مراقبت کارمندان خود در شرایط بد اقتصادی باشید!

در شرایط فعلی و شرایط بد اقتصادی کشور از دست دادن کارکنان که برای سازمان زحمات زیادی کشیده اند و به پیشرفت سازمان کمک می کنند یکی از معضلات اساسی هر کسب و کاری محسوب می شود. حال سوالی که پیش می آید این است که چطور کارمندانمان را در این شرایط حفظ کنیم؟ در جواب باید گفت که مدیریان باید بیش از گذشته روان و احساسات سرمایه های انسانی خود یعنی کارمندانشان را مدیریت کرده و بیش از گذشته و بیش از آن که به دارایی مالی خود اهمیت می دهند به آن ها اهمیت دهند. به این صورت در حفظ کارمندان خود گام بردارند.

 

وقتی اقتصاد دائما در حال تغییر است!

وقتی اقتصاد جریان دارد زندگی خوب است. شاید فکر کنید اوضاع همیشه به این صورت باقی خواهند ماند، ولی بهتر است بدانید که ممکن است روزی همه چیزهای خوب به پایان برسد. پس قبل از این که دیر شود برای آینده برنامه ریزی کنید.

با رکود اقتصاد، قیمت ها، ذهنیت ها و اولویت های مشتریان و حتی کارمندان شما نیز در حال تغییر هستند. کارمندان قدیمی که زمان بیشتری در سازمان بوده اند معمولا جز اولین کسانی هستند که از کار دلزده می شوند و سعی در کناره گیری از سازمان داشته و خواستار پرداخت حقوق و دستمزد خود به طور کامل هستند.

حفظ کارمندان در شرایط بد اقتصادی

حفظ کارمندان در شرایط بد اقتصادی شاید سخت به نظر برسد، با این حال برای موفقیت سازمان بسیار مهم است. در ادامه مراحلی را ارائه داده ایم که به مدیران در حفظ کارمندان سازمانشان در شرایط بد اقتصادی کمک می کند.

از دست دادن کارکنان

 

۱- تلاش کنید تحت هر شرایطی به کارمندان خود کاملا احترام بگذارید.

شاید این یک مساله عادی در هر سازمانی باشد. اما برخورد واقعی با مهربانی، احترام و عزت با کارکنان باعث وفاداری مداوم آن ها به رهبر و سازمان می شود. البته می توان کارکنان را با ایجاد فضای رعب و ترس نیز مدیریت کرد ولی حفظ کارمندان و توسعه افراد در این شرایط بسیار سخت و غیرقابل کنترل است.

۲- یک محیط و فرهنگ در حال رشد و سازنده ایجاد کنید.

برای حفظ کارمندان سعی کنید محیطی ایجاد کنید که همه افراد بخواهند در سازمان شما بمانند. افراد را سرگرم یادگیری و آموزش مهارت های خود کنید، جایی که مدیر از طریق پرس و جو و گفتگو، محیطی ایجاد کند که افراد امکان پیشرفت داشته باشند و شرایط بد اقتصادی را فراموش کنند.

۳- آموزش و توسعه فردی را جدی تر دنبال کنید

اگر می خواهید مدیری با تاثیرگذاری بالا باشید، آموزش مداوم باعث می شود:

الف) کارهای خود را به درستی انجام دهند.

ب) در کسب مهارتهای جدید پیشرفت کنند.

آموزش به افراد فرصت تجربه جنبه های مختلف را می دهد و یک راه عالی برای بارور کردن پتانسیل سازمان هاست. کارمندان آموزش دیده مجهز به مهارت های روز در سازمان به مراتب قابل مدیریت تر هستند.

۴- مربی گری کنید.

سعی کنید برای حفظ کارمندان با روحیه همکاری با کارکنان استعدادهای آن ها را کشف کرده و در جهت رشد آن ها فعالیت کنید. با شناسایی استعدادها، رفتارها و مهارت های کارکنان در جهت پیشرفت سازمان تلاش کرده و به عنوان عامل تغییر، موفقیت سازمان را رقم بزنند.

۵- به صورت مداوم از شرایط کسب و کارتان به کارمندان بازخورد بدهید.

می توانید به عنوان مدیر سازمان، در زمینه های خاص مانند توسعه شبکه، رسیدگی به تعاملات اعضای تیم، دستیابی به آموزش شغلی و مهارت به کارمندانتان کمک کنید. در این شرایط ارائه بازخورد بیش از خود اقدام اهمیت دارد. این روند به طور مداوم و دو طرفه می بایست در سازمان جاری باشد. می توانید بازخوردها را ثبت کنید و حتی از متد مدیریت پروژه نظیر اسکرام که به شکل روزانه بازخوردها را جمع بندی می کنید استفاده کنید.

شرایط بد اقتصادی

۶- پول و تصمیم گیری!

کارمندان خود را در جریان وضعیت و شرایط بد اقتصادی سازمان خود قرار دهید. به آن ها قول دهید پس از بازگشت سازمان به روال عادی شما نیز برای آن ها جبران خواهید کرد. از آن ها بخواهید در تصمیم گیری ها بیش از گذشته نقش داشته باشند. مدیری که از کارمندان خود بخواهد در اثربخشی های سازمان شرکت کنند، مدیری ست که از کارمندان خود خرید به دست می آورد. این موضوع نه تنها به حفظ کارمندان و استعدادهای کلیدی کمک کرده، بلکه راهی برای تولید ایده در جهت پیشرفت سازمان است.

نتیجه گیری:

توسعه افراد فرایندی استراتژیک است که به کارمندان سازمان ارزش و اعتبار می دهد. افراد متعهد و دارای صلاحیت، سود آوری مالی برای سازمان ایجاد کرده و سازمان هایی که کارکنان خود را توسعه می دهند و فرصت رشد برای آن ها فراهم می کنند در جهت پیشرفت خودشان گام برمی دارند. برای موفقیت سازمان در شرایط بد اقتصادی بهتر است در جهت مدیریت صحیح احساسات و انتظارات کارکنان تلاش کرده و با حفظ و ایجاد روحیه آن ها را امیدوار به کار و آینده نگه دارید. البته حفظ سطح انرژی و روحیه خود شما یکی از موضوعات مهمی است که در مقالات دیگر به آن خواهیم پرداخت.

برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می کنیم بخوانید: چگونه کارمندان خود را از فرسودگی شغلی نجات دهیم و خوشحال نگه داریم؟

منابع:

  1. وب سایت hbr.org
  2. وب سایت careerprocanada

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.