مدیریت کسب و کار در بحران کرونا  

همانطور که می دانید بحران کرونا ویروس (covid-19) نه تنها زنگ خطر سیستم های بهداشت عمومی را به صدا در آورده، بلکه اغلب کسب و کارهای کشور نیز تحت تاثیر پیامدهای ویروس کرونا با چالش های جدی روبرو شده اند. با وجود تمامی مشکلاتی که بحران کرونا در کسب و کارهای ایران ایجاد کرده است شما هنوز هم می توانید با برنامه ریزی و هدایت هوشمندانه کسب و کارتان مانند بسیاری از شرکت های پیشرو حیات و ادامه کسب و کارتان را تضمین کنید.

تاثیر کرونا بر کسب و کار


استفاده از تجربیات بحران های قبل از کرونا

ما تلاش کرده ایم تا ۱۲ راهکار موثر و تضمین شده که چکیده از نظرات کارشناسان اقتصادی و تجربیات کسب و کارهای موفق در مقابله با بحران های قبل از ویروس کرونا (مانند بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸، بحران های مالی درون شرکتی و… ) را در این مقطع زمانی برای پیش بینی مشکلات و مقابله با پیامد های اقتصادی کرونا در اختیار شما قرار دهیم. یادتان باشد که استفاده از هر ۱۲ راهکار برای رسیدن به یک تصویر کلی برای برنامه ریزی صحیح ضروری است.

ویروس کرونا پایان کسب و کار شما نیست (۱۰ راهکار برای ادامه مسیر)

۱) اگر رهبر کسب و کاری آگاهی و اطلاعت پیرامون ویروس کرونا را به صورت روزانه به روز کن

حوادث پیرامون کرونا با سرعت حیرت انگیزی در جریانه و تصویر ما از این اتفاق به صورت روزانه در حال تغییر است. تا چند ماه پیش به نظر می رسید شیوع این بیماری عمدتا به چین محدود شده و تا حدودی تحت کنترل قرار گرفته اما در همین لحظه بسیاری از کشورها و متعاقبا بسیاری از کسب و کارها با ویروس کرونا در گیر شده اند.

آگاهی از اطلاعات مفید و وقایع روز ( اقتصادی و تغییر قوانین نه حاشیه های خبری) به منظور رسیدن به چشم انداز کلی و تصمیم گیری صحیح برای کسب و کارتان ضروری است.


۲) تنها از نظرات کارشناسان و رسانه های خبری معتبر برای پیش بینی آینده و کسب و کارتان استفاده کنید

واضح است که تنها نظرات کارشناسان معتبر در مورد پیامدهای ویروس کرونا ( بهداشتی، اقتصادی و…) می تواند مسیر را برای شما روشن و قابل پیش بینی کند. بنابرین برای هدایت صحیح کسب و کارتان در زمان اپیدمی کرونا ملزم هستید تا با انتخاب منابع معتبر و اتکا به اطلاعات آن ها تصمیم های خود را در کسب و کار بهینه تر کنید.

در بحبوحه بحران کرونا از چرخه ی اعتیاد به اخبار حاشیه ای برحذر باشید. شما به عنوان رهبر یا مدیر کسب وکار نیاز دارید تا بر مسائل مهم و اساسی مانند بهینه سازی تصمیمات و پیش بینی پیامدهای کرونا بر کسب و کارتان تمرکز کنید. 

۴) همچنان به بازاریابی کسب و کارتان در بحبوحه کرونا ادامه دهید

بسیار مهم است که تلاش کنید تا همچنان کسب و کارتان را در زمان های سخت به بازار عرضه کنید. اگر صاحب کسب و کار آنلاین یا حتی رستورانی هستید که به دلیل کرونا تعطیل شده یا با کاهش شدید مشتریان رو به رو شده اید، احتمالا کاهش بودجه تبلیغاتی و بازاریابی اولین چیزی است که شما را وسوسه خواهد کرد، اما قطع رابطه شما با مشتری در این شرایط سخت اصلا به صلاح کسب و کار شما نیست.

