۱۰ استراتژی بازاریابی برای پزشکان

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و انجام کارها به صورت آنلاین، در بسیار موارد حتی دیگر نیاز به مراجعه حضوری به بیمارستان ها، مطب ها و کلینیک ها نیست. به همین دلیل بهتر است به عنوان یک پزشک بر یک استراتژی و تمرکز بر اصول بهداشتی و پیشگیری برای بازاریابی بیماران جدید برنامه ریزی کنید. حتی اگر از تعداد بیماران خود راضی هستید بهتر است یک استراتژی برنامه ریزی شده برای بازاریابی خدمات پزشکی تان داشته باشید تا نام خود را در ذهن مردم هک کرده و آن ها را نگه دارید. در ادامه بیشتر در مورد بازاریابی پزشکان توضیح داده ایم.

برنامه ریزی برای استراتژی بازاریابی بهداشت و درمان

استراتژی بازاریابی پزشکان یک سرمایه گذاری است. ممکن است مجبور شوید بودجه ای برای این کار هزینه کنید، اما ارزش این کار را دارد و می بینید که حجم بیماران شما سریع تر از گذشته رشد می کند. ما برای کمک به شما و آشنایی با استراتژی های بازاریابی بهداشت و درمان،۱۰ مورد از بهترین نکات را در اختیارتان قرار داده ایم تا برای جذب بیماران جدید بتوانید بهتر برنامه ریزی کنید.

۱- برند و نام تجاری مخصوص خود را بسازید

اول از هر کار باید بفهمید برند شما چه چیزی را شامل می شود. چه چیزی در مورد بیمارستان،کلینیک و یا حتی تخصص شما منحصر به فرد است. آیا راه های درمانی ویژه ای دارید؟ آیا محیط و امکانات کلینیک شما خاص است؟ حداقل یک مورد ویژه پیدا کنید که شما را نسبت به بقیه متمایز کند. و این همان چیزی است که نام شما را در ذهن بیمارانتان هک می کند.

شاید زمان ببرد تا بفهیمد چه چیزی برای نام تجاری شما مفید است ولی به آرامی با استراتژی های بازاریابی مراقبت های بهداشتی برند خود را مطرح کرده و بازاریابی بهتری انجام دهید.

۲- یک وبسایت کامل و به روز داشته باشید

شاید در سال های قبل داشتن یک وب سایت برای تحت تاثیر قرار دادن بیماران کافی بود. اما اکنون چیزی که اکثر بیماران را تحت تاثیر قرار می دهد بازدید اولیه بیمار از وب سایت شماست. اگر وب سایت برای کاربر بهینه سازی نشده باشد، ممکن است آخرین باری باشد که شما را انتخاب می کند.

خود را جای بیمار بگذارید. اگر قصد داشت صفحه اصلی سایت شما را ببینید، چه چیزی در نگاه اول او را جذب می کند؟ آیا خدمات اصلی شما را در ۵ الی ۱۰ ثانیه می شناسد؟ آیا راه های تماس و ارتباطی شما جلوی چشم است؟

تجربه کاربری یا چیزی که بازدید کننده وبسایت آن را لمس میکند، قسمت مهمی در طراحی وب سایت است. در صورتی که معمولا طراحان سایت بیشتر به ظاهر سایت توجه می کنند. بهتر است بخشی را جهت ثبت تجربه و نظرات بازدیدکنندگان در سایت قرار گیرد تا از تجربه بیماران آگاه شده و نسبت به بهتر شدن و حل مسائل اقدام نمایید.

۳- سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید

بهینه سازی موتورهای جست برای وب سایت کاری و حتی شخصی تان ابزاری قدرتمند جهت جذب بیماران جدید در این فضای رقابتی است. بهینه سازی شامل استفاده از کلمات کلیدی و عناوین مناسب، تصاویر و فیلم های واقعی است تا گوگل سایت شما را شناسایی و رتبه بندی کند.

۴- در رسانه های اجتماعی به صورت کاملا فعال حضور داشته باشید

فعالیت در رسانه های اجتماعی خود را آغاز کنید. سعی کنید در رسانه ها تبلیغات درست داشته باشید. تبلیغ درست راهی بهتر برای دستیابی به افراد مناسب است که به دنبال خدمات شما هستند. برای این کار صرفا به شبکه اجتماعی اینستاگرام بسنده نکنید. می توانید از شبکه های اجتماعی دیگر نظیر لینکدین، فیسبوک و حتی پینترست برای معرفی خودتان و توسعه روابط عمومی تان استفاده کنید.

