مدیران چه مسیر شغلی را برای مدیریت طی می کنند؟

مسیرشغلی برای مدیریت

راهنمای پیدا کردن آنچه شما نیاز دارید ، بر اساس موقعیتی که در شغل خود دارید

مسیر شغلی برای مدیریت یک خط مستقیم نیست، و  حتی برای همه افراد یکسان نیست. با این حال، همه مدیران یک نقطه شروع و نقاط عطف در طول مسیر دارند. هر مسیرشغلی، مدیران را بر اساس اینکه کجای مشاغل خود هستند و اینکه چه جایگاهی جز علائق انها است به سمت هدف سوق می دهد. در مقالات پیشین به مساله ضرورت وجود مسیر شغلی در سازمان ها اشاره شد و همینطور گام هایی که سازمانها در جهت ترسیم مسیر شغلی بر میدارند را نام بردیم. در این مقاله قصد داریم که به عنوان نمونه از بالاترین مرجع در یک سازمان با عنوان مدیریت شروع کنیم و مسیر شغلی را برای مدیران شح دهیم. حال در میان بسیاری از نقاط شروع و نقاط عطف بالقوه، پنج سطح مدیریت وجود دارد.

بررسی مدیریت و میزان علاقه شما

ممکن است از شما سؤال شود که آیا حرفه مدیریت برای شما مناسب است یا خیر. شاید کسی آن را پیشنهاد کرده باشد. شاید فقط احساس کنید می توانید این کار را بهتر از رئیس فعلی خود انجام دهید. درست است که به این موارد فکر میکنید، اما باید قدم بعدی خود را ارزیابی کنید و سپس به جلو بروید. تصمیم بگیرید که آیا سبک مناسبی برای مدیریت دارید یا خیر. آیا شما فردی هستید که هدایت تیم را دوست دارید؟ آیا شما هدایت  موفقیت آمیز یک بخش یا کل شرکت را به عهده می گیرید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، ممکن است آینده ای در مدیریت داشته باشید.

برای شروع این آینده، شما باید برای دستیابی به هدف مدیریت، قدم بردارید. با صحبت کردن با سرپرست یا مربی و برقراری ارتباط با آنها هدف تان را محقق کنید. اینکه فقط بنشینید و منتظر بمانید تا شخص دیگری شما را به عنوان نامزد معرفی کند اصلا کافی نیست. صحبت کنید و بگذارید مشخص شود که شما کاندیدی برای مدیریت هستید.

مسیر شغلی برای مدیران
مسیر شغلی برای مدیران

کسب دانش و اطلاعات در زمینه مدیریت

زمانی که شما تصمیم می گیرید مسیر شغلی مدیریت را امتحان کنید. ممکن است هنوز تجربه مدیریتی نداشته باشید، اما علاقه مند و با انگیزه باشید. اولین گامها در این مسیر، یادگیری در مورد شغل مدیریت و مسئولیت های ان است. اگر با یک فرد معتبر و دارای تجربه در این زمینه صحبت کنید و یا مربی(coach) برای حمایت از خود در زمینه مدیریت داشته باشید زودتر به مقصد می رسید. یادگیری اهمیت بالایی داردو اینکه بدانید راهنمایی های تخصصی را در زمینه کسب مهارت، دنبال کنید. کسب مهارت ممکن است نیاز به آموزش های بیشتری داشته باشد، یا ممکن است فقط موضوع تجربه بیشتر تحت نظریک مربی کاردان باشد.

مدیریت را شروع کنید

وقتی برای اولین بار شغل مدیریت را امتحان می کنید، اهمیت بالایی دارد که همچنان که خود را برای اتفاقات غیر منتظره در این زمینه و پست اماده می کنید، به آموزش و آمادگی خود نیز اعتماد داشته باشید. یکی از بهترین کارهایی که مدیران جوان می توانند انجام دهند  پذیرش ذهنیت تیم است. به این معنی که کارمندان شما می دانند که شما در مدیریت تازه کار هستید، بنابراین از این موارد به نفع خود استفاده کنید. به کارمندان خود اطلاع دهید که به بازخورد و نظرات آنها احتیاج دارید. اما این نکته را نیز روشن کنید که تصمیم شما در پایان یک فرآیند همان چیزی است که خودتان تصمیم می گیرید. اکثر کارمندان از اینکه بخشی از این روند هستند تشکر می کنند و خوشخال می شوند. با هدایت تیم، شما اولین قدم های خود را برای به دست آوردن تجربه به عنوان مدیر بر می دارید.

کسب تجربه و یادگیری از تجارب در مدیریت

هنگامی که چندین سال تجربه در مدیریت بدست می اورید، می توانید با انجام دادن برخی اشتباهات به موفقیت هایی در دنیای واقعی برسید. برای پیشرفت، شما باید از تجربیات خود بیاموزید، هم تجربیات خوب و هم  تجربیات بد. با نشان دادن اینکه می توانید از موفقیت و شکست های خود چیز مثبتی بسازید در واقع نشان می دهید که پتانسیل پیشرفت بالاتری را در نقش مدیریت دارید.

کسب اطلاعات جدید و بروز بودن در زمینه اطلاعات مدیریتی

شما به عنوان یک مدیر کارآزموده، از نظر دانش حرفه ای و تجربه مدیریت های متفاوت و فرصت های دشوار تجربه زیادی دارید. با این حال، می دانید که همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد. صنایع و روندهای مدیریتی همیشه در حال تحول هستند، بنابراین آنچیزی که چند سال پیش برای شما کار می کرده است ممکن است امروز به همان اندازه مؤثر نباشد. به عنوان یک مدیر با سابقه، شما می توانید با خرد و تجربیات گذشته روی استراتژی های جدیدی پایه گذاری کنید.

در نتیجه:

مسیر شغلی همانطور که در مقالات پیشین هم اشاره کردیم برای انگیزه دهی و یشرفت در هر موقعیت شغلی لازم است. در این مقاله ما با مسیر شغلی مدیران شروع کردیم و با بررسی جزییات در این زمینه نگاه شما را به این مساله باز کردیم.

در صورتی که در باره مسیر شغلی و مراحل ان چیزی نمیدانید این مقالات را مطالعه کنید.

ایجاد مسیر شغلی برای سازمان ها در ۴ گام

ترسیم مسیر شغلی گامی در راه افزایش کارایی سازمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.