تجزیه و تحلیل و بررسی SWOT شرکت APPLE

نگاهی به نقاط قوت،ضعف، فرصت ها و تهدیدهای شرکت APPLE

تجزیه  و تحلیل SWOT  ابـزاری  بـرای  شـناخت فرصت ها و تهدیدها یی که در محیط خارجی یک سیستم موجود هستند و بازشناسی نقاط  ضعف‌ و قوت‌  داخلـی آن به ‌منظور سنجش وضعیت و تدوین راهبرد برای هدایت و کنتـرل سیـستم می باشد. به بیان دیگر تجزیه و تحلیل SWOT ابزار تحلیلی بسیار کارآمدی است که برای شناسایی محیط بیرونی و درونی سازمان به کار برده می شود. از این ماتریس در مدیریت استراتژیک و همین طور بازاریابی به منظور شناخت محیط سازمان استفاده می شود. تجزیه و تحلیل SWOT از حروف ابتدای مفاهیم قوت (Strength)، ضعف (Weakness)، فرصت (Opportunity)  و تهدید (Threat) تشکیل شده است. در این ماتریس مفاهیم قوت و ضعف به محیط درون سازمان و فرصت و تهدید به محیط بیرون سازمان مربوط می شود. در این مقاله ما قصد داریم  تجزیه و تحلیل SWOT  شرکت اپل را بررسی کنیم .

نقاط قوت(Strength)

در تحلیل SWOT شرکت اپل و در بررسی نقاط قوت آن میتوان به موارد مختلفی اشاره کرد از جمله:

  • ارزش ویژه برند:

 در تجزیه و تحلیل SWOT  شرکت اپل ارزش ویژه ازجمله نقاط قوت برند اپل محسوب میشود. ارزش ویژه  برند، محبوبیت یک برند است که منجر به سودآوری بیشتر محصولات شرکت می ‌شود. اپل یکی از مهم‌ ترین و برترین شرکت ‌هایی است که دارای ارزش ویژه برند است و پس از کامپیوترهای مکینتاش اپل به عنوان شناخته ‌شده‌ ترین برندی است که یک وعده‌ ی برند ارزشمند دارد.

 

نقاط قوت اپل

  • خلاقیت:

در بررسی نقاط قوت اپل، علاوه بر ارزش ویژه برند، اپل همواره از خلاقیت در محصولاتش بهره می‌گیرد. اپل تا به امروز انقلاب‌ های بزرگی را در صنعت فناوری انجام داده است. که همگی حاصل خلاقیت های ویژه ی اپل هستند.

  • وفاداری مصرف ‌کننده:

 وفاداری به برند نوعی رفتار در میان مصرف ‌کنندگان است که باعث می‌ شود مصرف‌ کنندگان همچنان استفاده از برند فعلی خود را ادامه می‌دهند. در سطح جهانی شرکت‌ هایی مثل اپل معمولا در لیست بهترین‌ ها قرار دارند و مشتریان وفادار بسیاری دارند که به برند خود افتخار می‌کنند. بنابراین در تجزیه و تحلیل SWOT شرکت اپل، وفاداری مصرف کننده نقطه قوت محسوب می شود.

  • سیستم‌ عامل شگفت ‌انگیز: IOS 

IOS به دلیل سرعت و انعطاف ‌پذیری‌، یک سیستم عامل و پلتفرم قوی است. رابط کاربری فوق ‌العاده ‌ای دارد و سهولت استفاده از آن همه را هیجان ‌زده می‌‎کند. همچنین اپل دارای سازگاری در طراحی عالی است.بنابراین منحصر به فرد بودن سیستم عامل نیز برای کمپانی اپل نقطه قوت محسوب می شود.

نقاط ضعف(weakness)

در تحلیل SWOT شرکت اپل و در بررسی نقاط ضعف آن می توان به موارد مختلفی اشاره کرد از جمله:

  • قیمت بالا:

با این که اپل ارزش ویژه برند ارزشمندی دارد، اما در مقایسه با تلفن‌ های سامسونگ که ویژگی ‌های مشابهی را ارائه می‌دهند دارای قیمت بسیار بالایی است.بنابراین در تجزیه و تحلیل SWOT قیمت بالا جزءنقاط ضعف این کمپانی میباشد.

  • محدودیت ‌های روی گوشی:

از دیگر نقاط ضعفی که در شرکت اپل وجود دارد، محدودیت ‌های غیر ضروری بر رویگوشی های  آیفون شرکت  اپل است. به عنوان مثال بلوتوث ندارد، حافظه قابل ارتقا وجود ندارد و باتری آن غیرقابل جابه‌جا است. با چنین قیمت بالایی انتظار ویژگی‌های  بیشتر و محدودیت از این تلفن هست.

  • تنوع بسیار کم:

افراد بسیار زیادی وجود دارد که به طور مداوم تنوع در این تلفن را می‌خواهند اما چنین اتفاقی نمی‌افتد. این مورد شاید دلیلی باشد که مشتریان به برندهای دیگر سوئیچ کنند. تنوع و ویژگی‌های ارائه شده در یک برند مانند سامسونگ بسیار بیشتر است. که این خود یکی از نقاط ضعف اپل محسوب میشود و منجر به از دست دادن بخشی از مشتریان میشود.

