کارپینو

معرفی کامل کسب و کار کارپینو

مقدمه

همواره در طول روز افراد زیادی به نقاط مختلف شهر سفر میکنند، در این میان بسیاری از این افراد ممکن است مایل نباشند از وسیله نقلیه شخصی خود استفاده کنند و استفاده از آژانس و تاکسی را به سایر وسایل نقلیه ترجیح میدهند. این روش مشکلاتی را در پی دارد که همواره با آن رو به رو بوده ایم. از طرفی تکنولوژی روز به روز در حال گسترش بوده و تجارت نیز با آن همراه شده است و منجر به پیدایش و گسترش تجارت الکترونیک در دنیای امروز گشته است،

این خود بسیاری از کسب وکار ها را متحول ساخته و تغییرات اساسی را در روند کسب و کارها ایجاد کرده است.ازجمله تحولاتی که تکنولوژی در دنیای امروز ایجاد کرده است، تحول در شیوه ی حمل و نقل است، دیگر نیازی نیست به تاکسی تلفنی محل بروید و اشتراک بگیرید و یا هر زمان که تاکسی تلفنی محلتان ماشین نداشت ساعت ها منتظر بمانید و یا  به تکاپو بیفتید برای راه چاره و یا مدت ها کنار خیابان منتظر بمانید تا یک تاکسی پیدا کنید و با هزینه هایی نا مشخص و امنیتی که هیچ تضمینی ندارد به مقصد مورد نظرتان برسید.

حالا چیزی که نیاز دارید اینترنت است و بعد از آن نصب اپلیکیشن که بتوانید به راحتی و در کسری از ثانیه با هزینه مشخص و امنیت بالا، آژانس گرفته و به مقصد مورد نظر بروید. اسنپ، تپسی و حالا کارپینو نیز به این عرصه پیوسته است تا خیال شما را بابت سفر به نقاط مختلف شهر راحت کند تا دیگر دغدغه های نبود تاکسی و یا امنیت را نداشته باشید.

 

تاریخچه و ایده شکل گیری

کارپینو نخستین سامانه سفارش آنلاین تاکسی‌های رسمی در ایران است. این شرکت در اسفند ۱۳۹۵ فعالیت خود را از شهر تهران آغاز کرد. خدمات کارپینو در حال حاضر صرفاً در شهر تهران ارائه می‌شود. کارپینو توانسته است همه مجوزهای لازم برای فعالیت را از سازمان‌ های مربوطه  نظیر تاکسی رانی و شهرداری دریافت نماید.

اپلیکیشن کارپینو بر روی دو پلتفرم اندروید و آی‌اواس عرضه شده ‌است و دانلود آن از طریق فروشگاه‌هایی نظیر کافه‌بازار، سیب‌اپ، ایران‌اپس و همچنین از طریق دریافت مستقیم از وبسایت کارپینو امکان‌پذیر است. روابط عمومی کارپیمو دراین‌باره گفته است : «چند ماه پیش من دغدغه‌ای پیدا کردم که با حضور کسب‌وکارهای اینترنتی همچون اسنپ و تپسی، رانندگان تاکسی‌ها به سمت کاهش درآمد و بیکاری خواهند رفت.

 

معرفی فنی

کارپینو با وجود تیمی توانمند و متخصص در حوزه‌های حمل و نقل شهری و عمومی، با بهره‌مندی از اپلیکیشن‌های موبایل در جهت تأکید بر نوآوری، اعتماد و نگاه انسان‌محور، به دنبال ارائه خدمات با کیفیتی فراتر از انتظار مشتریان، ایجاد حس امنیت و لذت در سفرهای درون‌شهری است. مجموعه  کارپینو  یک شرکت دانش ‌بنیان در زمینه حمل و نقل است که حدود ۱ سال پیش در ایران شروع به کار کرد. این اپلیکیشن بر اساس فعالیت جوانان برنامه‌نویس ایرانی و در راستای اشتغال‌زایی شکل گرفته است.

همچنین کارپینو، به امید ارتقاء جایگاه شغلیِ رانندگانِ تاکسی‌، بالا بردن سطح اجتماعی آنها و نیز بهینه‌سازی پتانسیل‌های قدیمی به دنبال افقی سبزتر و شهری منظم‌تر است.

 

سامانه هوشمند کارپینو، بهترین راه برای رسیدن به هر مقصدی استکه مد نظر شماست. شما به راحتی می توانید با انتخاب مبدا و مقصد، درخواست سفر کنید و با نزدیک‌ترین تاکسی به سوی مقصدتان راهی شوید. با راننده‌های مجرب و متعهد کارپینو که دارای مجوزهای سازمان تاکسیرانی تهران هستند، می‌توانید سفری امن و آرام را برای خود و خانواده خویش رقم بزنید. همچنین می توانید در طول سفر، مسیر حرکت تاکسی را به صورت زنده ملاحظه فرمایید.

 

امکانات و ویژگی های طرح

با استفاده کارپینو از تاکسی ‌ها برای پاسخ به درخواست ماشین کاربران، هم دغدغه بیکار شدن تاکسی‌ ها کاهش پیدا می‌ کند و هم  تاکسی ‌ها نیز با فناوری ‌های جدید آشنا می‌ شوند. برای درخواست آنلاین تاکسی در این اپلیکیشن مسافر ابتدا مبداء و مقصد خود را بر روی نقشه تعیین می‌ کند، نوع سرویس درخواستی نظیر سرویس عمومی، تشریفات، بانوان و  را مشخص می‌کند و با مشاهده‌ی هزینه سفر، درخواست خود را ارسال می‌کند.

اپلیکیشن کارپینو این درخواست را برای راننده‌هایی که در شعاع مشخصی از مسافر حضور دارند نمایش می‌دهد و با قبول درخواست مسافر توسط یکی از راننده‌ها فرایند سفر آغاز می‌شود. مسافران می‌توانند هزینه سفر خود را در این اپلیکیشن به صورت نقدی یا به صورت اعتباری از درون اپلیکیشن پرداخت کنند.

 

بخش ها و خدمات

کارپینو هم مثل سایر اپلیکیشن های رقیب خود شامل دو بخش اصلی راننده و مسافر است. شما میتوانید به عنوان راننده با کارپینو همکاری کنید و یادر نقش مسافر،از مشتریان کارپینو باشید و از اپلیکیشن آن استفاده کنید. کارپینو برای رفاه راننده و مشتری خدمات مختلفی را ارائه میدهدکه  بسیاری از این خدمکات خود مزیت رقابتی را بای کارپینو به همراه دارد.

 

 • امنیت مسافر و فرایند سختگیرانه جذب راننده

علاوه بر مراحل مختلفی که رانندگان برای تأیید شدن توسط سازمان تاکسیرانی طی می‌ کنند، در کارپینو به راننده ها نکات مورد نیاز آموزش داده می‌ شود، گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی عدم اعتیاد، مدارک تاهل و سایر مشخصات هویتی آن‌ها به‌طور کامل بررسی می‌شود

 • امکان تردد در محدوده طرح ترافیک و طرح زوج و فرد

تاکسی‌های کارپینو فارغ از شماره پلاک خود می‌توانند بدون محدودیت در مناطقی که جزو طرح ترافیک یا طرح زوج و فرد محسوب می‌شوند تردد کنند. این قابلیت یکی از مزیت‌های رقابتی این اپلیکیشن نسبت به سایر سرویس ‌های مشابه است.

 • بیمه بودن مسافر در حین سفر

در اپلیکیشن کارپینو مسافران تا زمانی که در تاکسی‌های کارپینو هستند تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار دارند و در صورت بروز سانحه ، مسافران می‌توانند از تسهیلات بیمه‌ای برخوردار شوند.

 • شهرشناسی رانندگان

رانندگان کارپینو همگی راننده تاکسی هستند

و به همین دلیل کاملاً با خیابان‌ها و مسیرهای درون‌شهری آشنا هستند. آن‌ها هنگام دریافت مجوز تاکسیرانی باید در آزمون شهرشناسی شرکت کنند.

