اتاق استراحت کارکنان: گزینه ای برای افزایش بهره وری کارمندان(۱)

اتاق استراحت سازمانی: زمین بازی برای بزرگسالان

اتاق استراحت سازمان یکی از اصلی ترین دفاتر مدرن است، که در سال های اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است. کارفرمایان آرام آرام در طول زمان به این نتیجه رسیده اند که استراحت و تفریح برای یک محیط کار سودمند و حتی ضروری است. بهبود این اتاق ها و تبدیل آنها به یک زمین بازی برای بزرگسالان مساله مهم دیگری است که در مراحل تکامل این اتاق هیجان انگیز به ان توجه می شود. فضایی مشخص که همکاران بتوانند در آن گپ بزنند و از آن لذت ببرند، باعث مشارکت و بالابردن روحیه تیمی می شود. در اینجا دلایلی را شرح می دهیم که اتاق استراحت سازمان پناهگاهی برای کارمندان است.

اما اگر دقت کنید اتاق استراحت کارمندان برای کشور ما چندان اشنا نیست و به ندرت یک کارمند ایرانی این اسم را هم شنیده است. شاید یکی از عواملی که ایرانیان عملکرد پایینی در محیط های کار نسبت به کشورهای در حال توسعه دیگر دارند همین مساله محیط سختگیرانه و جو رسمی کار است. جدیدا در ایران استارتاپ ها با فراهم کردن محیطی ارامتر و دوستانه در جهت رفع مشکلات این حوزه قدم هایی را برداشته اند. اما اگر ما خواهان پیشرفت هستیم باید چنین فرهنگی در ساختار سازمان های ما قرار داده شود. اما چگونه؟

در این مقاله ما پیامدهای بکارگیری اتاق استراحت کارمندان برای سازمان و حتی خود شخص را بیان کرده ایم در هر بخش پیشنهاداتی برای بهتر شده محیط کار مطرح شده است . قسمت اول این مقاله به صه نکته مهم اشاره دارد و مابقی در مقاله دوم ذکر شده اند:

  1. بر روی خلاقیت کارکنان بسیار اثر گذار است

ما معمولا تاثیری که تغییر مناظر در خلاقیت افراد دارند را دست کم میگیریم. توجه داشته باشید که اگر شما به مدت شش ساعت یا بیشتر در یک صندلی و پشت میز خود بنشینید، به راحتی در یک حلقه ذهنی گیر می کنید. به این معنا که هیچگونه محرک ذهنی جدیدی ندارید و در نتیجه ذهن شما الهامی را دریافت نمی کند. و شما خلاقانه و جالب فکر نمی کنید.

بی حرکتی در سیستم های اداری یک مشکل مهم است. مدیران سعی دارند کاری کنند تا اعضای تیم شان احساس کنند که در یک فضای هلاق هستند و خلاقیتشان را رشد دهند. این فاصله زمانی که کارتان را به صورت موقت قطع می کنید و حرکت می کنید فرصت مناسبی را برای شما فراهم می کند تا تغییر را تجریه کنید. وجود یک فضای تفریحی که جدای از فضای کاری شما است یک روش عالی بر ای تحریک افکار خلاق است.

طراحی اتاق استراحت کارمندان همیشه باید به گونه ای باشد که همه حواس کارمندان را تحریک کند. مبلمان و دیوارهای رنگارنگ ممکن است ظاهری کودکانه به نظر برسد، اما یک حس شگفتی مانند کودک ایجاد می کند تا الهام بخش تفکر خلاق باشد. موسیقی باید تا حد ممکن خنثی باشد. از آنجا که تقریباً نمی توانید از گوش دادن به موسیقی دوری کنید ، باید موسیقی را انتخاب کنید که همه را راضی کند.

اتاق استراحت کارمندان مکانی برای خلاقیت
  1. ایجاد یک فضای اجتماعی

زمین های بازی در کودکی را به یاد بیاورید، اتاق استراحت کارمندان باید مکانی برای تجدید دوستی و حتی دوستی های جدید باشد. با این حال، کارمندان به جای بازی کردن با توپ های رنگی و دنبال کردن یکدیگر، می خواهند با یکدیگر صحبت کنند و به موسیقی گوش دهند.

در محیط واقعی اداری، شروع مکالمه مساله سختی است. و مهمتر از همه بخاطر جو محیط کاری نمیتوانید از سرجای خود بلند شوید و مدام به سمت میزهای دیگر بروید. افراد اطراف شما سخت مشغول کار هستند و اگر خیلی بلند صحبت کنید تمرکز ان ها را به هم میزنید. از طرفی زمانی هم که شما در میز کار خود هستید، احتمالاًروی کار خود متمرکز شده اید و ممکن است به هر حال روحیه مکالمه نداشته باشید.

یک تغییر کوچک در محیط می تواند تغییری باشد که به اعضای تیم شما کمک کند تا الهام بخش باشند و فضایی را که برای گفتگو با یکدیگر نیاز دارند را فراهم می کند. وقتی در حال استراحت در نیمکت اتاق استراحت  کارمندان هستید و قهوه می نوشید، کاری نمیکنید و فقط زمان را سپری می کنید. این زمان کم می تواند برای شما الهام بخش باشد، و از اینکه چقدر می تواند اثر گذار باشد تعجب می کنید.

اتاق استراحت کارمندان مکانی برای گفتگو
اتاق استراحت کارمندان مکانی برای گفتگو
  1. تشویقی در جهت سلامت جسم

دفتر کاری شما به فراهم اوردن محیطی برای بی تحرکی جسمی معروف هستند. شما در یک اتاق شلوغ مشغول کار هستید و تشویق می شوید ساعت ها در ان حالت نشسته باشید. این  دقیقا همان چیزی است که محیط های کاری قدیمی تر شاهد ان هستیم. اما دفاتر مدرن باید تلاش کنند متفاوت باشد. یکی از راه های ایجاد تغییرات مهم در این زمینه، تشویق به پیشرفت سلامت جسمی در محل کار است.

میدانید ساعت ها نشستن روی صندلی محیط کارتان درست و اصولی نیست. و اثرات بسیار بدی روی عضلات کمر و گردن شما میگذارد. بطوریکه حتی صندلی های ارگونومیک نمی توانند مشکل کمبود حرکت را برطرف کنند.

ام ا مساله این است که نمی توانید عادت طولانی نشستن را متوقف کنید، به ویژه هنگامی که بیشتر کارهای شما روی رایانه ها انجام می شود. با این حال حتی کوچکترین تغییرات می تواند تأثیر عمیقی بر سلامت کارکنان داشته باشد. حالا نگاهی به اتاق استراحت کارکنان بیندازید. گزینه ای عالی برای افرادی است که مایل به ریلکس شدن در زمان استراحت خود هستند،

چند پیشنهاد جالب در اینجا وجود دارد که می تواند به افزایش بیداری و خلاص شدن از شر گرفتگی ناشی از نشستن بیش از حد در محیط کار کمک کند. مثلا چند اتاق تشک یوگا را به اتاق استراحت اضافه کنید ، هر شخصی موظف است از آنها استفاده کند. سلامت جسمی برای بسیاری از افراد جوان یک دغدغه اساسی است و تمرکز بر حل این مسائل در حال حاضر بخشی از فرهنگ است. معرفی این نوع طرز فکر سالم در محیط کار شما مهم است تا در اینده عملکرد فیزیکی بهتری داشته باشند.

اتاق استراحت کارمندان مکانی برای سلامت جسم
اتاق استراحت کارمندان مکانی برای سلامت جسم

در صورتی که به این مقاله علاقه داشتید بخش دوم ان را در لینک بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.