خانه / تجزیه و تحلیل SWOT / تجزیه‌ و‌ تحلیل‌‌ SWOT  شرکتAMAZON
تجزیه و تحلیل SWOT آمازون

تجزیه‌ و‌ تحلیل‌‌ SWOT  شرکتAMAZON

نگاهی به نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت ها و تهدیدهای  شرکت آمازون

آمازون یکی از معروف‌ ترین خرده‌ فروش‌ های آنلاین در جهان و جزء ۱۰ شرکت بزرگ دنیا و از شرکت­های پیشرو است و موفقیت آن باعث شده است که هر محصولی را که فکر میکنید حتی ملات  نیز در لیست محصولات خود داشته باشد. این وب‌ سایت به‌ علت دسترسی جهانی و همچنین استراتژی‌ های قیمت‌ گذاری تهاجمی اغلب به ‌عنوان معادل آنلاین والمارت اشاره می ‌شود. آمازون نیز طبیعتاً نقاط قوت، ضعف، فرصت­ ها و تهدید ها در سازمان و بیرون از سازمان دارد که همه ی این موارد  روند پیشرفت کسب و کار آن را تحت تاثیر قرار می دهد. در تجزیه و تحلیل SWOT شرکت آمازون، همه ی این موارد بررسی شده اند و آمازون در راستای بهره گیری از این موارد اقداماتی را انجام داده است.آمازون باید از فرصت­ ها و تهدید ها که برای این سازمان وجود دارد آگاهی کامل داشته استفاده کند. آمازون قادر به نفوذ در فرصت ‌های موجود در بازارهای نوظهور است و می ‌تواند اطمینان حاصل کند که زنجیره عرضه جهانی انبارهای شبکه ‌ای، ارزش قابل‌ توجهی را برای خود و سهامداران ایجاد می ‌کند. علاوه بر ‌این، آمازون باید در مدل تجارت فعالیت خود در سود ‌های نزدیک به صفر تجدیدنظر کند و از آن‌ جایی که این شرکت در پنج سال گذشته سود مناسبی نداشته است، فرصت زیادی جهت بهبود پیش ‌رو دارد.

نقاط قوت

در تحلیل SWOT شرکت آمازون و در بررسی نقاط قوت آن میتوان به موارد مختلفی اشاره کرد از جمله:

  • راهبرد استراتژیک

در تجزیه و تحلیل SWOT  شرکت آمازون و بررسی نقاط قوت آن، به کارگیری یک راهبرد استراتژیک سه ‌گانه شامل مدیریت هزینه، تمایز و تمرکز از مهمترین نقاط قوت آمازون محسوب میشود. . این استراتژی منجر به کسب سود در فعالیت این شرکت شده است و به سهامداران کمک می‌کند تا سود خود را دریافت کنند.

  • بستر فناوری اطلاعات

از دیگر نقاط قوت آمازون، ایجاد مزیت رقابتی با استفاده از فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک است. در واقع آمازون با استفاده از تجارت الکترونیک به‌ عنوان یک سکوی مقیاس ‌پذیر و آسان، به رقبای خود و دیگران این دید گاه را می دهد که این شرکت در سراسر جهان پیشرو است

  • مشتریان جهانی

در تجزیه و تحلیل SWOT آمازون، دیگر نقاط قوت بررسی شده آمازون این است که در سطح جهانی مشتریان خود را حفظ کرده است و این شناخت جهانی باعث ورود به بازارهای جدید شده است که تا‌ کنون از عهده بسیاری از شرکت‌ های تجارت الکترونیک خارج بوده است.

  • احترام به مشتری

بهترین نقطه قوت شرکت آمازون، احترام و توجه به مشتری است. آمازون با استفاده از تدارکات و سیستم‌ های توزیع عالی، به میزان بهتری قادر به تحقق بخشیدن به درخواست‌های مشتریان بوده است و این موضوع باعث ایجاد مزیت رقابتی آمازون نسبت به رقبای خود شده است.

نقاط ضعف

در تحلیل SWOT شرکت آمازون و در بررسی نقاط ضعف آن می توان به موارد مختلفی اشاره کرد از جمله:

  • تمرکز بر زمینه های جدید تر

از نقاط ضعف آمازون می توان به بخشی از استراتژی آمازون در سال‌های اخیر «گسترش زمینه فعالیت» اشاره کرد؛ به این معنی که شرکت تمرکز خود را از مهارت اصلی خود یعنی خرده ‌فروشی آنلاین کتاب، به سوی زمینه ‌های جدیدتر متمرکز کرده است. با اینکه این استراتژی از نظر تنوع محصولاتی که ارائه می دهد مناسب به‌ نظر می ‌رسد، آمازون باید در مورد از دست دادن مزیت استراتژیک خود نیز آگاه باشد، زیرا در صورت دور شدن از مهارت و هدف اصلی آمازون ، از طرفداران اصلی خود نیز  دور می‌ شود.

  • ارسال رایگان

در تجزیه و تحلیل SWOT آمازون، ارسال رایگان در عین اینکه مزیت رقابتی برای آمازون محسوب می شود، از جمله نقاط ضعف آمازون نیز محسوب میشود؛ از‌ آنجایی که آمازون ارسال رایگان را به مشتریان خود ارائه داده است، همواره در معرض خطر از دست‌ دادن سود است و از این ‌رو ممکن است به‌ دلیل این استراتژی نتواند به بهینه ‌سازی هزینه‌ ها بپردازد.

