سازنده را بپذیرید و به آنچه گفته شد گوش داده و آن را رفع کنید. تدافعی نباشید و بدانید که شکست همیشه با خطر همراه است. آنچه را باید بهبود یابد، بهبود بخشید و به حرکت خود ادامه دهید.

۵- به یک سازمان بپیوندید.

این روش عالی برای ایجاد ارتباط و به روز ماندن در مهارت خود است. سازمان می تواند، یک سازمان حرفه ای یا یک کنفرانس باشد، پیوستن به افراد در یک مکان رسمی می تواند به شما در بهبود مهارت هایتان کمک کند. در کارگاه ها یا سخنرانی هایی که توسط سازمان ارائه می شود شرکت کرده و خود را مملو از اطلاعات و آگاهی های مهم و مورد نیاز کنید.

۶- به جزئیات توجه کنید.

توجه به جزئیات ریز و درشت در کار اهمیت ویژه ای دارد. توجه به جزئیات همان چیزی است که باعث می شود در کارهای خود ایستادگی کنید. توجه به جزئیات بسیاری از مشکلاتی که ممکن است در آینده پیش آید را حل کرده و این نوعی توسعه و بهبود مهارت فردی است.

۷- اعتماد به نفس داشته باشید.

اعتماد به نفس باعث می شود که دیگران را قانع کنید که چه کاری انجام می دهید. چه مدیر باشید چه کارمند. اگر به خود، مهارت ها و توانایی های خود و نیروهایتان اعتقادی ندارید، نمی توانید انتظار داشته باشید که دیگران به شما اعتماد کنند. اعتماد به نفس داشته باشید داشته و به کارمندان خود نیز اعتماد به نفس داده و اطمینان حاصل کنید که همه شما را به عنوان شخصی که توانایی پیمودن هر شرایطی را دارد، می بینند.

۸- خلاقیت خود را افزایش دهید.

خلاق بودن برای هر نقشی که در محیط کار دارید مفید است. خلاقیت شامل توانایی در یافتن راه حل برای مشکلات با روش های نوین، استدلال و تجربه گذشته همراه با اطلاعات و منابع است.

استفاده از روش های نوآورانه برای بهبود جریان کار و فرآیندهای موجود در محل کار یا یافتن روشی جدید برای انجام کارها می تواند پویایی شرکت را تغییر دهد. بهبود این مهارت در خود و نیروها باعث می شود در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید و کیفیت محصولات و خدمات را بهبود بخشید.

۹- با اخلاق باشید.

صداقت و ارزش های اخلاقی در محل کار بسیار مورد احترام است. بهتر است به هر صورتی که هست هم مدیران و هم کارمندان ارزش ها و صداقت خود را حفظ کنند. صداقت و پایبندی به ارزش ها در طولانی مدت روند رشد شما را نشان می دهد و به شما در بالا رفتن از نردبان شغلی کمک می کند.

۱۰- پویا باشید و به یادگیری ادامه دهید.

ممکن است مدیران و نیروهایشان افت و خیز موقت در بهره وری را تجربه کرده یا حس کنند که روند پیشرفت کار آن ها راکد است. تسلیم نشوید، راه های خلاقانه ای برای نزدیک شدن به هدف ها و برطرف کردن مشکلات خود بیابید و سپس ادامه دهید.

 

نتیجه گیری

اگر به دنبال توسعه مهارت شغلی و فردی در محل کار خود هستید، نیاز به وقت و صرف هزینه دارید. افرادی که مدام مهارت های خود را توسعه می بخشند تا در زمینه های کاری خود پیشرفت کنند، بهترین کار را در حرفه خود دارند.

برای توسعه مهارت ها و بهبود اشتغال خود با ما مشورت کنید. ما در تیم مدیریت منابع انسانی نیمو، مربیان باتجربه و طیف وسیعی از برنامه، آموزش مهارت ها، برنامه های مربی گری و برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی را برای گسترش فرصت های شغلی شما ارائه می‌دهیم. آموزش نه تنها به کسب مهارت های جدید کمک می کند بلکه باعث ایجاد تعامل و اعتماد به نفس می شود.

منابع:

  1. وب سایت wes
  2. وب سایت www.lli.sg
  3. وب سایت ویکی هو
  4. وب سایت mystarjob
  5. وب سایت eecentre

 

درباره‌ی مهسا جعفری

من مهسا، علاقمند به فعالیت در زمینه دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا هستم، خوشحالم که با تیم نیمو آشنا شدم و در کنارشون فعالیت میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.