شرکت اپل! سیبی که با خلاقیت دنیای تکنولوژی را دگرگون کرد.

معرفی شرکت اپل

شرکت اپل در سال ۱۹۷۶ به وجود امد. این زمان مصادف با زمانی بود که استیو جابز و استیو وزنیاک کار خود را برای ایجاد یک کامپیوتر شخصی ارزان و ساده ترک کردند. شرکت اپل با اپل آی به ارزش ۶۶۶/۶۶ دلار به بازار آمدند، و پس از آن هرگز به عقب نگاه نکردند. شرکت اپل بعد از ان، محصولات نوآورانه‌ای مانند اپل دو، مک، ایپاد، آیفون و آخرین محصول خود iphone XR را عرضه کردند.

خلاقیت در اپل

شرکت اپل در عمل می تواند به عنوان مترادف با خلاقیت استفاده شود. استیو جابز اپل را به گونه‌ای رهبری کرد که برای سال‌های زیادی پیشگام خلاقیت باشد. خلاقیت اپل را در محصولات، فرایندها، رهبری، رضایت مشتری و مدل‌های کسب و کار به پیش می‌برد. اپل دارای یک کارخانه خلاقیت است که در آن استعدادها، ایده ها و خلاقیت را از افرادی به دست می¬آورد که می‌توانند منجر به سرمایه‌گذاری سودآوری شود. فرهنگ اپل و کارکنان برجسته، شرکا و مشتریان آن، خلاقیت را هدایت میکند. این شرکت با گرفتن هر فرصت دردسترس به رشد کسب و کار کمک می‌کند.

محصولات اپل در بازار

اپل معتقد است که باید مشتریان خود را رهبری کند، به جای اینکه توسط آنها رهبری شود. اپل تلاش می کند تا محصولاتی تولید کند که مشتریان پیش از ان در مورد آن آگاهی نداشته باشند. محصولات اپل محدود ولی در محدوده‌های مختلف می‌آید. اپل بر روی بازار هدفش متمرکز میشود و تلاش میکند تا به طور موثر به بازارهای انتخابی نفوذ کرده و فروش را به حداکثر برساند.

علاوه بر این، اپل محصولاتی را تولید میکند که کپی‌کردنشان هم دشوار است. در نتیجه بسادگی میتوانند علیه رقبا مبارزه کنند. شعار اپل ” متفاوت فکر می‌کنم” است، این شعار در واقع چیزی است که این شرکت را از رقبایش جدا می‌کند. شرکت اپل با محصولات جلودار و پیشرو به بازار می‌آید.

شرکت اپل
شعار شرکت اپل

خلاقیت در محصولات اپل

خلاقیت را در محصولات، خدمات، فرایندها، سیستم‌ها و تمامی امور مرتبط با طراحی، تولید و عرضه ی محصولات و خدمات این شرکت می‌توان مشاهده کرد. بطور نمونه خلاقیت فرآیندی که توسط اپل انجام شد، زمانی بود که موسیقی را در دسترس قرار داد تا به صورت آنلاین از طریق اپ‌استور در آیتیونز خریداری شود. به همین طریق خرید و فروش آنلاین محصولات صوتی و اپلیکیشنی نیز آغاز شد. خلاقیتی که در محصولات اپل لحاظ ¬می‌شود، بسیار جدید است. آنها با محصولاتی مانند مک‌بوک، آیپاد، آیفون، لپ تاپ‌های باریک، و عمر بالا باتری در محصولات‌شان به بازار آمدند.

الگو¬های اپل از تولیدکننده کامپیوتر تا سازنده محصولات دیگر تغییر کرده است. علاوه بر این، موقعیت و جایگاه اپل در ذهن مصرف کنندگان از یک شرکت تولید کامپیوتری به یک شرکت نوآور و خلاق تبدیل شده است. محصولات اپل نه تنها برای نوآورانه‌بودن و استفاده خریداری می‌شود بلکه به عنوان یک برند لوازم جانبی شناخته می‌شود. بسیاری از خریدارن استفاده از محصولات اپل به نوعی عادت برای ان‌ها تبدیل شده است.

خلاقیت فرایندی محصولات اپل

روند خلاقیت در اپل می تواند به مدل ساده شده فرایند خلاقیت که شامل جستجوی فرصت¬های خلاقیت، انتخاب بهترین گزینه، اجرای گزینه و تخصیص مزایا است، مرتبط شود. شبکه ها و ارتباطات مناسب و موثر باید ساخته شود تا آن سازمان بصورت نوآورانه ایجاد شود و سپس یادگیری سازمانی نیز محقق گردد. شرکت اپل قطعا سازمان فعال و آماده¬ای است و خلاقیت را نیز بصورت فعال و باز اجرا می‌کند.

استراتژی بازاریابی در  اپل

اپل به دنبال استراتژی فشار برای بازاریابی محصولات خود است و خلاقیت آنها پس از آنالیز محیط داخلی و بیرونی، افزایشی و رادیکال بوده است. اپل دپارتمان‌های تحقیق و توسعه موثری دارد که احتمالا یکی از بهترین‌ها در جهان هستند. اپل اطلاعات رقبا، تامین کنندگان و مشتریان را برای کمک به آنها در ایجاد خلاقیت، تجزیه و تحلیل می¬کند. آن تلاش می‌کنند تقاضاهای آینده را پیش بینی کنند و برای ایجاد تقاضا به صورت خودکار، محصولاتی را ایجاد کنند. اپل ظرفیت جذب بالایی نیز دارد و این ویژگی یک سازمان پیشرو است.
در نهایت
خلاقیت یعنی اپل. اپل همیشه با نواوری در محصولات بی رقیب در بازار حاضر شده است. روند خلاقیت اپل شامل جستجوی فرصت¬های خلاقیت، انتخاب بهترین گزینه، اجرای گزینه و تخصیص مزایا است. در نهایت با استراتژی فشار به نتایج مورد نظر در بازار دست می یابد. در حال حاضر این شرکت در زمینه سخت افزار ونرم افزار فعالیت های گستره ای دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.