بازاریابی بهداشت

۵- بازخوردها و نظرات بیمارانتان را پیگیری کنید

یک راه خوب بازاریابی پزشکان این است که از بیماران خود بخواهید نظرات خود را در سایت یا به صورت آنلاین در رسانه های اجتماعی تان ثبت نمایند. نظرات منفی را پیگیری کنید و از بیمار بخواهید در مورد آن ها توضیح دهند تا برای حل آن اقدام کنید. با داشتن بازخوردهای بیماران در به روز رسانی فرآیندها، تجهیزات و اطمینان از بهترین تجربه بیمار روبه جلو بر اساس باخورد بیمار حرکت کنید.

۶- در صورت نیاز روش های سنتی را امتحان کنید

تبلیغاتی سنتی مانند حضور در رادیو، تلویزیون، تبلیغاتی بیلورد و روزنامه ها یکی از راه های استراتژی بازاریابی پزشکان است. ولی باید بدانید که پول خود را کجا خرج می کنید تا بهترین نتیجه را ببینید. داشتن یک مشاور رسانه ای برای گرفتن تصمیمات بهترین راه برای اطمینان از دیدن تبلیغات شما در جای درست است. مثلا ممکن است یک بیلبورد در وسط شهر برای شما کاربردی نداشته باشد در صورتی که استفاده از تبلیغات مانیتوری هدفمند در سایر کلینیک ها و مراکز سلامت بسیار برای شما کمک کننده خواهد بود.

۷- بازاریابی رویداد محور و حضور در همایش های پزشکی را فراموش نکنید

یکی از روش های بازاریابی مراکز سلامت بازاریابی رویداد محور است. از مرکز درمانی خود برای برگزاری همایش های پزشکی و درمانی استفاده کنید. از پزشکان متخصص درخواست کنید تا در مرکز شما حاضر شوند و در همایش ها شرکت کنند. برگزاری همایش در مرکز شما اعتبارتان را افزایش می دهد و به دیده شدن شما کمک می کند. سعی کنید این همایش ها را در رسانه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

۸- تبلیغ توسط بیماران فعلی را بسیار جدی بگیرید

هرچند که این روش از بازاریابی مراکز سلامت و پزشکان قابل مقایسه با تبلیغات و بازاریابی دیجیتالی نیست ولی تبلیغ از طریغ دهان به دهان توسط بیماران همیشه بخش اصلی از استراتژی کلی بازاریابی شما را تشکیل می دهد.

بعد از درمان با بیماران خود صحبت کنید و وضعیت آن ها را پیگیری کنید. رابطه خود را با بیمارانتان حفظ کنید. با این روش بیماران همیشه قدردان وقتی که میگذارید هستند و در مورد شما با دوستان یا خوانواده خود صحبت کنند.

بازاریابی مراکز سلامت

۹- در حرفه خود یک متخصص باشید

سعی کنید در حرفه خود به  روز باشید و همیشه حرف متفاوتی برای گفتن داشته باشید، به این صورت بیماران پس از بهبودی از شما به عنوان یک متخصص یاد می کنند. خود را به روز نگه دارید و رسانه صحیح برای تبلیغ خود پیدا کنید.

۱۰- کارکنان خود به ویژه پرسنل پذیرش و پرستاران را به خوبی آموزش دهید

اگر شما بهترین استراتژی های بازاریابی را داشته باشد ولی کادر و پرسنل شما ارتباط مناسب را با بیماران برقرار نکنند پول و فرصت خود را از دست داده اید.

انتظار طولانی، برخورد زننده، عدم اختصاص زمان مناسب برای پاسخگویی سوالات مراجعین حضوری و غیرحضوری، دادن اطلاعات غلط، نداشتن راهکاری برای گرفتن وقت ملاقات و … اگر اتفاق بیفتد برند و نام تجاری شما را با تهدید روبرو خواهد کرد و چنانچه کارکنان شما به خوبی آموزش ندیده باشند، هیچ استراتژی بازاریابی ای به خوبی عمل نخواهد کرد.

نتیجه بحث

استراتژی ها و روش های بازاریابی پزشکان و مراکز سلامت ممکن است پیچیده و ترسناک به نظر بیاید. اما اگر با روشی صحیح و اصولی انجام شود بهترین نتیجه ها را به همراه دارد و باعث افزایش بیماران جدید برای شما می شود. صدها استراتژی و تکنیک برای این کار وجود دارد که تنها به ۱۰ مورد آن ها اشاره کردیم. اگر در این مسیر نیاز به مشاوره و راهکارهای کاملا اجرایی دارید روی تیم ما هم حساب ویژه ای باز کنید.

شما همچنین می توانید به صورت بازاریابی کسب و کار در کسب و کار دیگر نیز، حرفه خود را به راحتی تبلیغ کنید و مراجعه کنندگان خود را افزایش دهید. همین حالا برای مشاوره با ما تماس بگیرید، ما شما را در این زمینه راهنمایی خواهیم کرد.

منبع:

  1. وب سایت پزشکی healthcaresuccess

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.