پایداری سازمان ها و تغییر عملکرد های مدیریتی

تغییر در پایداری سازمان

انقراض عملکردهای مدیریتی سنتی

مشخصه اصلی مدیریت که به حداکثر رساندن منابع (انسانی، اطلاعاتی، فیزیکی و انرژی)است، عملکردهای مدیریت سنتی در قرن گذشته را در مسیر انقراض احتمالی قرار داده است. هاوکن [۱] می­گوید که ما در محدوده ­ای از چالش­های غیر موازی و در حالت بین تعادل و عدم تعادل بین روابط با دنیای طبیعی خود هستیم. یکی از مفروضات طولانی مدت تحت مدیریت ۱.۰ مدل اقتصادی کلاسیک، حداکثر سود برای سهامداران است[۲]. مدیریت ۲.۰ باید در اصلاحات درحال ظهور در رابطه با مدل­های سرمایه­گذاری نیز حرفی برای گفتن داشته باشد [۳].

هاف و تالوار[۴] هشدار می دهند که اکثر سازمان ها میزان تحولات مدیریتی را کم اهمیت می دانند. آنها صرفا به تغییرات در اندیشه­های مدیریت سنتی بسنده کرده­اند. پفیفر[۵] یادآور می شود که رویکردهای آینده در زمینه پایداری سازمان باید جامع تر باشند و علاوه بر توجه سنتی به مسائل زیست محیطی، مسائل اجتماعی را نیز مورد توجه قرار دهد.

پایداری سازمان

پایداری موضوع مهمی در تفکر مدیریت آینده است. تمام مطالعات انجام شده در این پژوهش نیز بر اهمیت یکپارچگی سازمانی تاکید دارند. در سازمان، خلاقیت پایدار، نیاز به یکپارچگی در شیوه های اصلی مدیریت خواهند داشت که از طریق اندازه­گیری عملکرد و مسئولیت پذیری اعضای تیم­ها با روش­های مختلف مانند کارت امتیازی متوازن انجام می­پذیرد[۶].

نمونه موردی

 •    وایزر ارث

وایزرارث(WiserEarth)یک نمونه برای بحث پایداری است که شبکه­­ای متشکل از جامعه جهانی، گروههای آنلاین اجتماعی، جلسات چهره به چهره محلی، تقویم رخدادها، پایگاه داده و بزرگترین دایرکتوری بین المللی سازمان­های غیر دولتی (NGOs)(non-governmental organizations) و سازمان­های مسئول اجتماعی جهان است.

بر اساس عقیده  اقتصاد دان خود آموخته و طرفدار محیط زیست، پائول  هاوکن(Paul Hawken) که شش دکترای افتخاری و کتابهای بسیاری نیز دارد،  وایزر ارث به ‏عنوان شبکه­ای “بدون استراتژی مرکزی (اصلی)” و “هیچ شخص قابل تغییر” تاکید دارد. [۷].

این شرکت در حال حاضر بیش از ۵۰.۰۰۰ عضو دارد و این تعداد کماکان در حال رشد هستند. خلاقیت در محیط کار آن باعث جذابیت این شرکت در سطح جهانی و همچنین موجب ایجاد  پیچیدگی­ های خاصی در وایزر ارث شده است. این پیچیدگی­ ها نظیر  “کنترل سلسله مراتبی”، اعمال روش­های مرسوم مدیریت را غیر اثر بخش کرده­ است. بنابراین ساختار مدیریتی، مدیریت  از درون در شرکت رشد داده و پیاده سازی گردیده ­است، و بطور فعال، تخصیص، حفظ و پیشرفت حقوق صاحبان سهام را نیز برآورده کرده و عدالت اجتماعی در ارائه خدمات و حتی رفتار درون سازمانی را نیز منجر شده است” [۸].

در پایان وایزر ارث، به عنوان نمونه نهایی مناسبی از سازمان­های کنونی که با اصول مدیریت ۲.۰  امور را پیش می­برند و یا نیازمند این اصول هستند ارائه شد، زیرا نه تنها این سازمان ماهیت پایداری در کسب و کار را نشان می­دهد؛ بلکه همه­ی شش تغییر دینامکی مد نظر “گری همل” که در این فصل به اختصار آورده شد را نیز نشان میدهد. وایزرارث سازمانی مجازی است که منوی خدمات آن با فرمت منبع باز است و هیچ کلاس یا ساختار سلسله مراتبی­ نیز ندارد، ارزش­های نو و بدیع را مدام بررسی کرده و حقیقتا نمونه­ای از یک سازمان نوآور در سطح مدیریت جهانی است.

خلاصه کلام

با توجه به محتوای این مطلب میتوان دریافت، مدیریت ۲.۰ باید جهت ایجاد (نه کنترل) محیط­هایی که نوآوری و خلاقیت مردم را تسهیل می­کنند، طراحی شود. این بر اساس فرضی است که ارزش افزوده­ی بالای سازمانی را ایجاد می­کند و صرف نظر از صنعت، تابعی سه گانه از  شامل موارد زیر خواهد بود.

 • اطلاعات
 • هوش
 • خلاقیت

موتور رشد آینده سازمان­ها بصورت ماشینی نخواهد بود بلکه نشات گرفته از ذهن انسا­ن­ها است. در این گونه کارها، مدیران، موفق به ایجاد محیط کاری بهینه ­تری خواهند شد که اعضای تیم­های کاری بتوانند در چارچوب ارزش­های کسب و کار، خود مدیریتی و آزادی عمل بیشتری داشته باشند. در حالی که مدیریت فعلی، اگر چه در قالبی کاملا جدید، احتمالا تا سال­ها ادامه می­یابد، اما شرایط تغییر خواهد کرد و مدیریت ۲ یکی از عملکردهای با ارزش در شبکه فعالیت­های آتی خواهد بود. موج درحال ظهور کارمندان ماهیت کار و ماهیت کارفرما-کارمند را با محتوای فلسفه ای دوباره تعریف خواهند کرد. این موج به همراه موج دوم واکنش نشان خواهند داد. درنهایت مدیریت ۲.۰ اجزا چند گانه را در آینده برای اطمینان از پایداری در کسب و کار به خدمت خواهد گرفت. معلم مدیریت، پیتر دراکر در مورد نوآوری و تغییر دائمی پیشگویی کرده بود که با توجه به تفکر مدیریتی، به یک نقطه از نا پیوستگی خواهیم رسید. در این مقاله  مهمترین نیروهای تغییر مدیریت مدرن ارائه شد و پیشنهاد آن شبیه سازی بحث، گفتمان و تحقیق در آینده برای یک نسخه جدیدی از مدیریت است. آینده پژوه برجسته، جیم دیتر (Jim Dator) جمله ­ای دارد به این مضمون: آینده نمی­تواند پیش بینی شود، اما میتوان آنرا خلق کرد[۹].

 

 1. Hawken, P., Blessed Unrest: How the Largest Movement in the World Came into Being, and Why no One Saw it Coming. ۲۰۰۷, Viking, New York, NY.
 2. Friedman, M., A Friedman doctrine: the social responsibility of business is to increase its profits. New York Times Magazine, 1970. ۱۳: p. 33–۳۹.
 3. Alexander, J., Environmental sustainability versus profit maximization: overcoming systemic constraints on implementing normatively preferable alternatives. Journal of Business Ethics, 2007. ۷۶: p. 155–۱۶۲.
 4. H. Haugh, A.T., How do corporations embed sustainability across the organization? The Academy of Management Learning and Education, 2010. ۹: p. 384–۳۹۶.
 5. Pfeffer, J., Building sustainable organizations: the human factor. The Academy of Management Perspectives, 2010. ۲۴: p. 34–۴۵.
 6. R. Chalmeta, S.P., Methodological proposal for business sustainability management by means of the Balanced Scorecard. Journal of the Operational Research Society, 2010: p. 1–۱۳.
 7. Hawken, P., Paul Hawken reflects on working towards peace, Architects of Peace Project, The Markkula Center for Applied Ethics. ۲۰۰۸, Santa Clara University.
 8. K. Goldfarb, J.G., Leadership for social justice: authentic participation in the case of a community center in Caracas, Venezuela. Journal of School Leadership, 2002. ۱۲: p. 157–۱۷۳.
 9. Dator, J., ‘Foreword’, in: R.A. Slaughter (Ed.), The Knowledge Base of Futures Studies, DDM Media Group. ۱۹۹۶, Hawthorn, Australia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.