ترسیم مسیر شغلی گامی در راه افزایش کارایی سازمان

چگونه با ترسیم  مسیر شغلی قدرتمندی را برای کارمندان می توان کارایی  را افزایش داد؟

ایجاد مسیرهای شغلی برای کارمندان ابتکاری چالش برانگیز ولی ارزشمند است. در بازار کار امروز رقابت بسیار است، و سرمایه گذاری روی کارکنان خود اهمیت و ارزش بیشتری پیدا می کند.و این کار بر روی حفظ نیرو در طولانی مدت بسیار موثر است. اما مشکلی که وجود دارد این است که بسیاری از شرکت ها در زمینه ارائه مسیرهای شغلی عمودی و ملموس برای کارمندان برتر خود کاری انجام نمی دهند.

در بررسی هایی که جدیدا توسط گالوپ انجام گفته است نشان می دهد که ۹۳٪ از افراد با گرفتن یک موقعیت جدید در یک شرکت دیگر، بصورت حرفه ای روی تخصص خود کار میکنند. این امار به این معنی است که فقط ۷٪ از کارمندان در داخل سازمان خودشان ارتقا می یابند. برای شرکت های با رشد بالا، استخدام نیروی جدید ممکن است تنها گزینه برای به دست آوردن استعدادها در کمترین زمان ممکن باشد.

با این حال، ارتقاء درون سازمانی می تواند وقت و هزینه ای را که به طور سنتی برای جذب نیروهای جدید از خارج سازمان هزینه می شود، را کاهش دهد. علاوه بر این، کارمندانی که درون سازمان در حال فعایت هستند معمولا به زمان کمتری برای برای رشد نیاز دارند، و درنتیجه در زمان کوتاهتری می توان تاثیرات بزرگی را در هر یک از موقعیت های شغلی درون سازمان ایجاد کرد.

در این مقاله قصد داریم ابتدا به معرفی مسیر شغلی بپردازیم و سپس به فواید ایجاد مسیر شغلی شفاف برای کارمندان اشاره می کنیم.

مسیر شغلی چیست

مسیریابی شغلی یک برنامه توسعه یافته برای کارمندان است که به انها کمک می کند تا پیشرفت شغلی در یک شرکت را تجسم کنند. اگر این مسیریابی به درستی انجام شود، نه تنها به کارکنان کمک می کند تا پتانسیل پیشرفت خود در را حرفه و موقعیتی که در سازمان دارند ببینند. بلکه نقاط عطف مشخصی را برای هر موقعیت شغلی تعیین و فرصت لازم را برای رسیدن به این اهداف را فراهم می کند. البته مسیر شغلی میتواند به صورت شخصی باشد، برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید.

مسیر شغلی، براساس شغل و موقعیت کارمند در سازمان متفاوت است ولی به طور کلی لیستی از آرزوهای شغلی، مهارت ها، دانش لازم، تجربه و مهارت های شخصی را در بر می گیرد. این اطلاعات در مرحله بعدی برای ایجاد یک برنامه مسیر شغلی شخصی استفاده می شوند که این برنامه برای دستیابی به آنچه که در حوزه کاری نقطه عطف مهمی محسوب می شود، بکار می رود.

ترسیم مسیر شغلی برای کارکنان
افزایش کارایی: ترسیم مسیر شغلی برای کارکنان

همانطور که گفته شد، سازمانهایی که موفق ترین برنامه های مسیر شغلی را دارند، پشتیبانی های لازم را نیز برای ایجاد مهارتهای لازم مطابق با مسیر شغلی هر شخص به کارکنان ارائه می دهند.

مزایای ترسیم مسیر شغلی

برای مشاغل در حال رشد، اجرای یک برنامه جهت گیری شغلی برای توسعه و حفظ نیروی کار، بیسیار لازم است. سرمایه گذاری برای ایجاد یک برنامه استراتژیک مسیر شغلی می تواند برای شرکت شما مزایای بسیاری داشته باشد که از جمله ان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

توانایی بهبود در جذب استعدادهای برتر: در بازار کار امروز که بسیار رقابتی نیز هست، بسیاری از مشاغل رو به رشد در تلاش هستند تا استعداد های برتر را جذب کنند. یک برنامه توسعه استعداد قدرتمند می تواند نقش مهمی در توانایی ایجاد افراد مناسب برای مشاغل مناسب داشته باشد.

مشارکت زیاد کارکنان و بهبود عملکرد کارکنان: با پیشرفت مسیرهای شغلی موثر، کارمندان انگیزه می گیرند که نفرات برتر شوند و به نقاط عطف در حرفه ای خود برسند. نیروی کار با انگیزه و درگیر به معنای خروجی بهتر برای شرکت شما است.

کاهش گردش مالی کارمندان: در سازمان های بدون مسیر شغلی شفاف، کارکنان ورودی پس از مدتی در نقش خود راکد می شوند و به دنبال فرصت های دیگر می گردند. وگردش مالی برای جذب نیروی جدید در زمان کوتاه خود باعث سرعت هزینه های بیشتر می شود. با ایجاد مسیرهای شغلی شفاف، به کارکنان چشم انداز پیشرفت شغلی شان را می دهید که باعث انگیزه افراد می شود تا در طولانی مدت با سازمان شما بمانند.

افزایش تنوع در تیم رهبری: با سرمایه گذاری و ارتقا درونی، در نهایت شما یک تیم رهبری متنوع تر ایجاد می کنید.

تنظیم اهداف در برنامه مسیرشغلی 

قبل از اجرای هر فعالیت ابتکاری جدید برای توسعه کارمندان، لازم است که اهداف و برنامه های سازمان خود را تعیین کنید. به عنوان مثال، اگر شرکت شما برای کاهش گردش مالی تلاش می کند، کاهش گردش مالی می تواند یک هدف خوب برای برنامه مسیر شغلی شما باشد. یا اگر تیم شما با مسائل مربوط به بهره وری دست و پنجه نرم می کند ، افزایش درگیری کارمندان ممکن است یک هدف خوب باشد.

برای دستیابی به اهداف خود، با مدیران هر بخش خود به بحث و گفنگو بنشینید تا نظرات انها را نیز بکار بگیرید. فراموش نکنید، اصلی که مورد نظر ما است حفظ تعامل و افزایش بهره وری. پس از این مکالمه، اهداف برنامه جدید خود را تعیین کنید، در مورد آن تصمیم بگیرید، و نهایتا مستند کنید.

برخی از نمونه های اهداف برنامه مسیر شغلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ایجاد یک تیم داخلی قدرتمند از افراد ماهر و با استعداد.
  • کاهش گردش مالی کارمندان
  • افزایش تعامل کارمندان
  • افزایش تنوع در تیم مدیریت

در نتیجه

یکی از راه های افزایش کارایی و انگیزه برای کارکنان در سازمان ترسیم مسیر شغلی است. مسیر شغلی به طور کلی لیستی از آرزوهای شغلی، مهارت ها، دانش لازم، تجربه و مهارت های شخصی را در بر می گیرد. این اطلاعات در مرحله بعدی برای ایجاد یک برنامه مسیر شغلی شخصی استفاده می شوند. در این مقاله اهداف و مزایای ایجاد مسیر شغلی مشخص شده است. در ادامه و در مقاله بعدی گام های ترسیم مسیر شغلی مشخص شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.