سعی کنید به مشتریان یادآوری کنید که کسب و کار شما هنوز پایدار و البته در این شرایط سخت مراقب مشتریان است. فرستادن پیام های آموزشی مراقبت اصولی، یادآوری حضور کسب و کار شما در کنار مشتریان در این شرایط سخت کرونا و البته تولید محتوای تخصصی مرتبط با وضعیت کرونا و محصولات یا خدمات شما می تواند نام کسب و کارتان را حداقل برای مدت زمان بیشتری در ذهن مخاطب نگه دارید.

یادتان باشد ممکن است بحران کرونا در کوتاه مدت مهار شود و همگی دوباره به زندگی عادی برگردیم، بازاریابی حتی در این شرایط سخت می تواند اجتمال بازگشت مشتریان پس از کرونا را به شدت افزایش دهد.

 

۵) به طور مداوم درک خود را از آنچه اتفاق می افتد بازسازی کنید.

یک ضرب المثل چینی به ما یادآوری می کند که ژنرال های بزرگ باید صبح ها دستوراتی صادر کنند و در عصر آنها را تغییر دهند.

متاسفانه در فضای کسب و کار بسیاری از سازمان ها به ندرت انعطاف پذیر هستند. مدیران غالباً در برابر انتشار برنامه ها تا زمانی که کاملاً مطمئن نباشند، مقاومت می کنند و از ترس بی مسئولیت به نظر رسیدن و یا ایجاد سردرگمی در سازمان تمایلی به تغییر آنها ندهند. یک طرح پویا، با “بهترین دیدگاه فعلی” با توجه به زمان، برای یادگیری و سازگاری در شرایطی که به سرعت در حال تغییر است، ضروری است.

 1. برای یک دنیای تغییر یافته پس از کرونا آماده شوید.

باید انتظار داشته باشیم که بحران کووید-۱۹ بر شرکت ها و جامعه ما تاثیر فراوانی بگذارد. به عنوان مثال احتمالاً اموری از قبیل خرید آنلاین، آموزش آنلاین و سرمایه گذاری در بهداشت عمومی را تقویت می کند. همچنین احتمالاً شرکت ها زنجیره های عرضه خود را پیکربندی کرده و روند را به دور از وابستگی به چند کارخانه بزرگ تنظیم می کنند. وقتی دوره ی اوج بحران پایان یافت، شرکت ها باید در نظر بگیرند که این بحران چه تغییراتی را ایجاد کرده است و چه چیزی یاد گرفته اند تا بتوانند آنها را در برنامه های خود منعکس کنند. شما نیز به عنوان رهبر کسب و کار باید برنامه ای برای پس از کرونا داشته باشید.

۷) مطمئن شوید که پاسخ شما در هر یک از ابعاد هفتگانه ی زیر متعادل است:

 • ارتباطات: به احتمال زیاد کارمندان در معرض اطلاعات متناقض قرار می گیرند و نسبت به بهترین مسیر احساس اضطراب یا سردرگمی می کنند. مطمئن باشید که سیاست ها را فوراً ، واضح و با روشی متعادل بیان می کنید. علاوه بر این، اطلاعات زمینه ای و استدلال های مربوط به سیاست ها را به گونه ای بیان کنید که کارمندان بتوانند درک خودشان را تعمیق دهند. همچنین در شرایط غیرقابل پیش بینی، مانند تعطیلات، کارمندان بتوانند در یک مکان مشخص یا در نحوه برخورد با پیمانکاران، ابتکار عمل به خرج دهند.
 • نیازهای کارمندان: محدودیت در سفر و حضور در اجتماع، کارمندان را برای دسترسی به آموزش و مراقبت های بهداشتی، انجام امور روزانه و مواردی از این دست دچار مشکل کرده است. شما باید برای این موارد راه حل هایی را پیش بینی کنید و توسعه دهید و یک مرکز اطلاعاتی ایجاد کنید تا کارمندان بتوانند تمام اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنند. بسیاری از این نیازها به صورت محلی قابل تامین نیست و نیاز به یک رویکرد چند لایه برای سیاست گذاری دارد.
 • سفر: اطمینان حاصل کنید که سیاست های مسافرتی، مانند مکان هایی که کارمندان می توانند به آنجا سفر کنند، واضح است. همچنین به چه دلایلی می خواهند مسافرت بروند، به چه مجوزهایی نیاز دارند و چه موقع نیاز به بررسی خواهد بود.
 • کار از راه دور: در مورد خط مشی های خود روشن برخورد کنید. این خط مشی ها در کجا اعمال می شوند، چگونه عمل کنند و چه موقع بررسی شوند. به عنوان مثال، کار در منزل در بعضی از کشورها مانند چین بسیار کم اتفاق می افتد.
 • تثبیت زنجیره تأمین: تلاش برای ایجاد ثبات در زنجیره های تأمین با استفاده از ذخایر پیش بینی شده، منابع جایگزین و همکاری با تأمین کنندگان برای حل تنگناها لازم است. در صورت امکان پذیر بودن راه حل های سریع، برنامه هایی را تهیه کنید، راه حل های موقت را برقرار کنید و برنامه ها را به کلیه ذینفعان مربوطه ابلاغ کنید.
 • پیگیری و پیش بینی کسب و کار: به احتمال زیاد بحران، نوسانات غیرقابل پیش بینی ایجاد خواهد کرد. چرخه های گزارش دهی سریع را به گونه ای تنظیم کنید که بتوانید درک کنید چگونه تجارت شما تحت تأثیر قرار می گیرد، در کجا کاهش سرعت لازم است و در کجا سرعت عمل موثر است. شیوع یک بحران به معنای این نیست که مدیریت مصونیت عملکرد دارد بدین معنا که هر اتفاقی پیش بیاید دلیلش بحران بوده است و دیر یا زود بازارها قضاوت خواهند کرد که کدام شرکت ها به طور مؤثر این چالش را مدیریت کرده اند.
 • بخشی از راه حل گسترده تر: به عنوان یک عضو از یک شرکت، شما باید از دیگران در زنجیره تأمین، صنعت، جامعه و دولت محلی خود پشتیبانی کنید. در نظر بگیرید که تجارت شما چگونه می تواند مشارکت داشته باشد، خواه در مراقبت های بهداشتی، ارتباطات، مواد غذایی یا حوزه های دیگر. روی محل تلاقی بین نیازهای حاد اجتماعی و تواناییهای خاص خود متمرکز شوید یا به عبارت دیگر، هدف خود را در زندگی بیابید.

۸) از اصول منعطف در تدوین سیاست ها استفاده کنید.

بازدهی در جهانی پایدار و بدون اتفاقات غیر منتظره ارزشمند است، این طرز فکر، اغلب در شرکتهای بزرگ حاکم است. اما هدف اصلی در مدیریت چالش های پویا و غیرقابل پیش بینی، انعطاف پذیری است. توانایی زنده ماندن و شکوفایی در خلال حوادث غیرقابل پیش بینی، در حال تغییر و به طور بالقوه نامطلوب مهارت اصلی یک مدیر را نشان می دهد. تحقیقات ما در مورد سیستم های منعطف نشان می دهد که آنها به طور کلی دارای شش ویژگی مشترک هستند که باید در پاسخ به بحران منعکس شوند.

