پشت پرده راه اندازی و شروع کسب و کار از زبان فرشاد (بخش اول)

در پشت پرده راه اندازی کسب و کار چه می گذرد؟

در این متلب قصد دارم در مورد موضوعاتی که جهت راه اندازی و داشتن یه کسب و کار موفق الزاما باید رعایت کنیم باهاتون صحبت کنم.من در حال حاضر عضو یک کسب و کاری هستم که خودش به سایر کسب و کارها خدمت رسانی می کنه و قبلا هم بارها تجربه راه اندازی و یا همکاری با کسب و کارهای زیادی رو داشتم. از بابت تحصیلات و مطالعاتم هم در این زمینه آشنایی کافی رو دارم.

پشت پرده کسب و کار

بنابراین حرفهایی که میزنم رو با پوست و استخوان تجربه کردم و هیچ جایی هم قبلا در این مورد به صورت جامع و یکجا چنین مقاله رو نخوندم. پس تصمیم گرفتم یکی از سخت ترین کارهای دنیا یعنی نوشتن رو با این موضوع انجامش بدم. خوشحال میشم شما هم جهت تکمیل این مقاله بهم کمک کنید.مراحل مختلفی که برای راه اندازی کسب و کار باید رعایت کنین به ترتیب زیر هستند:

ایده کسب و کار و ارزیابی و اعتبار سنجی ایده (۲هفته)

زمانیکه یک ایده

برای شروع و راه اندازی کسب وکار به ذهنتون میرسه‌ شما تازه وارد فاز اول از شروع یک کسب و کار میشید.ممکنه این ایده رو یکی از دوستانتون بهتون پیشنهاد داده باشه یا اینکه خودتون با بررسی ای که داشتید و یا نیازی که حس کردید بهش رسیده باشین. تو این مرحله من خودم با توجه به شخصیت تحلیلگری که دارم سریع شروع به جمع آوری اطلاعات مورد نیاز میکنم.

 

در اصل دارید بخشی از تحقیقات بازار رو با این کار انجام می دید. اطلاعاتی مثل:‌

چه نمونه های نزدیک یا مشابهی الان توی بازار هستن؟

اینکه اگر نمونه ای هست چه مشکلاتی داره؟

اگر نمونه ای نیست مهمترین سوال اینه که چرا الان نمونه مشابهی توی بازار وجود نداره؟

مشتری های احتمالی که که بیشتر حاضرن واسه تهیه این محصول یا خدمت پول پرداخت کنن کیا هستن؟ (کتاب تست مامان تو این بخش به شما خیلی میتونه کمک بکنه)

توی این صنعت حجم پولی که داره جابجا میشه چقدره؟‌ و توی این بخش از بازار که قراره من کار بکنم حدودا حجم پولی که جابجا میشه چقدره؟

نمونه های موفق خارجی کدوم ها هستن که از اونها الگوبرداری کنم؟ (اصطلاحا بنچمارک کردن)

 

مدل کسب و کار

بعد از اینکه جواب این سوالاتو پیدا کردین

بهتون توصیه میکنم ایدتون رو با چند نفر متخصص تکرار میکنم متخصص تو اون حوزه مطرح کنین.و حتما هم سعی کنین با طیف های مختلفی از آدما صحبت کنین و موضوع را تاجایی که میشه باز کنین واسشون. اینکار هم بهتون کمک میکنه که زوایای پنهان که بهش فکر نکردین رو کشف کنین و هم اینکه ممکنه شریک تجاری هم پیدا بکنین که تو مراحل بعدی حسابی بهش نیاز دارید.

 

البته نگران فاش شدن ایدتون نباشین

یا اینکه فکر نکنین کسی ایدتونو از شما میدزده.اینقدر تو ایران الان اوضاع خرابه که کسی به جز صاحب ایده (که الان شمایید) حاضر نمیشه همچین ریسکایی رو بکنه. غالبا تو مراحل بعدی کار باید نگران این دست اتفاقات باشین که تا اون موقع هم قرارداد عدم افشا امضا کردین هم اینکه ساختار حقوقی محکمی داره کسب و کارتون(البته امیدوارم اینطور بشه!)

تحلیل و بررسی شخصیت خودتون ( ۱ هفته)

اینجا شما باید یکسری آزمون شخصیتی و رفتاری رو بزنین

تا با نقاط مثبت و منفی خودتون از زوایای مختلف آشنا بشید و ببینین که کدوم یک از فاکتورهای شخصیتی که لازمه ی چنین کار پر ریسک و خاصه رو داریدو کدوم یکی از فاکتورهای شخصیتی رو باید تو خودتون تقویت کنین که احتمال شکستتون کمتر بشه. فرشته تو یه مقاله دیگه قراره این بحث رو کامل واستون باز کنه البته اما من هم چنتا نکته دیگه رو اینجا واستون توضیح میدم.میتونین واسه شروع از آزمون شخصیت DISC استفاده کنین(هر حرف معرف یه ویژگی شخصیتیه که میتونین در باره این آزمون کلی تو نت موج سواری کنین!) که شخصیت شمارو در ۴ دسته بندی قرار میده و غالبا افرادی که D و C بالاتری رو دارن(نسبت به دوفاکتور دیگه) در رهبری کردن و مدیریت کسب و کارها موفق تر عمل میکنن.

