بررسی علت عدم تعادل در کسب و کار ها و بازارهای جهانی امروز

کسب و کار ها در بازارهای جهانی

در عصرکشاورزی، عدم تعادل تجاری صرفا در بازار روستا بود. انتخاب­ ها محدود ، و عرضه پراکنده بود. در عصر صنعتی و در بازارهای جهانی، آشوب تجاری جهانی اقتصاد ملی آمریکا را احیا کرد. در این دوره کارایی بر اساس استانداردسازی در همه جا رواج یافت و برگ برنده در مدل کسب و کار و مزیت رقابتی شرکت­ ها بود.

بازار های جهانی امروزی

امروزه بازارهای جهانی به سرعت در حال تغییر بوده و مجموعه ای از محصولات و خدمات فراتر از تصور انسان، را ارائه میدهند [۱]. در بازار های امروزی  نظام سرمایه­ داری و وابستگی فرهنگی تمام شده است، این روند نشانه­ ی تغییرات مهمی برای همکاری­ های جدید است مخصوصا برای کسانی که در این عصر مدیریت می­ کنند. در واقع در بازارهای امروزی  مشارکت صرفا توسط یک نهاد ملی منسوخ شده است و مشارکت­ ها به بخش خصوصی واگذار گردیده است. توانایی انسان، اکنون به ‏عنوان “استعداد” نام برده می­ شود و درصورت نیاز،  استعداد ها تحت عنوان نیروی انسانی، با بهترین پیشنهادات خلاق در جهان دنبال می ‏شوند [۲].

Castells [3] جهانی ‏سازی را در بر اساس عصر اطلاعات مطالعه کرده و تعدادی از مسائل و موضوعات مهم را مشخص کرده است. او تغییرات اساسی را برای طبیعت فعلی وابستگی اقتصادی بین ملت‏ها و موضوعات اجتماعی و فردی همراه آن پیش‏بینی کرده است. در این روند، چالش مدیریتی توسعه خواهد یافت و کارمندان توانایی خودمدیریتی و خلاقیت خواهند داشت. همچنین  Castells می ‏نویسد: “بیشتر سیستمهای اطلاعاتی ما پیچیده و به طور متقابل به پایگاه ‏های داده و منابع اطلاعاتی متصل شده است،. این امر ، نه به‏عنوان مهارت بلکه به‏عنوان ظرفیت خلاقانه و توانایی در ارتباط با سازمانها و اضافه شدن دانش در جامعه نیازمند آموزش است.

دهکده جهانی

تحت جهانی‌سازی و استعاره آن “دهکده­ ی جهانی” ، موضوع تعامل متقابل فرهنگی موضوع اصلی و کلیدی است. چگونه این نگرش در آینده آشکار خواهد شد؟ به ‏عنوان مثال، ظهور “فرهنگ جهانی” دربرابر “تفاوت‏های فرهنگی” با تکه‏ ای از فرهنگ ‏های منحصر به فرد، نتیجه ‏ای است که بعدا مشخص می‏ شود. در هر اتفاقی، مشخص است که مدیریت، نیازمند تأکید مجدد تفاوت­ های فرهنگی و افزایش تنوع محل کار است. Pauleen و همکارانش نتیجه گرفتند که بسیاری از سازمان­ ها با نادیده گرفتن دانش و عصر فناوری اطلاعات، واکنش ­های فرهنگی پیچیده­ ای را در درون خود تجربه خواهند کرد. آنها مدل­های آموزشی جدیدی را با هدف ایجاد “دانش” شامل عکس ‏العمل و یادگیری تجربی به مدیران توصیه کردند. به طور کلی یاد گیریِ توسعه یافته و تنوع و پویایی در محل کار، به ‏عنوان عامل موفقیت اصلی در افزایش بازارهای جهانی پیشنهاد شده است.

نمونه مطالعه موردی

 نستله

بازار های جهانی

 

نستله اس.ای(۱) نمونه ای از یک  سازمان در بازارهای  جهانی است که دارای چند فرهنگ کاملا یکپارچه، تنوع در محیط کار و فلسفه مدیریتی است. یکی از گروه­های غذایی بزرگ جهان، نستله سالانه بیش از یک بیلیون تن از تولیداتش را در ۱۳۰ کشور عرضه می­کند. درآمد سالانه  این شرکت در سال ۲۰۱۵ حدود ۲۰۹ بیلیون فرانک سوئیس (۲۰۱ بیلیون دلار آمریکا) بود. این شرکت بیش از ۲۸۰.۰۰۰ نفر را از سراسر جهان استخدام کرده است و بیش از ۸۰ ملیت در شعبه سوئیس این سازمان مشغول به کار هستند و بیانیه نستله در مورد اصول مشارکتی به ۴۰ زبان ترجمه شده است. مدیر نستله، پیتر برابک لتماث(۲) می‏گوید: “صادقانه بگویم، نمی ‏توانم مدیر ارشدی در نستله را تصور کنم که حتی در چند کشور زندگی نکرده است و حتی به دو یا سه زبان نیز صحبت نمی­کند”. اصول مدیریتی شرکت بر تجربه بین‏المللی و درک دیگر فرهنگ­ها تاکید دارد.

محیط چند فرهنگی و خلاقیت در نستله فراتر از شیوه ‏های کلاسیک مدیریت منابع انسانی است؛ استراتژی تولیدی آن  سطح جهانی را در بر می ‏گیرد. نستله بر اساس استراتژی “ایجاد ارزش­های مشترک” در فرآیندهای تصمیم ‏گیری کسب و کار خود تنوع ایجاد کرده است. پژوهش ها نشان داده است که نستله برای غلبه بر نیازهای شرکت‏ های بزرگ و توسعه­ ی بلند مدت خود، در بازار نا متعادل موجود، قصد تقویت بنیه و ساختار شرکت را دارد. در حالی که روابط ، در مدیریت خلاقیت و نوآوری پیچیده است نستله برای ساخت برندی جهانیو ماندگار  در بازار جهانی  بر اساس تحقیقات خود تلاش میکند کماکان ساختار مدیریت استراتژیک پیشرفته بلند مدت را به همراه تفکر مدیریتی  اجرا نماید.

سناریو آینده ی بازارهای جهانی

بر اساس سناریو آینده ی بازارهای جهانی، هر الگوی تکاملی در حال گسترش در شهر، روستا، ملیت، جهان، منظومه شمسی و کهکشان ادامه خواهد یافت! مدیریت منابع انسانی که همچنان در حال تبدیل شدن به حالت کلی تر “مدیریت بر مردم” است در آینده بر “مدیریت استعداد­ها و مهارت­ها” تاکید خواهد داشت. البته مهارتی که به ایجاد تنوع فرهنگی در سطح جهانی منجر خواهد شد.

سخن نهایی

در سناریو آینده بازار های جهانی، الگوریتم­ های تصمیم ­گیری که شامل اطلاعات عصبی، شناختی و شخصیتی است پیچیده تر خواهند شد و هر فردی جهت یادگیری مداوم و پیشرفت در یک موضوع، دارای قدرت انتخاب خواهد بود، داشتن قدرت انتخاب خود تمایز آموزش رسمی و غیر رسمی است. بر اساس این سناریو، تخصص در محل کار اهمیت ویژه ای  پیدا خواهد کرد. اما در شرایط بازار جهانی و جهانی شدن، مدیران با چالش­های برقراری تعادل بین اصولی که با یکدیگر متناقض هستند روبرو خواهند شد. در یک سمت مدیران سازمان نیاز به ادغام شرایط زبانی، جغرافیایی و زمانی خواهند داشت و از طرف دیگر باید بیشتر از قبل به خلاقیت اهمیت دهند و اولویت بیشتری نسبت به مواردی  چون گرایشات معنوی، گرایشات شخصی، سبک یادگیری و شرایط فیزیکی داشته باشد.

  1. Castells, M., Informationalism, networks, and the network society: a theoretical blueprint, in: M. Castells (Ed.), The Network Society: A Cross-Cultural Perspective. ۲۰۰۴, Edward Elgar, Northhampton, MA,.
  2. A.Y. Lewin, S.M., C. Peeters, Why are companies offshoring innovation? The emerging global race for talent. Journal of International Business Studies, 2009. ۴۰: p. 901–۹۲۵.
  3. Castells, M., The Rise of the Network Society. ۲۰۰۰, Wiley-Blackwell.

(۱) Nestle´ S.A

(۲) Peter Brabeck-Letmathe

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.