با داستانی جدید به سراغ تغییر در سازمانتان بروید.

گاهی ایجاد تغییر در اولویت های کسب و کارتان برای موفقیت و رسیدن به چشم اندازهایتان بسیار مهم است. مدیرانی که به تمامی ایده ها و تغییرات خوب که مطابق با آرمان های آن ها در سازمان نیست بها می دهند، به زودی شاهد تغییر و تحول سازمانی در روند کار خود هستند.

مثالی از تغییر سازنده در یک سازمان

تصور کنید شرکت شما یک تصمیم بلند پروازانه گرفته و عملکرد سازمان را نیز ارزیابی کرده است. کاری که گاها یک شرکت در فصول مختلف برای ارائه نتایج بهتر برای ذی نفعان خود از نظر مالی، اجرایی و سلامتی سازمان انجام می دهد. اما پیش از اجرای این تصمیم دو سوال مهم مطرح است:

۱- چگونه اعضای سازمان در راستای تحقق آرزوها و تصمیمات با هم همکاری خواهند کرد؟

۲-چگونه می توان از نظرات جمعی برای ارتباط کل شرکت، از مدیران ارشد گرفته تا سایر کارمندان استفاده کرد؟

اولویت بندی کارها برای موفقیت در یک تحول سازمانی بسیار مهم است. مدیرانی که به ایده ها و ابتکارات عملی که مخالف تصمیم های اولیه ها آن هاست اهمیت می دهند، به زودی شاهد تغییر در سازمان خود به شکل گسترده ای هستند. با این حال بهتر است انتخاب این ایده ها نیز به درستی انجام شود.

مکنزی تحقیقاتی انجام داد که طبق آن، تیم ها و رهبران ارشد که تغییرات درون سازمان را با اعضای سازمان به اشتراک می گذارند، شانس موفقیت بیشتری در تحول سازمانی و رسیدن به اهداف و چشم اندازهای سازمانشان دارند.

 برای مطالعه: سازمان را تغییر ندهید، ذهنیت کارکنان سازمان را تغییر دهید!

در مورد تحول سازمان خود اعتقاد ایجاد کنید!

بر طبق تحقیقات مکنزی، شرکت ها می توانند سه اصل مهم را برای اولویت بندی برنامه ها به صورت متمرکز، منسجم و متغیر در نظر داشته باشند. این سه اصل به شرح زیر هستند:

۱- از اولویت ها درک مشترک به دست آورید.

بسیاری از سازمان ها مرتب عملکرد سازمان خود را اندازه گیری و تحلیل می کنند. با این حال، ارزیابی سلامت سازمانی بر اساس میزان عملکرد سازمانی که مدیران انتظار دارند، یک واقعیت کمی و کیفی در اختیار مدیران ارشد قرار می دهد. زمانی که ما اطلاعات را کامل و درست به دست آوردیم، باعث خواهد شد که مدیران نتایج تغییرات را به طور کامل درک کنند.

مدیران باید بتوانند به آسانی و بدون ترس با یکدیگر به بحث و گفت و گو بپردازند و با اولویت بندی فرایندها، عملکرد و سلامت سازمان خود را بهبود بخشند.

۲- تغییر در سازمان با وجود رهبر سازمانی

در تدوین یک برنامه عملیاتی، رهبر ارشد کسب و کار  باید مدیران را وارد این روند کند. این همکاری می تواند از طریق برگزاری کارگاه های مختلف برنامه ریزی عملی صورت گیرد. این روش باعث می شود عملکرد و اشتیاق شغلی ایجاد شده و رفتارهای حساسیت زا و ذهنیت ها را برای هر یک اقداماتی که اولویت بالاتری دارد را شناسایی کرده و برنامه هایی که عملی ست انجام شود. رهبران بهتر است درک دقیقی از اولویت و تغییرات ذهنی و رفتاری سازمان شان داشته باشند، زیرا مسئولیت مدل سازی نقش ها بر عهده ی آن هاست.

این کار، مدیران و رهبران سازمان را قادر می سازد تا در تصمیم گیری های مهم انتقادی، از جمله چگونگی دستیابی به اهداف و پیام ها از طریق سازمان، زمان بندی وظایف، نقش های رهبری و مهارت ها دست پیدا کنند.

۳- داستان سازمان را تغییر دهید.

هاوارد گاردنر، پروفسور دانشگاه هاروارد می گوید: “داستان ها قدرتمند ترین سلاح رهبری در سازمان ها هستند.” داستان از اهمیت بالایی در تحول عمکرد سازمان و تقویت ساختار سازمان برخوردار است. داستان در واقع یک مکانیزم مهم برای الهام بخشیدن به نیروی کار و ایجاد هدف مشترک هستند. بهترین داستان های تغییر، درک درستی از نحوه ارتباط کارکنان با دید کلی سازمان در ارتباط با کارشان ایجاد می کند.

اشتیاق و ارتباط یک داستان نویس به داستان تغییر برای ایجاد انگیزه برای تحول ضروری است. با دخالت رهبران در روند تهیه روایت و داستان تغییر، شرکت ها گروه هایی را ایجاد کرده که بتوانند داستان تغییر را در برقراری ارتباط در سازمان تقویت کنند.

نتیجه بحث

با رعایت این سه اصل می توان نتیجه تغییر در سازمان را بهتر و ملموس مشاهده کرد. مدیران سطح بالا با تاکید بر فرهنگ سازمانی و رفتارها نسبت به کارکنان سازمان اطمینان بیش تری پیدا می کنند. برنامه ریزی و اجرای صحیح برنامه ها به شرکت اجازه می دهد تا به اثربخش تر کردن فعالیت های سازمان بپردازد. این پیشرفت با افزایش رشد فروش، عملکرد بهتر اقتصادی و ایجاد ایمنی بیشتر در برابر رخدادهای صنعت و فضای کسب و کار همراه است. چنانچه شما هم در ایجاد تغییر در سازمانتان ناتوان مانده اید میتوانید با متخصصین ما از طریق تکمیل فرم نیازسنجی موجود در وبسایت در ارتباط باشید.

منبع:

  1. مجموعه مقالات مکنزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.