برندسازی،اتلاف سرمایه یا جذب سرمایه؟

چرا برند سازی کنیم ؟

هیچ کسب وکاری نمیتواند روی موضوعی سرمایه گذاری کند بدون آنکه در نهایت چیزی نصیبش شود.برند سازی نیز دقیقا همین طور است .کسب وکارها نمیتوانند زمان و هزینه های زیادی را صرف برند سازی کنند  بدون آنکه نهایتا مزیتی برای آنها داشته باشد.ولی انطور هم نیست که برندینگ بی مزیت باشد.در این مقاله من سعی کردم شما را از مزایای برنسازی آگاه کنم تا بدانید زمان و هزینه های کسب وکارتان در راستای برند سازی را بیهوده تلف نکرده اید . به همین منظور به بررسی مفهوم ارزش ویژه برند و و مزایای برندینگ می پردازم:

 ارزش ویژه برند Brand Equity

«ارزش ویژه برند» (Brand Equity) مجموعه ای از دارایی های نامشهود (intangible) و مشهود (Tangible) برند است که با نام برند پیوند و گره خورده است. تحقیقات بازاریابی نشان می دهد ارزش ویژه برند یکی از مهمترین دارایی های یک کسب وکار است.  ارزش ویژه برند از قدرت برند حاص میشود و قدرت برند خود نتیجه حسن شهرت و شناخت و آگاهی از برند در طول زمان بوده و باعث اعتماد و وفاداری بیشتر مخاطبان و مشتریان می شود چرا که حسن شهرت و محبوبیت برند منجر به کسب سود و برند منفی منجر به ضرر و زیان هایی برای کسب وکار و صاحبان برند خواهد شد. ارزش ویژه برند یک مزیت رقابتی است و منجر به افزایش فروش و درآمد بالاتر و کاهش هزینه ها رای جانبی برای کسب وکار می شود.ارزش ویژه برند

تاثیر ارزش ویژه برند:

ارزش ویژه برند از دارایی های یک کسب وکار است و ارزش آن به دلیل جایگاه بدست آمده در بازار و توان بالقوه برند بسی بالاتر از ارزش دارایی های فیزیکی می باشد.

بنابر تعریف، ارزش ویژه برند در دو گروه دسته بندی میشود:

  • عوامل مشهود (Tangible)

هویت بصری برند، شکل، فرم ،رنگ، بسته بندی، مشخصات ، مدل ها ، قیمت محصولات و ..

  • عوامل نامشهودintangible

   • شهرت و میزان آگاهی از برند
   • ارزش ادراک شده از برند
   • تداعیات معنایی و تصویر ذهنی از برند
   • خلاقیت و نوآوری
   • تمایز و مزایای رقابتی
   • کانال های ارتباطی
   • رضایت مندی و اعتماد مشتریان
   • وفاداری مشتریان به برند

مزایای برندینگ چیست؟

چرا برندسازی اینقدر مهم است؟  داشتن یک برند قدرتمند برای یک تجارت چه کاری انجام می‌دهد؟ صاحبان کسب وکار در برابر سرمایه ای که برای برند سازی انجام میدهند چه چیز هایی به دست خواهند آورد؟۸؟ آیا داشتن یک برند قدرتمند در واقع یک تجارت را از دیگر رقبا جدا کرده و در مقابل رقبای خود مزیت ایجاد می کند؟

  • شناخت مشتری

هرگز قدرت شناخت مشتری را دست کم نگیرید. هنگامی که مشتری در حال خرید است رنگ ها و تصاویر یک نام تجاری را که تشخیص می‌دهد، بیشتر دوست دارد این محصول را در دست بگیرد. از میان دریایی از محصولات جدید، زیبا و چشم نواز، برند تجاری خوب در ذهن خریداران کلیک خواهد کرد

  • وفاداری مشتری

هنگامی که خریداران شروع به شناسایی و خرید یک سرویس یا محصول می‌کنند، یک برند خوب می‌تواند آنها را برای دفعات بعدی بازگرداند و می‌تواند آنها را به مشتریان  وفادار آن برند تبدیل کند. هنگامی که یک شرکت یک محصول عالی را با یک نام تجاری جذاب ترکیب می‌کند، بازخوردهای مناسبی از طرف مشتریان مشاهده می‌کند، این تجارت خواهد دید وفاداری مشتری در حال ساختن و ساختن و ساختن است.

