خانه / نوآوری سازمانی / فرهنگ سازی در فضای کار اشتراکی
فرهنگ سازی در فضای کار اشتراکی
فرهنگ سازی در فضای کار اشتراکی

فرهنگ سازی در فضای کار اشتراکی

ساختن یک شرکت با فرهنگی قوی در یک فضای اشتراکی

زمانیکه به فضای کار اشتراکی می روید فوراً متوجه تفاوت ها می شوید، احساس می کند متفاوت از یک دفتر معمولی است. بوی قهوه تازه در فضا پیچیده است و افراد که ان جا هستند همه  پرانرژی اند و فضا را پر از هیجان کرده اند. یکسری از افراد در میزهای خود مشغول کار و عده ای دیگر در گیر مکالمات روزانه اند. این فرهنگ فضای کار اشتراکی است.

محیط کار اشتراکی یکی از رهاوردهای بسیار مفید موجود برای کارآفرینان و صاحبان استارتاپی (Coworking Space) است. هرروزه صاحبان استارتاپ و فریلنسرها متوجه محیط‌های کار مشترکی می‌شوند که این فضاها نه‌تنها مربوط به افرادی است که به فضای کاری نیاز دارند، بلکه برای افرادی که به شبکه‌سازی، اعتبارسنجی و شناخت کامل از ایده‌ای که آن را پایه‌گذاری و اداره می‌کنند نیاز دارند نیز مناسب است.

فضاهای کاری اشتراکی مزایای بسیاری دارد: طراحی عالی، خدمات فراگیر و انعطاف پذیری و رشد بالای تیم. درست زمانی که در حال تلاش برای ساخت شرکت خود هستید، قرار گرفتن در یک فضای کار اشتراکی می تواند ساختن یک تیم منسجم را به چالش بکشید. جدای از مزایایی که برای این محیط می توان دید تفاوت ها و تنوع ها خود باعث می شود فرهنگ های متفاوتی در کنارهم قرار گیرند. یک فرهنگ قوی تیمی برای استخدام، تعامل و حفظ کارمندان به عنوان مقیاسی برای شرکت شما ضروری است.

با  ایجاد فرهنگ پایدار برای شرکت خود پایه های شرکتتان را محکم بنا کنید. توجه داشته باشید که فرهنگتان حتماً این عناصر را در خود داشته باشید:

با ارزشهای خود شروع کنید

 

برای انکه فرهنگ اشتراکی تأثیر پایدارتری داشته باشد، فرهنگ محیط کار باید با رسالت و ارزشهای شرکت هم راستا شوند. اگر شرکت شما قبلاً مجموعه ای از ارزش ها برایش تعریف نشده است، با همکاری تیم رهبری خود ان را تعریف کنید.

ماموریت یک بیانیه کوتاه و مکتوب در مورد اهداف شرکت، فلسفه وجودی ان، عملکرد، بازارها و مزیت رقابتی شماست. این ماموریت توسط ارزش های شما پشتیبانی می شود. و شما را راهنمایی می کنند که چگونه مأموریت را پیاده سازی می کنید و ابهامات کاری را با تعریف آنچه برای شرکت شما مهم است روشن می کنید.

داشتن یک مأموریت و ارزش های تعریف شده به تیم شما کمک می کند تا اهداف و دیدگاه خود را بشناسد، حتی اگر در میان شرکتهای بسیاری در فضایی اشتراکی قرار بگیرید. برای این که مأموریتان از ذهن دور نشود، اگر در فضای کار یک دفتر خصوصی دارید، می توانید یک پوستر از مأموریت و ارزش های خود ایجاد کنید تا روی دیوار بگذارید، یا راهی برای برجسته کردن آنها در جلسات گروهی پیدا کنید.

جلسات و دورهمی های گروهی برپا کنید

فرهنگ سازی در فضای کار اشتراکی
فرهنگ سازی در فضای کار اشتراکی

فضاهای دلپذیر تا حدود زیادی محبوب هستند. امکاناتی مثل قهوه رایگان، چای و شبکه و رویدادهای اجتماعی را ارائه می دهند. با این حال، برنامه ریزی دورهمی های گروهی و ایجاد عاداتی برای شرکت به شکل گیری اساس فرهنگ شرکت بی نظیر شما کمک کند.

پس به طور منظم فرصتهایی را ایجاد کنید تا اعضای تیم بتوانند با یکدیگر در خارج از دفتر ارتباط برقرار کنند. این دیدارها در راستای اهداف و ارزشهای شرکت شما باشد و میتواند شامل استراحت با قهوه در هفته، وعده های غذایی گروهی، یک ساعت خوشحالی ماهانه یا یک روز خاص سالانه باشد.

شما میدانید با برجسته کردن مرتب دستاوردها و مشارکتهای کارکنان، تیم شما با یکدیگر ارتباط احساسی دارند. در جلسات تیمی برای تشویق و قدردانی از یکدیگر فرصتی را ایجاد کنید. برنامه ای برای جشن تولد اعضاای تیم و سالگردها ایجاد کنید. هدایای کارمندی با مارک ایجاد کنید که  به احساس هویت افراد کمک می کند.

ایده ها و نظرات تیم خود را جمع کنید

ایجاد فرهنگ باید یک تلاش جمعی باشد. یک فرهنگ قوی، پاسخگوی علاقه ها و ایده های کارکنان است. وقتی همکاران شما احساس می کنند شنیده می شوند، با فرهنگ شما درگیر می شوند و احساس می کنند بخشی از تیم هستند.

حتی اگر تیم شما کوچک است، با هم کار کنید تا آنها را درگیر پروسه فرهنگ سازی کنید. به انجام این کار می توانید:

– ایده هایی را برای ایجاد فرهنگی برای جلسات تیم ارایه دهید یا از طریق یک بررسی فرهنگی سه ماهه به کسب اطلاعات بیشتر در مورد تیم خود برسید.

– با حضور نمایندگان بخش های مختلف، “کمیته فرهنگ” تشکیل دهید تا بتوانید از تیم کمک بگیرید و حتی در برنامه ریزی فعالیت های فرهنگی کمک کنید.

 در نتیجه

صرف نظر از اندازه شرکت، فرهنگ قوی تجربه کارمندی عالی است که به جذب و حفظ استعداد های برتر بسیار کمک می کند. درمیان تفاوت ها با ساخت فرهنگ قوی به ساخت پایه های درست شرکتتان کمک می کنید. تعریف ارزش و اهداف سازمانی و به دنبال ان اهمیت دادن به دورهمی ها و جمع های گروهی بسیار موثر است. به کارمندانتان احترام بگذارید و ان ها را در بحث ها شرکت دهید و از ان ها تشکر کنید. همین چند گام به ظاهر ساده به شما در ایجاد یک فرهنگ سازمانی قوی برای پایدار بودن سازمان کمک می کند.

 

درباره‌ی لیلی عباسی

لیلی هستم، سالهاست می نویسم و حس خوبم را با نوشتن به دنیا اعلام می کنم. کنجکاو و عاشق آموختنم. از پیچیدگی مسایل لذت می برم. اما با ساده ترین بیان ممکن قصد دارم مطالب را به شما منتقل کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.