موتور توسعه نیمو

 • تمامی خودروهای فعال در این نرم افزار دارای مجوز از سازمان تاکسیرانی شهرداری تهران هستند
 • تاکسی‌های شهری تهران دارای ایستگاه مشخص درون شهری هستند و به همین دلیل انتخاب آن‌ها بسیار راحت‌تر خواهد بود
 • تمامی خودروها دارای معاینه فنی و پروانه رسمی سازمان تاکسیرانی هستند
 • تمامی راندگان کارپینو دارای تأییدیه پزشکی و روان‌شناسی هستند
 •  همه سرورها کامل داخل ایران هستند.
 • رانندگان، مسیر آن‌ها و رفتارشان به طور دقیق تحت نظارت شرکت و سازمان تاکسیرانی هستند

 

 • انتخاب نوع سرویس

کاربر می‌تواند سرویس مورد نظر خود را از میان سرویس‌های مختلف کارپینو انتخاب کرده و درخواست خود را ارسال کند. سرویس عمومی: سرویس پایه‌ی کارپینو که عمدتاً شامل تاکسی‌های پژو و سمند است.

– سرویس تشریفات: تاکسی‌های آریو، هیبرید و غیره

– سرویس بانوان: تاکسی‌های دارای راننده خانم برای بانوان

– سرویس تاکسی ون: تاکسی‌های ون که ظرفیت بیشتری برای حمل مسافر دارند.

 

 • کد تخفیف

کارپینو به مناسبت‌های مختلف کد تخفیف برای کاربران خود در نظر می‌گیرد. برای اِعمال کد تخفیف، کاربر در صفحه «درخواست سفر» با کلیک بر روی عبارت کد تخفیف، کد معتبری را وارد می‌کند و از تخفیف برخوردار می‌ شود.

 • گزینه‌های مختلف سفر

اپلیکیشن کارپینو این امکان را در اختیار مسافر قرار می‌دهد که مقصد دوم به سفر خود اضافه کند، مدت زمانی برای توقف در مقصد تعیین نماید یا سفر خود را به صورت رفت و برگشت انجام دهد.

 • برآورد هزینه سفر و امکان پرداخت اعتباری

اپلیکیشن کارپینو پس از انتخاب مبدا و مقصد و تعیین نوع سرویس، به صورت پویا و لحظه‌ای می‌تواند هزینه سفر را محاسبه و به کاربر نمایش دهد. کاربر می‌تواند هم به صورت نقدی مبلغ را به راننده بپردازد و هم می‌تواند از طریق اپلیکیشن به صورت اعتباری هزینه سفر را پرداخت کند.

 • ثبت بازخورد و امتیاز به راننده

مسافر در پایان سفر می‌تواند نظر خود دربارهٔ کیفیت سفر و رضایت از راننده را از طریق ثبت امتیاز به او اعلام کند. کارپینو با بررسی سیستماتیک آرای مسافران و نظرات آن‌ها فرایند پایش کیفیت خدمت خود را دقیق‌تر و قابل اعتمادتر می‌کند.

 • ثبت بازخورد و امتیاز به مسافر

راننده‌ها نیز در اپلیکیشن کارپینو این امکان را دارند تا به مسافر امتیاز بدهند و میزان رضایت خود را از سفری که انجام داده‌اند اعلام کنند.

 • امکان همرسانی سفر با دیگران

در اپلیکیشن  کارپینو قابلیتی به اسم <سفرنما <تعبیه شده‌ است که با لمس آن مسافر می‌تواند به صورت آنلاین موقعیت خود و اطلاعات سفر شامل مشخصات تاکسی و راننده را برای دیگران از جمله خانواده یا دوستان ارسال کند تا به این ترتیب آن‌ها نیز از مبدا، مقصد و مسیر میان این دو آگاه شوند و هر لحظه در جریان تغییرات احتمالی در مسیر طی شده قرار بگیرند. از دیگر امکانات کارپینو میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

موتور توسعه نیمو

-امکان تماس با راننده یا ارسال پیامک
‏- امکان تماس با واحد پشتیبانی کارپینو حین سفر
‏- امکان اضافه کردن مسیر به لیست علاقه‌مندی‌ها
‏- امکان اضافه کردن مقصد دوم یا سفر رفت و برگشت
‏- امکان افزودن توقف برای سفر

تجربه کاربری و اپلیکیشن

مشاهده راننده‌های نزدیک و درخواست خودرو شما با استفاده از اپلیکیشن  کارپینو می ‌توانید تعداد تاکسی‌ های اطراف خود را بر روی نقشه مشاهده و درخواست خودرو را ارسال کنید.

 

موتور توسکارپینو
ه نیمو

برای کاربا این اپلیکیشن پس از نصب و اجرای آن،ثبت نام کرده و وارد اپلیکیشن میشوید. برای استفاده از سرویس ها باید مبدا خود را روی نقشه  کارپینو مشخص کنید.

درخواست-خودرو-کارپینو
درخواست-خودرو-کارپینو

پس از مشخص نمودن مبدا باید مقصد را مشخص کنید میتوانید سفری با یک مقصد یا   بیش از یک مقصد داشته باشید.

کارپینو
کارپینو

در پایان سفر میتوانید به راننده امتیاز دهید

 

تهدیدات

از جمله تهدیدات این حوزه از کسب و کار ها فعالیت کسب و کار های فعال و قوی دیگر در این حوزه است که اگر کارپینو نتواند مزیت رقابتی برای خود ایجاد کند،قافیه را باخته است و درا ین عرصه جایگاهی نخواهد داشت.

 

رقبا

از جمله رقبای اصلی کارپینو که در این حوزه فعال هستند،اسنپ،تپسی و ماکسیم را میتوان نامبرد که کارپینو برای ماندگاری در عرصه رقابت باید بتواند بر این سه شرکت پیروز شود و جایگاه خود را تثبیت کند.

سخن نهایی

امروز با استفاده کارپینو از تاکسی‌ ها برای پاسخ به درخواست ماشین کاربران هم دغدغه بیکار شدن تاکسی‌ها کاهش پیدا می‌کند و هم تاکسی‌ها نیز با فناوری‌های جدید آشنا می‌شوند. بیش از ۱۲ هزار راننده تاکسی به حمل‌ونقل کاربران می‌پردازند کارپینو موفق بوده است کاهش ۴۰ درصدی رانندگان تاکسی که در دو سال اخیر به خاطر حضور اپلیکیشن‌های درخواست خودرو به وجود آمده بود را پوشش دهد.

مهم‌ترین ویژگی این نرم افزار همکاری آن‌ها با سیستم تاکسیرانی شهرداری تهران واز ماشین‌هایی که در مجموعه نظارت تاکسیرانی هستند، استفاده میکند، به علاوه آژانس‌های تاکسی تلفنی تهران نیز می‌توانند در صورت تمایل با این شرکت همکاری نمایند.

سیاست کارپینو در راستای جذب راننده و به منظور افزایش امنیت و رضایت مسافران، فیلتر رانندگان متخلف و غیر متخلف است تا بتواند با راننده‌های دارای پروانه کارکند همچنین  خودروهای مجاز  باید مورد تأیید معاونت حمل و نقل و ترافیک باشند. نکته قابل توجه این است که فیلترینگ توسط تیم کارپینو انجام می شود نه سازمان  تاکسیرانی.این فیلترینگ علاوه بر برسی تخلف راننده  و داشتن پروانه،شامل  آزمون روان‌شناسی از رانندگان خودرو واستانداردهای ویژه ای  برای این کار نیز میباشد و افرادی این استاندارد ها را نداشته باشند، پذیرفته نمیشوند این مورد خود جایگاه ویژه ای ار به کارپینو می بخشد.

با توجه به تحقیقات بازار وبررسی شرکت های فعال در این زمینه، ،پتانسیل برای کار در این حوزه همچنان وجود دارد و با توجه به موفقیت دو نرم افزار دیگر می‌توان به کار در این بخش امیدوار بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.