  • کمک به استمرار ثبات بازاریابی

هنگامی که یک تجارت برندسازی خود را برقرار کرد، بعد از آن می‌تواند، بازاریابی، رنگ‌ها، تایپوگرافی، موارد چاپی، وب سایت و مدل سازی را انجام دهد. زمانی که اساس برند و برند سازی شکل بگیرد سایر انتخاب ها تسهیل شده و بازاریابی آینده شرکت از آن نشات می گیرد.

  • ارزش ویژه برند، میزان استقبال از محصولات جدید را افزایش میدهد.

یک مزیت بزرگ برای برندسازی قوی این است که به ارتقاء محصولات و خدمات جدید کمک می‌کند. افراد به طور خودکار به محصولات جدید علاقه مند می‌شوند  چرا که با آن برند آشنا هستند. به عنوان نمونه کمپانی  اپل از ارزش ویژه برند بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل است که هنگام رونمایی از محصولات جدید این کمپانی مشیتریان و مخاطبان بدون آنکه هیچ تصویر ذهنی قبلی از این محصول جدید داشته باشند  برای خرید آن ساعت ها در صف های طولانی صبر میکنند.

  •   افزایش اعتبار برند

یک برند موفق و قدرتمند به  اعتبار  آن کسب وکار در صنعت و در میان رقبا و مشتریان آن برند  ارزش خاصی میبخشد و یک شرکت را به عنوان یک تجارت حرفه‌ای جدی تثبیت می‌کند.

  • جذب استعدادها

غالبا افرادی که به برند و ارزش و جایگاه برند کسب وکار ها  توجه می‌کنند، اینفلوئنسرهای بسیار با استعداد، بازاریاب رسانه‌های اجتماعی، طراحان وب سایت یا سازندگان ایده هستند. هنگامی که یک تجارت دارای برندسازی فوق‌العاده و قدرتمندی است‌، اغلب این افراد تمایل دارند عضوی از این برند و کسب و کار باشند . صاحبان کسب وکار اگر بخواهد برند و  سرعت پیشرفت خود را بهبود دهد، از پذیرش این افراد خلاق استقبال میکند.

  • ارزشهای مشترک سازمانی

هنگامی که یک شرکت از طریق ارزشهای مشترک با مشتریان خود ارتباط برقرار می‌کند، می‌تواند وفاداری مادام العمر ایجادکرده و حتی این قابلیت را دارد که این وفاداری را به نسل‌های آینده آنها منتقل کند. برای مثال برند تامس “Toms” را در نظر بگیرید. این کفش‌ها بسیار زیبا هستند، اما اصلی ترین چیزی که این برند را مشهور می‌کند، اهدای یک جفت کفش به شخصی نیازمند در ازای فروش هر جفت کفش است. این یک نمونه عالی از برندسازی است که به نسل‌های بعدی منتقل می‌شود،  چرا که ارتباط عاطفی مشترک بین شرکت و مشتری یکی از نکات مهم برندسازی است.

  •   اعتماد به نفس بخشیدن

یک نکته خوب اینجاست: برند تجاری خوب نه تنها اعتماد به نفس را به مشتری می‌دهد، بلکه برای صاحبان مشاغل نیز کارهای بسیاری می‌کند. با برندسازی عالی، تمام انرژی، زمان، پول و کارهایی که برای آن انجام می‌شود به عنوان یک ارائه کامل و حرفه‌ای گرد هم می‌آیند و در نهایت بر تمام دست اندرکاران برند، تاثیر مثبت می‌گذارد. برندسازی برای ارائه محصول یا خدمات اصلی وجود دارد و با جلب نگاه عموم مردم و توجه آنها، آن را به جلو سوق می‌دهد. اما نکته مثبت توجه مردم، برای صاحب مشاغل این است که از آنچه ایجاد کرده و ساخته‌اند قدردانی می‌شود.

کلام آخر

همانطور که می‌بینید، برندسازی عالی خیلی بیشتر از اینکه ظاهر زیبایی داشته باشد، برای تجارت شما بسیار مفید است و اگر به درستی انجام شود، می‌تواند تجارت را فراتر از تصور صاحبان آن پیش برد.  برای برند سازی باید مطمئن شوید که تمام موراد اصلی پوشش داده شده است. برند شناخته‌شده و دوست‌داشتنی یکی از ارزشمندترین دارایی‌های هر شرکت است. بر اساس تحقیقات انجام‌شده، ۵۹% از مشتریان تمایل دارند که محصولات جدید را از برندهای آشنا خریداری کنند. نتیجه داشتن یک برندینگ موفق می‌تواند افزایش فروش، پروژه‌های بیشتر، افتادن بر سر زبان‌ها و حمایت از محصولات یا خدمات شما باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.