فیلی که در اتاق حبس شد! باغ وحشی به نام فرهنگ سازمانی

در تمامی سازمان ها، مدیران با چالش های ایجاد تحول در فرهنگ محیط کارشان آشنا هستند. در این راستا مدیران و رهبران ارشد کسب و کارها لازم است، جهت برآورده کردن انتظارات متغیر بین اعضای سازمان و مشتریان آن، برخی اقدامات را به شکل نمادین انجام دهند. این کار باعث شروع تغییر در فرهنگ سازمانی می شود. در این نیمو بورد با توضیح یک مثال جالب در مورد نحوه تغییر فرهنگ سازمانی برای شما صحبت خواهیم کرد.

چگونه تغییر فرهنگ سازمانی را آغاز کنیم؟

یک مدیر پیشرو در زمینه کشاورزی جهانی فیل های کوچک پلاستیکی را با آرم شرکت برای اتاق جلسات خود سفارش داد. این فیل ها نمادی برای آسان کردن تغییر رفتارهای مطلوب در کارمندان بودند.

هدف این سازمان تحول فرهنگی بود تا به شرکتی با عملکرد و خلاقیت بالا تبدیل شود. مدیر این سازمان متوجه شد که جهت رسیدن به این هدف، بهتر است کارکنان با یکدیگر گفت و گوهای صادقانه داشته باشند و ایده های خود را به راحتی و آزادانه بیان کنند. مدیر، جهت ایجاد تغییر، این فیل ها را روی میزش قرار داد. در واقع مدیریت به دنبال راهی جهت نشان دادن شروع تغییر در نقش ها و رفتارهای جدید در فرهنگ سازمانش بود.

برای شروع تغییر فرهنگ سازمانی، بهتر است تغییرات فرهنگی را با یک یا چند عمل نمادین(تصمیماتی که نشان دهنده بروز تغییر در سازمان است)  آغاز کنید.

با شفاف سازی نقش ها، انتظاراتتان از تغییر را بیان کنید.

اهمیت مدیران ارشد سازمان در اجرای اقدامات نمادین در نشان دادن تعهد آن ها به ایجاد تحول است. اقدامات نمادین به منظور ایجاد تغییرهای کوچک در سازمان باعث افزایش رفتارهای روزمره و ایجاد فضایی بحرانی هستند. اما این اقدامات اغلب کمتر به چشم می آیند و ممکن است باعث نا امیدی مدیران شوند. این نا امیدی ممکن است با این جمله خود را نشان دهد: “من که کارها را متفاوت انجام دادم، پس چرا کسی متوجه آن نشد؟”.

تحقیقات نشان می دهند، هنگامی که مدیران جهت ایجاد تغییر در فرهنگ سازمانشان از الگوهای رفتاری کارکنان استفاده می کنند، تحول در سازمان چندین برابر است. تقریبا نزدیک به ۵۰ درصد کارمندان، فعالیت و تعهدات مدیرعامل مبنی بر ایجاد تحول را موثرترین اقدام جهت درگیر کردن و متعهد کردن کارمندان در ایجاد تغییر فرهنگ سازمان می دانند.

اقدامات نمادین زمانی موفقیت آمیز است که کارمندان به راحتی ارتباط بین عمل و تغییر را درک کنند. بعد از آن تغییر طرز فکر و تغییر رفتار آسان است. به عنوان مثال، کارمندان این شرکت کشاورزی، ابتدا با دیدن فیل های پلاستیکی گیج شدند. اما زمانی که دیدند، مدیران فیل ها را روی میز قرار دادند، سردرگمی آن ها کمتر شد.

برای مطالعه بیشتر: رشد و توسعه انگیزه در تیم و سازمان در ۱۰ قدم

پیش از شروع تغییر فرهنگ و انجام اقدامات نمادین سه مرحله اصلی را طی کنید

شرکت مکنزی توصیه می کند مدیران اقدامات سمبلیک و نمادین صحیح را برای سازمان خود شناسایی کرده و با انجام سه فعالیت اصلی، رویکردهای خود را کامل کنند.

۱- هدف و مخاطب بالقوه اقدامات نمادین را مشخص کنید

مدیران باید پیش از شروع هرگونه اقدام عملیاتی مشخص کنند، قصد انجام چه تغییراتی را در فرهنگ سازمانشان دارند و چه افرادی مخاطب اقدامات نمادین هستند. شفاف بودن اینکه چرا و و برای چه هدفی انرژی و وقت صرف می شود، بیش ترین تاثیر را در پذیرش تغییر فرهنگ سازمانی در کسب و کار را داراست.

۲- طوفان فکری اقدامات نمادین برگزار کنید

حین طوفان فکری، بیشتر به دنبال کمیت باشید. برای درک بهتر مخاطبان، از نمونه های موجود جهت الهام گرفتن و طراحی فرهنگ جدید استفاده کنید. دسته بندی ایده ها با توجه به ابعاد طراحی و افرادی که ایده ها را اجرا می کنند به تکرار اقدامات نمادین کمک می کند.

۳- ایده ها را مرور و سپس اولویت بندی کنید.

لیست ایده ها را در تیم خود ارزیابی کنید و گزینه هایی را که فکر می کنید موثرترین گزینه هستند، شناسایی کرده و در این مرحله تمرکز را از کیفیت بر کمیت تغییر دهید. اقدامات پیشنهادی را اولویت بندی کنید و سعی کنید به گونه ای طراحی شده باشند که به کارمندان انگیزه و الهام کافی ببخشند. مانند انجام یک کار خوب برای جامعه، حمایت از تیم کاری خود یا ایجاد منافع شخصی برای کارکنان.

نتیجه بحث

تغییر رفتار و تغییر فرهنگ سازمانی گسترده توسط فیل ها روی میز که در نهایت برای شرکت کشاورزی انجام شد، باعث شد که کارکنان سازمان مکالمات شفاف و رک تری باهم داشته باشند. این امر باعث عملکرد بهتر و سلامت در سازمان شد. در نهایت این شرکت به رتبه های بالا در پایگاه داده فهرست سازمان سلامت سازمانی صعود کرد. تحلیلات نشان می دهد پیشرفت هایی از این قبیل در پیشرفت های مالی سازمان ها نیز تاثیرگذار است که می تواند به هوشمندی در کسب و کار[۱] نیز منجر شود. در این مسیر می توانید روی حمایت ما هم حساب کنید. کافیست از طریق فرم نیازسنجی موجود در وبسایت گام اول را بردارید.

منع:

  1. مجموعه مقالات مکنزی

پاورقی:

[۱] Business Acumen

۲ thoughts on “فیلی که در اتاق حبس شد! باغ وحشی به نام فرهنگ سازمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.