  • نبود استیو جابز:استیو جابز نقاط ضعف اپل

نبود استیو جابز را نیز میتوان از جمله نقاط ضعف این کمپانی دانست. بسیاری از دنبال‌کنندگان اپل طرفداران استیو جابز بودند و پس از مرگ وی مقداری از جاذبه اپل کم شده است.

فرصت‌ ها (Opportunity)

فرصت های یک سازمان مواردی هستند که در بیرون سازمان بوده اما تاثیرات بسیاری را بر شرایط سازمان دارند. در تجزیه و تحلیل ماتریس SWOT، فرصت های شرکت اپل بررسی شده که موارد نام برده از جمله فرصت های موجود هستند:

  • پتانسیل بازار تلفن‌ های هوشمند:

نخستین فرصتی که برای اپل وجود دارد، بازار تلفن های هوشمند است. امروزه بازار تلفن‌های هوشمند بسیار گسترده شده و روز به روز نیز در حال گسترش هستند. بنابراین بازار بزرگی از مشتریان بالقوه وجود دارد که برندی مانند اپل را انتخاب کنند.

  • ادامه پیشرفت فناوری:

 اپل اخیرا هر چند سال یک ‌بار موفقیت‌های بزرگی را در حوزه فناوری از خود نشان می‌دهد، و مردم و مشتریان نیز انتظار محصولات منحصر به‌ فردی را از یک شرکت بزرگ  نظیر اپل دارند. محصولات و فناوری‌ های پیشرفته می‌تواند این شرکت را به سطوح بالاتری برسانند.بنابرای ناپل باید از بزرگترین فرصت موجود، یعنی گسترش و پیشرفت چشمگیر فناوری استفاده کند.

  • وابستگی بیشتر به دیجیتالی شدن:

در تجزیه و تحلیل SWOT، وابستگی بیشتر به دیجیتالی شدن فرصتی است که اپل می تواند ازآن بسیار بهره گیری کند. مردم با گذشت زمان بیشتر و بیشتر از اینترنت و برنامه ‌های کامپیوتری استفاده می‌ کنند، به طوری ‌که امروزه کمتر کسی را بدون تلفن هوشمند می‌بینیم. همان‌ طور که مردم دیجیتالی می ‌شوند قدرت کامپیوتر و تلفن‌ های هوشمند نیز در میان مردم بیشتر می ‌شود و رونق تلفن‌ های هوشمندی مانند آیفون را در صنعت می ‌بینیم.

تهدیدات(Threat)

تهدیدها نیز مانند فرصت ها مواردی هستند در بیرون سازمان که تاثیر بیشتری بر روند کسب و کار شرکت ها دارند. در تجزیه و تحلیل ماتریس SWOT، تهدید های  شرکت اپل بررسی شده اند. به موارد زیر توجه کنید:

  • اندروید:

بزرگ ‌ترین تهدید برای اپل سیستم عامل اندروید است. سیستم‌عاملی که برای همه رایگان است و کاملا آماده برای رشد و توسعه است. به بیان دیگر، اندروید، رقیب قدری برای IOS است که اپل باید به تهدیدات موجود از جانب این سیستم عامل بسیار توجه کند.فرصت ها و تهدیدی های اپل

  • سامسونگ:

سامسونگ یکی از بهترین گوشی ‌های کنونی است و در تمام اشکال و اندازه‌ ها وجود دارد، درطول زمان و به ویژه در سال های اخیر سامسونگ  واقعا نشان داده که از قدرت بسیار بالایی برخودار است و با سیستم عامل اندروید و دوربین و سایر امکانات فوق‌العاده‌اش یک رقیب بزرگ برای اپل محسوب می‌شود. بنابراین در تجزیه و تحلیل SWOT، رقیب سرسخت اپل، یعنی سامسونگ، تهدیدی جدی محسوب میشود.

  • نبود خلاقیت جدید:

در چند سال گذشته، اپل محصول فوق ‌العاده ‌ای در بازار ارائه نکرده و مردم انتظار دارند تا محصولات نوآورانه، جدید و متفاوتی از اپل ببینند، شاید این مورد تبدیل به یک تهدید برای اپل شود و منجر به از دست دادن بخش زیادی از مشتریان شود.

سخن نهایی

تنها استفاده از ماتریس SWOT کافی نیست، زمانی که یک سازمان، تجزیه و تحلیل SWOT را به کار میگیرد، باید همه ی ارکان چهار گانه آن را بررسی کرده و نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدید ها دقیق و کامل  بررسی شوند و پس از بررسی درست و استخراج دقیق همه موارد، به دنبال بهبود وضعیت کسب و کار و سازمان خود با استفاده از این موارد باشد. در حال حاضر با توجه به موارد بیان شده در رابطه با تجزیه و تحلیل SWOT کمپانی اپل، این شرکت باید از همه موارد بیان شده در جهت بهبود رونق  و عملکرد اپل استفاده کند، نقاط قوت خود را افزایش داده و نقاط ضعف را برطرف کند،از فرصت های موجود استفاده بهینه کرده و سعی در مقابله با تهدید های موجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.