فراتر از رزومه، انتخاب مناسب ترین نیرو در مصاحبه شغلی

روش های علمی متفاوتی برای استخدام کارمندان و انتخاب نیرو وجود دارد اما چیزی که برای سازمان مهم است، این است که فرد با فرهنگ سازمان و تیم شما مطابقت داشته باشد. تقریبا تمامی افرادی که به دنبال شغلی هستند یک رزومه سنتی برای خود دارند. در اکثر رزومه ها افراد یا اغراق کرده یا خود را فراتر از آنچه هستند جلوه می دهند. مساله مهم برای استخدام نیرو در مصاحبه شغلی این است که آیا فرد همان کسی است که می خواهید با او کار کنید و مناسب شرکت شماست؟

روش های غیر سنتی و جدیدی که در این مطلب توضیح خواهیم داد کمک می کند تا فراتر از رزومه کاری، کارمندان عالی و مناسب خود را پیدا کنید.

۱- از مصاحبه های آنلاین شروع کنید.

سعی کنید قبل از برگزاری مصاحبه شغلی حضوری ابتدا یک مصاحبه آنلاین تدارک دهید. در طول این مصاحبه شغلی سوالاتی در مورد وظایف، فرهنگ، انتظارات از حقوق و دستمزد، سابقه کار قبلی و مواردی از این قبلی بپرسید. همچنین برای کارجو در مورد کار خود و انتظاراتی که از او دارید توضیح دهید. به این صورت در گذراندن وقت خود با افراد به صورت حضوری صرفه جویی کرده و کاندید ایده آل خود را بهتر انتخاب کرده اید.

۲- به جزئیات توجه بیشتری داشته باشید.

بهتر است به برخورد اولیه افراد توجه ویژه ای شود. آیا افراد برای روزمه خود تماس گرفته و آن را پیگیری می کنند؟ کسی که برای پیگیری تماس نگیرد، نه تنها برای انجام کار مشتاق نیست، بلکه کاندید جدی نیز برای کار به حساب نمی آید.

توجه به جزئیات یکی از موثرترین راه های انتخاب نیرو مناسب است. مثلا از افراد بخواهید یک سری اصول را هنگام پر کردن فرم رزومه موجود در سایت انجام دهند. اگر نیروها به آن ها توجه کنند پس حتما برای مراحل بعدی استخدام از آن ها دعوت کنید.

۳- در مصاحبه تنها سوال نپرسید.

زمانی که نیروهای خود را برای مصاحبه شغلی جمع می کنید، قطعا با این هدف آن ها را فراخوانده اید که از آن ها سوالات متداول از کار و تجربیات قبلی شان بپرسید. اما راه بهتر این است که ببینید آن ها چه تجربه ای دارند.

برای مثال اگر فردی را به عنوان منشی استخدام می کنید، از آن ها بخواهید به تعدادی از تماس ها پاسخ داده و نحوه صحبت کردن آن ها را بررسی کنید. یا اگر به دنبال فردی برای مدیریت پروژه ها هستید، از کاندید استخدام بخواهید نگاهی به یکی از پروژه های فعلی انداخته و پیشنهادات و سوالات خود در مورد پروژه را ارائه دهد.

از طرف دیگر مطمئن شوید فردی که استخدام می کنید با فرهنگ شرکت شما مطابقت دارد، مثلا در زمان استراحت چه تفریحاتی انجام می دهید. آیا آن ها می توانند خود را با آن شرایط وفق دهند و شرایط خود را حفظ کنند. این ها موضوعاتی است که علاوه بر سوالات اصلی هنگام مصاحبه شغلی بهتر است به آن ها توجه شود.

۴- مصاحبه شغلی را گرم برگزار کنید تا افراد خودشان باشند.

همان قدر که افراد از نظر فنی و توانایی مهم هستند، در مورد سنجش تناسب فرهنگی با سازمان شما نیز مهمند. اگر یک مصاحبه شغلی سنتی داشته باشید، مصاحبه سرد و خشک پیش رفته و افراد خود واقعی شان را نشان نمی دهند. سعی کنید مصاحبه شونده را سرگرم کنید، صحبت همراه با شوخ طبعی باعث می شود فرد اطلاعات دقیق تری  از خود در مورد مناسب بودن برای فضای کاری شما بدهد.

استخدام نیرو مناسب

۵- دوره های آزمایشی برگزار کنید.

شاید این روش برای تمامی موقعیت های شغلی امکان پذیر نباشد اما در صورت امکان کارمندان را برای یه دوره آزمایشی استخدام کنید. دوره های آزمایشی تقریبا شبیه به کارآموزی اما به نحوی جدی تر است. در واقع نیروها برای چند هفته یا چند ماه در شرکت شما مشغول به کار می شوند و و این کمک می کند که میزان تناسب او با کسب و کارتان را بررسی کنید.

به عنوان مثال، به برنامه نویسان چند پروژه مستقل و البته پولی بدهید تا کار را با آن ها شروع کنند. سپس بررسی کنید که آیا آن ها مهارت های مورد نظر شما را دارند. اگر فرد برای کار شما مناسب بود و مهارت های لازم را داشت آرام آرام برای استخدام تمام وقت با او صحبت کنید.

کلام پایانی

دفعه بعدی که نیاز به استخدام نیرو برای شرکت خود داشتید، فراتر از روزمه فکر کنید. روزمه ها برای تهیه لیستی از مهارت های اغراق آمیز عالی هستند. اما برای ایجاد یک تیم موفق به بیش از لیستی از صفات روی کاغذ نیاز است. فراموش نکنید، تصمیمات غلط در انتخاب نیرو ضررهای مالی بسیاری برای شما دارد و شما و نیروهای دیگر را از فعالیت های مهم منحرف می کنند. پس سعی کنید با برگزاری یک مصاحبه کاری مناسب کارمند درست را انتخاب کنید.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، پیشنهاد می کنیم ۱۵ نکته در مصاحبه شغلی موفق را مطالعه فرمایید.

منابع:

برگرفته از وب سایت های:

  1. www.themuse.com
  2. www.careertoolbelt.com
  3. www.forbes.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.