نشانه های فرسودگی شغلی و راه هایی برای حال خوب

۵ نشانه که شما دچار فرسودگی شغلی شده اید

ممکن است به تازگی شغل جدیدی را تجربه کرده باشید و یا در محل کارتان به تازگی مشغول کار شده باشید. اما علایمی را تجربه می کنید که اطرافیان با دیدن شما انرژِی مثبتی را دریافت نمیکنند. همیشه خسته اید و بی حوصله. بعضی ها به شما می گویند افسرده شده اید. اما واقعا افسرده شده اید؟ ممکن است شما دچار فرسودگی شغلی شده باشید! در این مقاله به تعریف افسردگی شغلی و نشانه های ان نگاهی میاندازیم و در نهایت راه حلی که برای خروج از این بحران کاری پیشنهاد می شود.

فرسودگی شغلی چیست؟

فرسودگی شغلی چیست؟
فرسودگی شغلی چیست؟

تعریف واحدی از فرسودگی شغلی وجود ندارد که بتوانیم به آن اشاره کنم. در ماه مه سال ۲۰۱۹، سازمان بهداشت جهانی یازدهمین تجدید نظر در طبقه بندی آماری بین المللی خود را از بیماری ها و مشکلات مربوط به سلامت کار اعلام کرد. که شامل تعریف به روزتر و بسیار دقیق تر از فرسودگی شغلی است. در تعریف کنونی از فرسودگی شغلی بیان می شود: « سندرم ناشی از استرس مزمن در محل کار که با موفقیت مدیریت نشده است».

هو یکی از متخصصان این زمینه تأکید می کند که فرسودگی شغلی بطور خاص مربوط به کار است و نباید از ان برای توصیف تجربیات در سایر زمینه های زندگی استفاده کرد. از نشانه های فرسودگی به موارد زیر می توان اشاره کرد

 • حس فرسودگی یا کمبود
 • منفی بودن و بدبینی نسبت به کار
 • کاهش اثربخشی در محل کار

این توضیحات مباحث مشترکی را بیان می کند که اکثر محققان و متخصصان تمایل دارند درباره آنها به اتفاق نظری برسند. دکتر دومار، در این باره می گوید: “فرسودگی زمانی اتفاق می افتد که شخص فقط از انجام این کار احساس ناکامی می کند.” و یا “فرسودگی زمانی اتفاق می افتد که تقاضاهایی که از شما می شود از ظرفیت شما فراتر می رود و مخزن شما خالی است. ”

فرسودگی شغلی بیش از یک روز بد یا یک هفته دشوار است. فرسودگی شغلی زمانی است که روزهای خوبی را سپری نمی کنید و این مساله برای مدت طولانی ادامه می یابد

علائم فرسودگی شغلی چیست؟

مطمئناً شما تا اینجای بحث را درک کرده اید و می فهمید که فرسودگی چیزی است که بیش از یک یا دو هفته ادامه دارد. اما هنوز هم برای شما چالش برانگیز است، پس ذره بین را به سمت خودمان بچرخانیم تا تشخیص دهیم که چه زمانی با احساس فرسودگی به سمت محل کار خود حرکت می کنیم.  به چند مورد از شایع ترین و رایج ترین علائم فرسودگی شغلی نگاهی بیندازیم، تا همه چیز را تا حد ممکن سیاه و سفید جلوه دهیم.

۱-شما نمی توانید از هر چیزی در مورد کار هیجان زده شوید

یکی از نشانه های فرسودگی شغلی، بی علاقه یا بی اشتیاقی به کارهایی است که انجام می دهید. حتی پروژه هایی که در گذشته شما را به شوق می آورده است در حال حاضر شما را به شوق نمی اورد. و حتی همان میزان رضایت قبلی را هم ندارند. در بدترین حالت، این نگرش بی تفاوتی می تواند فراتر از کار شما باشد و بر علاقه شما به جنبه های مختلف زندگی تان در خارج از دفتر نیز تأثیر منفی بگذارد.

به عبارت ساده تر، اگر در تلاش هستید تا حتی یک ذره ذوق و اشتیاق را برای چیزهایی که به شما انرژی می دهند، جمع کنید، این یک پرچم بزرگ است و نه فقط به فرسودگی، بلکه به افسردگی منجر می شود.

۲-تلاش خود را متوقف کرده اید.

بی شوقی و بی هیجانی اغلب به طور مستقیم به یک نگرش منفی و بی روح منجر می شود. شما فکر می کنید، خوب، من می خواهم به سر کار بروم و قصد دارم کارهایی را که به من محول شده است را انجام دهم. اما من نمی خواهم وارد کراهای جدید شوم و نمی خواهم برای بهبود ان کار از روال هر روزه  خودم بیرون بیایم. من فقط می خواهم کار های کمتری را انجام دهم.

افرادی که با فرسودگی شغلی مبارزه می کنند، اغلب کسانی هستند که قبلا دستاوردهای برجسته شغلی داشته اند، بنابراین این علائم فرسودگی شغلی، معمولاً در مقایسه با رویکرد عادی کارشان، تضاد بزرگی است.

۳-از عملکردتان راضی نیستید.

بی رغبتی به کارهای روزمره اغلب منجر به عملکرد ضعیف تر می شود. زیرا افرادی که دچار فرسودگی شغلی می شوند، به اندازه کافی به این مساله توجه نمی کنند که کارشان را به خوبی انجام دهند. این یکی از بزرگترین علائم هشدار دهنده است که معمولا افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. این مساله هشداری به کارفرمایان است که باعث کاهش بهره وری در سازمان می شود.

۴- کاملاً خسته هستید

خستگی و احساس فرسودگی از شاخص های رایج فرسودگی است. شما نه تنها از نظر جسمی با کمبود انرژی سر و کار دارید بلکه احساس کمبود و تخلیه عاطفی می کنید. بنابراین بیرون آمدن از رختخواب هر روز یک چالش جدی تر از حد معمول است، و شما را در قلمرو فرسودگی قرار دهد.

۵- با بیماری های جسمی روبرو می شوید.

فرسودگی شغلی ممکن است برای همه پیامدهای جسمی نداشته باشد. با این حال، افراد بسیاری وجود دارند که از مشکلات جسمی که ناشی از فرسودگی شغلی هستند شکایت دارند، از جمله:

 • بیخوابی
 • درد قفسه سینه
 • سردرد
 • افزایش بیماری هایی که فرد داشته است
 • تپش قلب
 • تنگی نفس
 • سرگیجه یا غش
 • درد معده

اگر اسیب های ذکر شده را در کنار تغییرات عاطفی مورد بحث در بالا تجربه می کنید، ممکن است به عنوان یک شاخص فیزیکی از وضعیت فرسودگی شما باشد.

فرسوده شده اید … حالا چه کاری انجام میدهید؟

خوب، ممکن است شما چندین (یا حتی همه) علائم فرسودگی ناشی از کار در خود را تشخیص داده باشید. اوه … حالا چی؟ برای متوقف کردن سرعت این قطار و در نهایت خاموش کردن این قطار بر ریل ها چه کاری می توانید انجام دهید؟

بهترین کاری که می توانید در قدم اول انجام دهید این است که برای استراحت خود زمانی را اختصاص دهید و کمی برای خود وقت بگذارید. در این تعطیلات کارهایی را می توانید انجام دهید که دقیقا مانند یک باند روی زخم عمل می کند.

اما برای درمان زخم باید راه کاری اساسی پیداکرد. اگر حتی یک هفته مرخصی داشته باشید، باز هم به محل کار بر میگردید و شما هنوز همان شخص هستید و شغل همان شغل. به جای اینکه فقط مکث کنید و فعلاً خود را از وضعیت دور کنید، باید کاری کنید تا اساسا ان وضعیت را تغییر دهید. این زخم با دو چیز جوش می خورد:

تغییر نگرش و تغییر حجم کار شما

تغییر نگرش

برای تغییر نگرش، باید یاد بگیرید عادات منفی و الگوهای تفکریتان را بشناسید و هنگام وقوعشان ان ها را متوقف کنید.”به عنوان مثال، فکر کردن. اینکه به خودتان میگویید من باید این کار را کامل انجام دهم یا من شکست خواهم شد. تفکر همه یا هیچ است. با تغییر نگرش دقیقا این افکار را به چالش می کشید و از ان دور میشوید.

تحقیقات نشان می دهد که کمال گرایی با فرسودگی شغلی ارتباط نزدیکی دارد. بنابراین تشخیص و سپس از بین بردن برخی از این فشارهای تحمیل شده می تواند به شما کمک کند تا در کار راحت تر نفس بکشید (و امیدوارم روزانه احساس استرس کمتری داشته باشید).

تغییر حجم کار شما

تغییر دوم کاهش حجم کار شماست. فرسودگی زمانی اتفاق می افتد که شما خیلی زیاد روی کارتان متمرکز می شوید. کمی به خودتان بیایید، در این موارد آنچه واقعاً باید انجام دهید این است که بار کاریتان را سبک تر کنید.

با رئیس خود راجع به این واقعیت صحبت کنید که احساس می کنید بیش از حد کار دارید. روش هایی را شناسایی کنید که بتوانید در کارتان بصورت معقول و هوشمندانه تر به جلو حرکت کنید. این عمل به تنهایی، به کاهش اضطراب و افزایش سطح انرژی کمک می کند تا حداقل کمی احساس راحتی داشته باشیم.

در نهایت، برای عملی کردن واقعی جنبه “تغییر نگرش” ، مهم است لحظاتی را که تشخیص می دهید تعهدی را نباید بپذیرید بتوانید “نه ” بگویید. در واقع تمایل خود را به برداشتن بارهای اضافه کاهش دهید.

در نتیجه:

این درسی است که من باید آن را یاد بگیریم: تشخیص فرسودگی دشوار است و به تنهایی از بین نمی رود. حتی بهتر هم نمی شود. شناسایی و سپس رسیدگی به فرسودگی شغلی نیاز به فکر و تلاش آگاهانه دارد. نکته نهایی که باید بدانید این است که در نهایت شما تنها کسی هستید که می توانید در مورد این وضعیت کاری را انجام دهید. در جایگاهتان مستقر شوید و کنترل آنچه را که در توانتان نیست و کار شما نیست را به دست بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.