تجزیه و تحلیلSWOT شرکت GOOGLE

نگاهی به نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت ها و تهدیدهای  شرکت گوگل

گوگل به عنوان بزرگترین و مشهور ترین شرکت جهان و پیشرو در میان موتور های جستجو، همواره مورد بررسی و در تجزیه و تحلیل SWOT وقتی به نقاط قوت، ضعف‌ها، فرصت‌ها و تهدیدهای شرکت گوگل نگاه می کنیم.            گوگل مشهورترین شرکت‌ جهان در انقلاب موتورهای جستجوگر است که کاربران اینترنت از طریق آن در سراسر جهان  و در سریع ‌ترین حالت ممکن قادر به جستجو و یافتن اطلاعات مورد نیاز خود هستند. گوگل در سازماندهی اطلاعات به روش  دقیق و منحصر به خود شناخته شده است که به  ‌تبع آن کسب و کارهای محلی و جهانی که مبتنی بر بستر اینترنت و فناوری اطلاعات هستند را به طور کامل تغییر داده است، چراکه شرکت‌ها، اشخاص و مصرف‌ کنندگان می ‌توانند بخش بزرگی از اطلاعات مورد نیاز خود را در هر زمان و در هر نقطه از جهان جستجو کنند و به آن‌ ها دسترسی داشته باشند. در تجزیه و تحلیل SWOT وقتی به نقاط قوت، ضعف‌ها، فرصت­ ها و تهدید ها شرکت گوگل نگاه می کنیم، می‌ بینیم که یک فضای بکر برای رشد و پیشرفت شرکت وجود داشته است. از دید کارشناسان، گوگل می‌ توانست یک منبع درآمد دیگر و همچنین یک پایگاه رسانه ‌ای اجتماعی قوی ‌تر داشته باشد. در ادامه تحلیل مربوط به نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت­ ها و تهدید ها  شرکت گوگل آورده شده است. [۱]

نقاط قوت

در تجزیه و تحلیل SWOT شرکت گوگل و در بررسی نقاط قوت آن میتوان به موارد مختلفی اشاره کرد از جمله:

  • پیشرو در بازار موتورهای جستجو

بزرگترین نقطه قوت گوگل، پیشرو بودن بی ‌قید و شرط در بین موتورهای جستجو است، به این معنی که وب سایت این شرکت سهم عمده‌ای از جستجوهای اینترنتی در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است. گوگل بیش از ۶۵ درصد از سهم بازار موتورهای جستجوی اینترنتی را داراست و رقبا توانایی رقابت با آن را ندارند.

  • توانایی بالای ایجاد ترافیک کاربر

گوگل دارای نام تجاری شناخته شده­ای در جهان است، توانایی آن در مدیریت ترافیک کاربران اینترنتی افسانه‌ای است و این موضوع کمک می‌کند تا به یکی از قوی‌ ترین نام‌ های تجاری دنیا تبدیل شود. در ‌واقع، گوگل به ‌طور متوسط بیش از ۱.۲ میلیارد بازدید منحصر به فرد در ماه دارد. این امر باعث ایجاد منافع بی ‌نظیری نسبت به رقبای خود در بازار می ‌شود. در تجزیه و تحلیل SWOT شرکت گوگل توانایی بالای ایجاد ترافیک کاربر، از جمله نقاط قوت گوگل است.

  • تخصص بالا در زمینه­ ی بازاریابی دیجیتالی

در این وب ‌سایت سود های کلان را از طریق مشارکت با سایت‌ های شخص ثالث به ‌دست می‌ آورد و این امر باعث می ‌شود این شرکت بتواند منابع و درآمدهای خود را به صورت چشم­گیری افزایش دهد. یکی از نقاط قوت گوگل همین تخصص بالا در زمینه بازاریابی دیجیتالی است.

  • استفاده از آخرین نرم افزارهای اندروید در تلفن همراه

 

تجزیه و تحلیل SWOT شرکت گوگل

از دیگر نقاط قوت شرکت گوگل می توان به ، استفاده­ از فناوری‌ های اندرویدِ متن باز در تلفن همراه تا آنجا که به این دستگاه‌ ها و سیستم عامل‌ ها مربوط می ‌شود، اشاره کرد. استفاده از آخرین نرم افزار های اندروید در تلفن همراه گوگل را به عنوان رقیب اصلی شرکت اپل معرفی کرده است.

نقاط ضعف

در تحلیل SWOT شرکت گوگل  و در بررسی نقاط ضعف آن می توان به موارد مختلفی اشاره کرد از جمله:

  • محرمانگی زیاد در بخش الگوریتم جستجو

گوگل نیز مانند همه ی کمپانی ها  و شرکت های سراسر دنیا، با همه پیشرفتگی و پیشرو بودن، نقاط ضعفی دارد که باید تلاش هایی را در راستای برطرف کردن این نقاط ضعف انجام دهد. با تجزیه و تحلیل SWOT گوگل، محرمانگی زیاد در بخش الگوریتم جستجو از جمله نقاط ضعف گوگل شناخته شده است. الگوریتم و فرمول اصلی خود در جستجوها را ارائه نمی­کند، که این امر باعث می‌شود بسیاری از متخصصان، الگوریتم­های مربوط به جستجو و بهینه­ سازی موتورهای جستجوی (SEO) این شرکت را متزلزل خطاب کنند. با این‌ حال، در سال‌ های اخیر، گوگل اقدامات مثبتی با ارائه یک نسخه نهایی از الگوریتم موتور جستجوی خود انجام داده است.

  • افت نرخ تبلیغات

از دیگر نقاط ضعف شرکت گوگل می توان به افت نرخ تبلیغات اشاره کرد. در سال‌ های اخیر و به ‌ویژه تا سال ۲۰۱۴، شرکت با کاهش درآمد ناشی از تبلیغات مواجه گردید، که این قضیه ضربه ‌ای به سودآوری این شرکت وارد آورد. البته این امر تا حدی ناشی از رکود اقتصاد جهانی است و تا حدودی نیز به ‌دلیل رقابت بی­رحمانه بین رقبا است. به علاوه، اپل اقداماتی جهت ‌بدست آوردن درآمد از موتورهای جستجو در دستگاه ‌های خود انجام داده است. گوگل باید در رابطه با  چالش‌ های پیش ‌روی خود شناخت بیشتری پیدا کرده و به مقابله با آنها بپردازد.

  • وابستگی بیش از حد به تبلیغات

در حال حاضر مدل تجاری گوگل تا حد زیادی به تبلیغات متکی است، که تعداد و حجم آن‌ها نشان می‌دهد که این سازمان  بیش از ۸۵ درصد از درآمد خود را از طریق تبلیغات به ‌دست می‌آورد. این بدان معنی است که هرگونه افت در درآمد، تبعات زیادی را برای این شرکت در پی خواهد داشت. موردی که باید در نظر داشت این است که گوگل باید مدل تجاری قوی ‌تری، که در برگیرنده تجارت الکترونیک و تجارت تلفن همراه است، در کنار مدل تجاری فعلی خود که تنها مبتنی بر درآمد تبلیغات است، بکار بگیرد.

  • عدم سازگاری با دستگاه‌های نسل بعدی

ازدیگر نقاط ضعف‌ گوگل، عدم سازگاری با دستگاه های مختلف است. در واقع با  بسیاری از سیستم عامل‌ های رایانه ‌ای جدید مانند ویندوز موبایل و ویندوز تبلت سازگار نیست و این نکته‌ای است که باعث ایجاد نگرانی‌هایی برای این شرکت شده است.

فرصت‌ها

فرصت های یک سازمان مواردی هستند که در بیرون سازمان بوده اما تاثیرات بسیاری را بر شرایط سازمان دارند. در تجزیه و تحلیل ماتریس SWOT، فرصت های شرکت گوگل بررسی شده که موارد نام برده از جمله فرصت های موجود هستند:

  • سیستم عامل اندروید 

شاید بزرگترین فرصت برای گوگل، تلاش پیشگامانه ‌اش در ارائه سیستم عامل اندروید باشد که باعث تبدیل گوگل به یک رقیب مستقیم برای اپل و سامسونگ گردیده است.

  • تنوع در مدل‌های غیر‌تبلیغاتی تجاری

همان ‌طور که قبلاً ذکر شد، این شرکت جهت سودآوری، باید درآمد غیر ‌تبلیغاتی خود را بیشتر کند که می ‌توان این موضوع را در ارائه خدمات و سرویس­های دیگر نظیر: گوگل بوکس[۱]، گوگل مپ[۲]و…مشاهده کرد.

  • عینک گوگل و  گوگل پلی

فرصت ها و تهدید های گوگل

در تجزیه و تحلیل SWOT  این شرکت، عینک گوگل[۳] و گوگل پلی[۴] جزء فرصت های این کمپانی محسوب میشود. عینک گوگل و گوگل  پلی فرصت­ های جدیدی را برای گوگل  ایجاد می ‌کنند و این خود فرصت مهمی است که این شرکت می ‌تواند از آن بهره ‌برداری کند. در ‌واقع، این جنبه بسیار مهم می ‌تواند این شرکت را در جهش تکاملی بعدی در دنیای در حال ظهور نانو محاسبات نیز یاری کند.

  • محاسبات ابری

پردازش ابری یک فرصت کلیدی برای گوگل محسوب می‌شود و در حال حاضر در زمینه­ی ارائه­ی راه ‌حل‌ های ذخیره ‌سازی و ابری اقداماتی  انجام داده  است. در واقع سازمان مورد نظر قرار است با استفاده از پارادایم پردازش ابری، وارد بازار کسب و کار شود. پردازش ابری فرصتی است که گوگل باید با آن همراه شود.

تهدیدات

تهدیدها نیز مانند فرصت ها مواردی هستند در بیرون سازمان که تاثیر بسیاری بر روند کسب و کار شرکت ها دارند. در تجزیه و تحلیل ماتریس SWOT، تهدید های  شرکت گوگل بررسی شده اند. به موارد زیر توجه کنید:

 • داشتن رقبای سرسخت نظیر فیس ‌بوک

 

فرصت ها و تهدید های گوگل

 

ظهور رسانه ‌های اجتماعی به ‌طور جدی، تسلط این کمپانی  بر دنیای اینترنت را تهدید می ‌کند، بنابراین ظهور شبکه های اجتماعی خود تهدیدمحسوب می شود و این کمپانی  باید جهت بهبود ویژگی‌ های خود اقداماتی انجام داده و با روند شبکه های اجتماعی همراه شده و خود را در این زمینه به روز کند.

  • محاسبات مبتنی بر تلفن‌ همراه

تهدید دیگری برای گوگل  از جانب  ناحیه در حال ظهور، محاسبات مبتنی بر  تلفن همراه است، زیرا شرکت‌ های جدیدتر، از این فرصت استفاده می‌ کنند تا قدرت محاسبات خود را افزایش دهند. اگر این کمپانی در برابر این تهدید اقدامی نکند، از قافله عقب مانده و جایگاه خود را از دست میدهد.

این سازما  می‌ توانست از قدرت نام تجاری خود برای ایجاد خدمات و محصولات جدید و خلاقانه استفاده کند. این مزیتِ یک نام تجاری معتبر است. شرکت گوگل فقط بهترین و باهوش ‌ترین افراد را برای کار استخدام کرده است که این خود به تنهایی منجر به بالاتر رفتن کیفیت محصولات و خدماتی که ارائه میدهد، می شود. در این شرکت هیچ چیز تاکنون نصفه و نیمه انجام نشده است و بر هیچ کاری بیش از حد زمان گذاشته نشده است. گوگل در انتخاب کارمندان و روند جذب و استخدام خود، منابع انسانی را در اولویت قرار داده است.

سخن نهایی :

به‌ عنوان یک نتیجه ‌گیری از تجزیه و تحلیل SWOT، مهمترین تغییرات استراتژیکی که  سازمان مورد بحث در سال­های اخیر اجرایی کرده است ایجاد بیش از یک منبع درآمد است؛ بنابراین منبع درآمد شرکت گوگل  در حال حاضر صرفا به تبلیغات آنلاین بستگی ندارد. گوگل برای مطرح کردن خود به عنوان یک رقیب قوی در حوزه­ی شبکه‌ های اجتماعی، دستیابی به ثبت اختراعات بیش ‌تر، خرید استارتاپ­ های پیشرو و دستیابی به فناوری­های جدید، در حال پیشروی بوده و بطور مداوم ایده ‌های جدیدتر را توسعه می  ‌دهند. بنابراین گوگل تا حدودی در راستای برطرف کردن نقاط ضعف خود و بهره برداری از فرصت های موجود و مقابله با تهدید ها اقداماتی انجام داده است. گوگل توانست یک  رهبر بی قید و شرط در صنعت خود باشد، با این تغییرات و روند، گوگل این  پیام را  به رقبای خود ارسال می ‌کند که یک شرکت معمولی نیست. [۱]

 

 

 1. Castells, M., Informationalism, networks, and the network society: a theoretical blueprint, in: M. Castells (Ed.), The Network Society: A Cross-Cultural Perspective. ۲۰۰۴, Edward Elgar, Northhampton, MA,.

 

[۱] Google Books

[۲] Google map

[۳] Google Glasses

[۴] Google Play

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.