 

البته این بدین معنی نیست که شما

اگر تحلیل گری پایینی دارین(Cکمتر) و یا حمایتگری بالایی دارین(S بیشتر) نباید کسب و کارتون رو استارت بزنین.نه. این به شما هشدار میده که توی مرحله تیم سازی و شراکتتون با کسی شریک بشید که مکمل شماست و به طور موازی هم روی فاکتورهایی که لازم دارین کار کنین و اون ها رو تقویت کنین. چندین آزمون دیگه ام هستن مثل انیه گرام، MBTI، NEO، EPQ و… که حتما لازمه یک نفر متخصص روانشناسی صنعتی سازمانی یا روانشناس شخصیت تو این مرحله بهتون کمک کنه.

بررسی امکانات موجود و مورد نیاز (۲روز)

حالا که ایده رو بررسی کردین

و شخصیت خودتونم بیشتر شناختیدبهتره امکانات و اطرافیانتون رو آنالیز کنین. تو این مرحله ببینین که نیازمندیهای اولیه واسه اجرایی کردن این ایده چیه و چه امکاناتی رو لازم دارید. یه لیست کامل باید از اون ها تهیه کنین(تا جاییکه میشه دقیق باشه). مثلا دوتا لپ تاپ میخواین، یه دفتر کار میخواین، یه وب سایت لازمه طراحی کنین، دو نفر هم تیمی یا اصطلاحا نیرو می خواین، پرینتر، قوری!، ظرف و ظروف، تلفن، جارو و هر چیز ریز و درشت.

 

تو بخش وسایل قطعا یکسریش رو از خونه باید بردارین،

تو بخش تیم هم اولین مرحله بهتره بگردین تو شبکه دوستان و نزدیکانتون. کاری که همه بطور غریضی البته انجامش میدیم و حالا تو مراحل بعد لازمه که آگهی بزنین و تیمتونو(از دوستان و دشمنان! غریبه) گسترش بدید.

تکمیل مدل کسب و کار (۱هفته)

حالا وقت اون رسیده

که کمی حرفه ای تر و رسمی تر ایده اتونو پیش ببرین و پله بعدی برای راه اندازی کسب و کار رو طی کنین. در سال های دورتر کسانی که میخواستن حرفه ای تر یک کسب و کار راه اندازی کنن یک طرح کسب و کار تهیه می کردن. ولی الان با توجه به تغییرات سریع در دنیا و رقابتی تر شدن فضای کسب و کار تهیه طرح تجاری در مرحله بررسی ایده توجیه اقتصادی و فنی نداره.

 

مخصوصا الان که شرایط اقتصادی کشور سال هاست

در حالت بحرانی قرار داره.در مورد انواع مدل کسب و کار، قسمت های مختلف مدل کسب و کار و روش­های استخراج و تکمیل مدل کسب و کار مطالب آموزشی ویدیویی و متنی زیادی هست که با یه سرچ داخل گوگل راحت می تونین در حد آشنایی اولیه اونا رو یاد بگیرید. اما حتما واسه تکمیل مدل کسب وکارتون با کسانیکه بارها اینکارو انجام دادن و متخصص هستن تو این زمینه مشورت کنین و با کمک اون ها مدل کسب و کارتونو تکمیل کنین.

 

نوشتن برنامه بازاریابی(۱هفته)

بعد از اینکه ایده تون رو اعتبار سنجی کردید

و تحقیقات بازار اولیه رو انجام دادین، با توجه به مدل کسب و کاری که تا الان بهش رسیدین باید یک برنامه مشخص واسه انجام بازاریابی و جذب مشتری داشته باشید. این برنامه می تونه فقط شامل بخش بازاریابی فیزیکی باشه و یا فقط بازاریابی دیجیتال یا همون دیجیتال مارکتینگ. باید بدونین از طریق چه کانال هایی، با چه روش هایی سراغ چه جور مشتری هایی برید.

 

باید بدونین که چقدر لازمه واسه رسیدن به اهدافتونکه با شاخص های ارزیابی عملکرد اعتبار سنجی میشین،

هزینه کنین و چقدر زمان لازم هست تا به اون ها برسین. در مورد مدل های درآمدی، استراتژی های فروش، مدیریت ارتباط با مشتری، شرکای کلیدی و سایر مواردی که به بحث برنامه بازاریابی یا همون مارکتینگ پلن ارتباط داره تا دلتون بخواد کتاب و مقاله داخل اینترنت پیدا میکنین. ولی بازم بهتون توصیه میکنم که حتما تو این موضوع هم با کارشناس های مختلف مشورت کنین و ازشون راه حل بخواید و حتما هم روی چنتا از مشتری های هدفتون راه حل هارو تست کنید تا بهترین هارو به مرحله اجرا بذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.