 • افزونگی: دسترسی به ظرفیت تولید اضافی می تواند به نوسانات زنجیره تأمین کمک کند. در کوتاه مدت، شرکتها ممکن است نیاز به جستجوی راه حلهای فراتر از منابع عادی داشته باشند، اما در درازمدت می توان افزونگی را در آن طراحی کرد.
 • تنوع: داشتن رویکردهای متعدد برای تحقق، می تواند در شرایط بحرانی کارآمدتر و در ادامه انعطاف پذیرتر و انعطاف پذیرتر بشود. به همان اندازه، تنوع ایده ها می تواند توسعه راه حل را تا حد زیادی تقویت کند. تیم مدیریت بحران متنوعی را دور هم جمع کنید که ایده های بیشتری در مورد راه حل های بالقوه داشته باشد، به خصوص اگر فرهنگ سازمانی احترام به دیدگاه های مختلف را ترغیب کند. مراقب باشید که بحران را به صورت یک بعدی درمان کنید یعنی فقط به عنوان یک مشکل مالی یا تدارکاتی، و تیم بحران بر این اساس تلاش کند.
 • مدولار بودن: سیستمهای کاملاً یکپارچه ممکن است کارآمد باشند، اما در صورت اختلال در مقابل مشکلات، اثرات مقابله کننده یا حتی فروپاشی کل سیستم آسیب پذیر هستند. در مقابل، یک سیستم مدولار – محلی که کارخانه ها، واحدهای سازمانی یا منابع تأمین می توانند به روش های مختلف با یکدیگر ترکیب شوند – انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می دهد. هنگامی که چند سال پیش یک تامین کننده کلید ترمز برای تویوتا ورشکسته شد، به دلیل امکان عدم تعویض سریع تولید بین تأمین کنندگان، حتی از اجزای بسیار متفاوت، تویوتا را با مشکل مواجه کرد. سؤال کنید که چگونه می توانید سیستم تأمین خود را به صورت مدولار هم در کوتاه مدت و هم در طولانی مدت تنظیم کنید.
 • تحول پذیری: سیستم ها می توانند با بهینه سازی و کارآیی در بیشینه ی توان ساخته شوند یا می توانند برای بهبود مداوم در پرتو فرصت ها ، مشکلات یا اطلاعات جدید با تحول پذیری ساخته شوند. پاسخ به بحران های پویایی مانند کووید-۱۹ به پیشرفت سیستم های تحول کمک می کند. هیچ جواب درست و معقول و شناخته شده ای وجود ندارد و احتمالاً هر پاسخ از پیش تعیین شده اشتباه است یا با گذشت زمان منسوخ می شود. اما تکرار و یادگیری در مورد راه حلهای مؤثرتر امکان پذیر است. در حالی که بسیاری از سیستم ها به صورت گذشته نگرانه یاد می گیرند، مشاهده ی اینکه چه چیزی مؤثر واقع می شود و در ادامه از نتایج استفاده شود، در کوتاه مدت موثرترین استراتژی خواهد بود.
 • احتیاط: ما نمی توانیم مسیر وقایع یا تأثیرات آنها را در مورد کووید-۱۹ پیش بینی کنیم، اما می توانیم سناریوهای نزولی قابل قبول را پیش بینی کنیم و تحت این شرایط مقاومت آن ها را آزمایش کنیم. به عنوان مثال، می توانیم سناریوهایی را برای یک بیماری همه گیر جهانی، یک بیماری همه گیر چند منطقه ای و یک بیماری همه گیر به سرعت در حال گسترش مطرح کنیم. اکنون که تمرکز از مهار اپیدمی کووید-۱۹ در چین به سمت جلوگیری از شیوع در مراکز بیرون از چین جهت گیری کرده است، ما با عدم اطمینان بالا به نقطه دیگری رسیده ایم. این امر کمی محتاطانه خواهد بود که شرکت ها نگاه تازه ای به بدترین حالات داشته باشند و استراتژی های احتمالی را برای این شرایط تدوین کنند.
 • جاسازی: شرکت ها در سیستم های صنعتی، اقتصادی و اجتماعی گسترده تری ذینفع هستند که تحت فشارهای زیادی قرار دارند. کسانی که نتوانند به طور کلی به زنجیره های تأمین یا اکوسیستم خود نگاه کنند، تأثیر محدودی خواهند داشت. راه حل هایی که برای یک شرکت خاص با هزینه یا بی توجهی به منافع دیگران حل می شود، باعث ایجاد بی اعتمادی و آسیب دیدن تجارت در طولانی مدت خواهد شد. در مقابل، پشتیبانی از مشتریان، شرکا، مراقبت های بهداشتی و سیستم های اجتماعی در مواقع سختی می تواند به طور بالقوه حسن نیت و اعتماد به نفس ایجاد کند. یکی از عناصر اصلی مقابله با استرس اقتصادی، ارزشهای افراد در زندگی است دقیقاً زمانی که آنها را فراموش خواهیم کرد.

۹) اکنون برای بحران بعدی آماده شوید.

کووید-۱۹ یک چالش یک طرفه نیست. ما باید در آینده اقدامات پیش گیرانه برای همه گیری فعلی و همه گیری های بعدی داشته باشیم. تحقیقات ما در مورد اثربخشی پاسخهای سازمانی به بحرانهای پویا نشان می دهد متغیرهایی وجود دارد که بیشترین میزان یش بینی کنندگی را برای موفقیت نهایی دارند. آماده سازی و مقدمه چینی برای بحران بعدی (یا مرحله بعدی بحران فعلی) به احتمال زیاد بسیار مؤثرتر از یک واکنش موقت است که در شرایط بحرانی رخ دهد.

۱۰) آمادگی فکری کافی نیست.

بسیاری از شرکت ها سناریوهایی را برای ایجاد آمادگی فکری برای موقعیت های غیر منتظره اجرا می کنند. سناریوها باید با توجه به مهمترین خطرات مربوط به یک تجارت در هر زمان معین، به روز و سفارشی شوند. این خطرات حتی در طی چند روز گذشته با ظهور لرزه های جدید بیماری تغییر کرده است.

آمادگی فکری به تنهایی کافی نیست. چیزی است که می توان به خوبی درک کرد اما به عنوان یک توانایی غیرقابل شنیدن است. از این رو باید از سناریوهایی مانند بازیهای جنگی حمایت شود تا رفتارهای تحت استرس شبیه سازی و آموزش داده شوند. یک مجموعه اتاق جنگ، با یک تیم اختصاصی کوچک که توانایی تصمیم گیری و اجرای آن را دارد ، می تواند پیچیدگی سازمانی را کاهش دهد.

۱۰) در آنچه در بحران کرونا و تاثیرات بوجود آمده در کسب و کارتان تأمل کنید.

در صورت فروکش کردن بحران، به جای اینکه یک آه آرامش بخش بکشید و به روالهای عادی برگردید، باید تلاش کنید تا این فرصتی ارزشمند یادگیری را از بین نبرید. حتی در حالی که بحران در حال آشکار شدن است، باید پاسخ ها و تأثیرات را مستندسازی کرد که بعدا مورد بررسی قرار گیرد و تجربیات استخراج شود. اوضاع به سرعت در حال تحول، نقاط ضعف سازمان موجود را نشان می دهد، مانند عدم توانایی در تصمیم گیری های سخت یا تعصب بیش از حد به تصمیم گیری جمعی، که فرصت هایی برای پیشرفت را به وجود می دهد.

به عنوان مثال ، ایمنی هواپیمایی یکی از مؤثرترین سیستمهای یادگیری جهانی است که ما در این رابطه داریم. هر بار که حادثه ای از اتفاقات جزئی تا حوادث غم انگیز منجر به جان باختن افرادی می شود، علل ریشه ای براساس پروتکل های از پیش آماده شده در پزشکی قانونی مورد بررسی قرار می گیرند و توصیه های الزام آور ارائه می شود. جای تعجب نیست که پرواز به لطف یادگیری های تجمیعی و اقتباس از ناگواری های قبلی، به یکی از امن ترین اشکال سفر تبدیل شده است.

در پایان این بحران شما باید تمامی مراحلی را که در کنترل پیامدهای کرونا اتخاذ کرده اید را مستند کنید تاد در بروز بحران های متشابه به راحتی کسب و کارتان را هدایت کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.