خانه / راه اندازی کسب و کار / امار کسب وکارهای ایران در سال ۹۷
محاسبه شاخص کسب وکار در ایران

امار کسب وکارهای ایران در سال ۹۷

محاسبه شاخص ملی کسب وکار ایران

محیط کسب وکار به مجموعه عواملی گفته می­شود که بر عملکرد یا اداره بنگاه­های اقتصادی مؤثر هستند. اما این محیط ها تقریباً خارج از کنترل مدیران بنگاه ها قرار دارند. عواملی نظیر قوانین و مقررات، میزان بارندگی، فرهنگ کاری در یک منطقه و … که در کشورها و مناطق جغرافیایی گوناگون، در هر رشته کاری و نیز در طول زمان متفاوت هستند.

ضرورت محاسبه شاخص ملی کسب وکار ایران

امروزه، بهبود محیط کسب وکار یکی از مهمترین راهبردهای توسعه اقتصادی هر کشور به شمار می­رود. هرچه محیط کسب وکار یک کشور شرایط بهتری داشته باشد، بهره­ برداری از فرصت های کارآفرینی بیشتر می شود. هر چه بهره ­برداری از فرصت های کارآفرینی در جامعه ای بیشتر باشد، عملکرد اقتصاد آن کشور و خلق ارزش و ثروت در آن جامعه نیز بیشتر می­شود. با این حال بهبود محیط کسب وکار، نیازمند برنامه ریزی و سیاست گذاری مطلوب است، که دستیابی به این مهم نیازمند وجود فرایندی مستمر برای پایش و سنجش وضعیت محیط کسب وکار هر کشور است.

راهکار مجلس شورای اسلامی در حل مشکلات کسب و کار

در همین راستا و در سال ۱۳۹۰ ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار را تصویب کردند. به موجب ماده ۴ این قانون: «اتاق ها موظفند به منظور اطلاع سیاست گذاران از وضعیت محیط کسب وکار در کشور، شاخص های ملی محیط کسب وکار در ایران را تدوین و به طور سالانه و فصلی حسب مورد به تفکیک استان ها، بخش ها و فعالیت های اقتصادی، سنجش و اعلام نمایند ». اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در قالب اجرای یک طرح پژوهشی درسال ۱۳۹۴ ، نسبت به شناسایی و معرفی شاخص های ملی پایش محیط کسب وکار اقدام نمود و اجرای طرح ملی پایش محیط کسب وکار را در اواخر سال ۱۳۹۵ با همکاری اتاق های تعاون و اصناف ایران در دستور کار خود قرار داد.

شاخص ملی محیط کسب و کار در ایران به طور سالانه و فصلی و به تفکیک استان ها، بخش ها و فعالیت های اقتصادی، سنجش و اعلام می شود. این شاخص ها مورد استفاده سیاست گذاران در کسب و کارها واقع می شود. بر این اساس ، مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با همکاری اتاق های اصناف و تعاون ایران اقدام به برنامه ریزی برای جمع آوری اطلاعات و محاسبه شاخص ملی محیط کسب وکار ایران کرده است.

در راستای بدست اوردن این اطلاعات محاسباتی توسط اتاق بازرگانی انجام شده است که در بخش های زیر گنجانده شده اند. مراحل انجام محاسبات به صورت زیر است:

  1.  معرفی مولفه های مورد استفاده در محاسبه شاخص ملی محیط کسب و کار در ایران
  2. نمونه گیری به منظور محاسبه شاخص ملی محیط کسب و کار در ایران
  3. نتایج حاصل از محاسبه شاخص ملی محیط کسب و کار در ایران

در نتیجه

گزارش حاضر، هشتمین گزارش فصلی است که اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با رویکرد تلفیق  داده های پیمایشی با داده های آماری بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین  ارائه نموده است. در این گزارش، داده های پیمایشی حاصل از ادراک سنجی از وضعیت مؤلفه های محیط کسب وکار کشور در تابستان ۱۳۹۷ ، از ۲۸ فعال اقتصادی زیرمجموعه سه اتاق و با استفاده از روش تکمیل پرسشنامه الکترونیکی ( CAWI2 ) و همچنین آمارگیری تلفنی با کمک رایانه ( CATI3 ) صورت گرفته است و داده های آماری نیز از منابع آماری رسمی کشور تهیه و مورد استفاده قرارگرفته اند. لازم به ذکر است در هشتمین اجرای طرح امکان تعمیم نتایج به کل کشور و استان­ها فراهم گردیده است. امید است نتایج این طرح بتواند نقشه راه روشنی برای برنامه ریزی و سیاست گذاری در جهت بهبود محیط کسب و کار کشور فراهم آورد.

منبع : اتاق بازرگانی

 

درباره‌ی لیلی عباسی

لیلی هستم، سالهاست می نویسم و حس خوبم را با نوشتن به دنیا اعلام می کنم. کنجکاو و عاشق آموختنم. از پیچیدگی مسایل لذت می برم. اما با ساده ترین بیان ممکن قصد دارم مطالب را به شما منتقل کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *