حتما بخوانید !
خانه / استراتژی کسب و کار / ایجاد مسیر شغلی برای سازمان ها در ۴ گام
ایجاد مسیر شغلی
ایجاد مسیر شغلی

ایجاد مسیر شغلی برای سازمان ها در ۴ گام

 برنامه ایجاد مسیر شغلی

مسیر شغلی فرایندی است طی ان برای یک کارمند دوره ای در سازمان ترسیم می شود. این دوره مسیر شغلی برای هر یک از کارکنان و به منظور پیشرفت شغلی استفاده می شود. مسیر شغلی شامل درک اینکه چه دانش ، مهارت ، ویژگی های شخصیتی و تجربه ای برای یک کارمند لازم است تا بتواند در حرفه خود را پیشرفت کند.

ایجاد مسیر شغلی توسط مدیران سازمان ها برای افراد یک خط مستقیم نیست و حتی برای همه افراد یکسان نیست. با این حال، همه کارمندان یک نقطه شروع و نقاط عطفی در طول مسیر دارند. در طول مسیرمدیران کارکنان را براساس مشاغلشان به سمت آنچه باید بدانند و جایی که علائق آنها در انجا قرار دارد سوق می دهند. در مقاله قبلی چرایی ایجاد مسیر شغلی بررسی شد و متوجه شدیم که سازمان ها هزینه زیادی را برای نگه داشتن نیروها یا نیروگیری مجدد صرف می کنند و با ایجاد مسیر شغلی در واقع انگیزه کارمندان بسیاربالا می رود. در میان این نقاط شروع و نقاط عطف ، مدیران چهار سطح را طی می کنند.

۱-ایجاد نقشه راه شغلی

برای هر یک از کارکنان حوزه های اصلی عملکرد سازمان، باید نقشه راه شغلی ایجاد کنید. نقشه به طور معمول یک گراف یا نمودار است که نشان دهنده تغییرات موقعیت بالقوه عمودی و افقی در یک موقعیت یا عنوان شغلی است. این عناوین می تواند شامل بازاریابی، فروش، منابع انسانی، عملیات، پشتیبانی مشتری و غیره باشد. این چارچوب سنگ بنای برنامه مسیر شغلی شما خواهد بود، زیرا فرصت های پیشرفت حرفه ای در شغل کارمندان را برجسته می کند.

۲-ایجاد پروفایل های برای هر پوزیشن شغلی

در مرحله بعد، برای هر یک از نقشهای مشخص شده در نقشه مسیر شغلی خود، “پروفایل های پوزشین شغلی” ایجاد کنید. برای هر نقش باید مسئولیت های اصلی، مهارت ها و الزامات عمومی را ترسیم و مستند کنید. برای افزودن شفافیت به برنامه مسیر شغلی، می توانید مشخصات دقیق تر مربوط به هر نقش را بیان کنید. اینها ممکن است شامل آموزش اصولی و مورد نیاز، آموزش فنی، مجوزها و گواهینامه های لازم برای موفقیت باشد.

۳.تعریف استانداردهای عملکرد

دراین مرحله مستندسازی استاندارد عملکرد مورد انتظار برای هر پوزیشن شغلی مهم است. برای انجام این کار، شما رفتارها و معیارهایی را از افراد برتر در هر زمینه شغلی در شرکت، مستند کنید. این شایستگی و برتری های رفتاری، در تغییرات افقی و عمودی نقش ها مشخص خواهند شد.

۴- آموزش و توسعه افراد درگیر

برای توسعه و پیشرفت بیشتر در مسیرهای شغلی، نقاط مهم آموزش و پیشرفت را برای هر موقعیت شغلی  شناسایی کنید. این نقاط ممکن است شامل دوره های آموزش رهبری، آموزش عملکردی، افزایش درآمد و یا حضور در نمایشگاه های بین المللی باشد. در مسیر شغلی با افزایش تجربه و مهارت کارمندان در هر نقش، به مدیریت هم کمک می شود. علاوه بر این  بحث پیشرفت حرفه ای کارمندان معنادارتر می شود.

دست به کار شوید و برنامه مسیر شغلی خود را پیاده سازی کنید

ارتباطات و دروهمی ها در توسعه و پیشرفت کارکنان سازمان ها اهمیت کلیدی دارد.  در این دورهمی ها درباره فلسفه پیشرفت شغلی با کارکنان صخبت کنید و قدم اول را در پیاده سازی مسیر شغلی بردارید. ارزش قایل شدن برای تیم خود و مطرح کردن این مساله اهمیت بسیاری دارد. این ارزش گذاری و سرمایه گذاری در رشد و پیشرفت تیم انگیزه کارکنان را نیز بالا می برد.

در سازمانهایی که برنامه های مسیر شغلی را به صورت کارامد پیاده سازی می کنند، ارائه اسناد که میزان پیشرفت را در طی دوره مشخص می کند، یک تاکتیک عالی است. این سند در واقع  نقاط عطف اصلی پیشرفت مانند اهداف را با وضوح کامل مشخص می کند. همچنین فرصت های آموزش به موقع و تاریخ های بررسی عملکرد را تعیین میکند.