  • تمرکز بر خرده فروشی آنلاین

 

فرصت ها و تهدید ها آمازون

 

از دیگر نقاط ضعف آمازون، تمرکز بر خورده فروشی آنلاین است، با توجه به این واقعیت که آمازون یک خرده‌ فروش آنلاین است، تمرکز تک‌ محور بر روی خرده ‌فروشی آنلاین ممکن است مانعی در گسترش برنامه ‌های آن به ‌ویژه در بازارهای نوظهور باشد.

  • مدل تجاری

یکی از بزرگ‌ ترین  نقاط ضعف ‌ها که توسط تحلیل ‌گران و کارشناسان صنعت، در تجزیه و تحلیل SWOT آمازون مورد توجه قرار گرفته است این است که آمازون از مدل‌ های تجاری سود نزدیک به صفر استفاده می ‌کند که ممکن است باعث از بین رفتن شدید سودآوری ‌شده و حتی اگر این شرکت حجم و درآمد بالایی داشته باشد، سود معنی‌ داری برای این شرکت باقی نخواهد ماند.

فرصت‌ ها

در تجزیه و تحلیل SWOT،فرصت­ ها و تهدید ها موجود برای یککمپانی بررسی میشوند. فرصت های یک سازمان مواردی هستند که در بیرون سازمان بوده اما تاثیرات بسیاری را بر شرایط سازمان دارند. در تجزیه و تحلیل ماتریس SWOT، فرصت های شرکت آمازون  بررسی شده که موارد نام برده از جمله فرصت های موجود هستند:

  • افزایش فروش محصولات تحت نام تجاری آمازون

بهترین فرصت موجود برای شرکت آمازون، فرصت ‌سرمایه ‌گذاری در ارائه محصولات بیشتر تحت نام تجاری خود به جای یک وب ‌سایت واسط برای معرفی محصولات شرکت‌ های متفرقه است. به‌  عبارت ‌دیگر، می‌ تواند تعداد محصولات تحت نام تجاری خود را به جای صرفاً فروش و انبار داری محصولات ساخته شده توسط شرکای خود افزایش دهد.

  • گسترش رد پای جهانی

در میان فرصت های بررسی شده در تجزیه و تحلیل SWOT آمازون، گسترش ردپای جهانی این سازمان  و راه اندازی سایت ‌های بیشتر در بازارهای در حال ظهور است که قطعاً آمازون  را در بازار خرده‌ فروشی آنلاین و رقابتهای موجود در این بازار، برتر می ‌کند.

تهدیدها

تهدیدها نیز مانند فرصت ها مواردی هستند در بیرون سازمان که تاثیر بیشتری بر روند کسب و کار شرکت ها دارند. در تجزیه و تحلیل ماتریس SWOT، و در بررسی فرصت­ ها و تهدید های این شرکت، تموارد زیر مورد توجه هستند.

  • نگرانی ها نسبت به خرید آنلاین

یکی از بزرگ‌ ترین تهدیدها برای موفقیت آمازون، افزایش نگرانی در مورد خرید آنلاین به ‌دلیل سرقت هویت و هک شدن است که اطلاعات مصرف‌ کنندگان در معرض آن قرار دارند. بنابراین، آمازون باید به سرعت نگرانی‌ های مصرف‌ کنندگان را نسبت به امنیت اطلاعات آنها  کاهش دهد و اطمینان دهد که حریم خصوصی و امنیت آنلاین تضمین شده است.

  • حساسیت بیش از حد روی هزینه ها

این شرکت با توجه به استراتژی‌ های قیمت ‌گذاری تهاجمی خود مجبور شده است با شکایت‌ های ناشی از ناشران و رقبا در صنعت خرده ‌فروشی مواجه شود. تمرکز بیش از حد بر روی مدیریت هزینه آمازون باعث ایجاد مشکلاتی برای این شرکت شده است که ناشی از ناراحتی رقبا به‌ علت از دست دادن تجارت خود است. در تجزیه و تحلیل SWOT این مورد جزء تهدید های آمازون محسوب شده و آمازون باید بتواند موقعیت خود را در برابر تهدیدهای موجود تثبیت کند.

  • توجه به بازار محلی در کنار بازار جهانی

 

فرصت ها و تهدید های آمازون

 

از دیگر تهدید های موجود برای آمازون، خرده فروش های محلی هستند. آمازون با رقبای قابل توجهی از خرده ‌فروشان محلی آنلاین مواجه است که با توجه به نوع استراتژی راهبردی که این شرکت ها استفاده میکنند، ممکن است  بسیار چابک تر از آمازون عمل کنند. این بدان معنی است که آمازون در دستیابی به استراتژی جهانی نباید  شرایط بازار محلی خود را از دست بدهد. و به بازار محلی نیز توحه کافی داشته باشد.

 سخن نهایی

آمازون فعالیت خود را تا آنجا که به استراتژی ‌های آینده مربوط می‌ شود، متوقف کرده است و این تجزیه‌ و ‌تحلیل SWOT می‌ تواند راهنما و نقشه راه را فراهم کند تا این شرکت حرکت به سوی جلو را پیاده ‌سازی کند. کلیدی ‌ترین دست آورد  تجزیه ‌و ‌تحلیل SWOT این است که آمازون برای داشتن قدرت در بازار رقابت، باید بر روی سودآوری و نه صرفاً حجم تمرکز کند.

 

 

 

درباره‌ی زهرا شیرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.