مدیران هم باید در این حلقه شغلی نگه داشته شوند و برای ارتقا و توسعه خود تلاش کنند. بازخورد ها در تیم مدیریتی سنجیده می شود تا برنامه مسیر شغلی اسان تر شود. مدیران همچنین باید با کارمندان صادقانه رفتار کنند و از انها بخواهند تا در مورد ارزوهای شغلی خود صحبت کنند و در مسیر شغلیشان مدام ان ها را تشویق کنند.

بکارگیری سیستمی برای بهبود برنامه مسیر شغلی

با شروع یک برنامه برای مسیر شغلی، بهتر است همزمان سیستم ها و برنامه هایی را برای بررسی عملکرد  برنامه داشته باشیم. حتی طرح هایی را در طول پیاده سازی مسیر شغلی برای بهینه سازی این برنامه ایجاد کنیم.

یک راه عالی برای بهبود برنامه، انجام نظرسنجی در سطح شرکت یا سازمان است. بهتر است پیش از شروع برنامه مسیر شغلی، نظرسنجی را در زمینه توسعه شغلی را انجام دهیم و سپس چند ماه بعد از پیاده سازی برنامه نیز نظرسنجی دیگری انجام دهیم. وجود یک نظرسنجی اولیه به شما معیاری برای مقایسه خواهد داد.

علاوه بر بررسی نظرسنجی های مربوط به پیشرفت شغلی، در ماههای پس از اجرای برنامه مسیر شغلی، باید به اهدافی که در بخش نرخ گردش مالی شرکت و معیارهای عملکرد کارمندان مشخص شده کرده بودید نظارت داشته باشید.

مزایای ایجاد مسیر شغلی

تدوین و اجرای یک برنامه مسیر یابی حرفه برای شغل کار ساده ای نیست، اما می تواند تأثیر بزرگی بر رشد بلند مدت سازمان شما داشته باشد. در اینجا چند نکته مهم در مورد مقاله امروز آورده شده است:

  • مسیر شغلی مزایای بسیاری از جمله افزایش نرخ نگه داشت در سازمان، افزایش مشارکت، کاهش هزینه های کسب استعداد و افزایش تنوع رهبری را به همراه دارد.
  • مستندسازی نقشه مسیر شغلی و پروفایل های شغلی شفاف بهترین روش برای شروع برنامه مسیر شغلی است.
  • پیشرفت شغلی را در تمام سطوح سازمان خود گسترش دهید.
  • بازخوردها را از سطح مدیریت به سطح کارمندان ببرید تا کارمندان بتوانند مکالمه های حرفه ای تری در دورهمی های تیمی داشته باشند.
  • برای تعیین معیارهایی برای مسیر شغلی و همچنین نظارت بر میزان تأثیر برنامه مسیر شغلی، از تحقیقاتی در زمینه توسعه شغلی استفاده کنید.

در نتیجه:

مسیر شغلی در راه پیشرغت شغلی و ارتباط تیمی و پیوند بین مدیریت و کارمندان تاثیر بسیاری دارد. ار طرفی در متن هم اشاره شد میزان نگه داشت کارمندان را بالا می برد. در مقاله قبلی چرایی ایجاد مسیر شعلی بررسی شد و متوجه شدیم که سازمان ها هزینه زیادی را برای نگه داشتن نیروها یا نیروگیری مجدد صرف می کنند و با ایجاد مسیر شغلی در واقع انگیزه کارمندان بسیاربالا می رود.

آیا شرکت شما فرصت های روشنی برای پیشرفت شغلی فراهم می کند؟ اگر اینطور نیست ، فکر نمی کنید لازم باشد یک برنامه مسیر شغلی را در سال ۹۸ اجرا کنید؟ نظرات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

در ادامه نحوه ایجاد مسیر شغلی با جزییات ومثال بیان می شود. ما را دنبال کنید.

مدیران چه مسیر شغلی را برای مدیریت طی می کنند؟

 

درباره‌ی لیلی عباسی

لیلی هستم، سالهاست می نویسم و حس خوبم را با نوشتن به دنیا اعلام می کنم. کنجکاو و عاشق آموختنم. از پیچیدگی مسایل لذت می برم. اما با ساده ترین بیان ممکن قصد دارم مطالب را به شما منتقل کنم.

حتما ببینید

سیستم مدیریت فرآیند

هر آنچه که لازم است در مورد فرآیندهای کسب و کار بدانید

بگذارید فرآیندهای کسب و کار رو بدین صورت برای شما توضیح دهیم: مجموعه ای مشخص …

روانشناسی سازمانی

روانشناسی سازمانی یک اصل مهم در هر سازمان

روانشناسی سازمانی شاخه ای از روانشناسی است که اصول روانشناختی را در سازمان ها پیاده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *