چالش های حقوقی در راه اندازی کسب وکار و موانع پیش رو

چالش های حقوقی در راه اندازی کسب وکار 

امروزه راه اندازی یک کسب وکار به مراتب بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته و در نتیجه چالش های حقوقی در راه اندازی کسب وکار  نیز اهمیت ویزه ای یافته است. جوان های امروزی، دیگر مانند گذشته زیر بار استخدام و تبعیت از  دستورات یک شخص حقیقی یا حقوقی نرفته و ترجیح می دهند به سمت راه اندازی کسب و کار شخصی خود پیش روند. شروع و راه اندازی کسب و کار به طور قطع در رشد اقتصادی جامعه نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت، اما مانند همه مسائل، راه اندازی یک کسب و کار جدید هم با چالش های خاص خود اعم از چالش های حقوقی روبرو است.
از چالش های حقوقی و قانونی در شروع و راه اندازی کسب و کار می توان به موارد زیر و شرح مختصری درباره آنها اشاره کرد.

۱)قانونی و مشروع بودن موضوع کسب وکار

در ابتدای امر، هر کسب وکار با شکل گرفتن یک طرح یا ایده در ذهن فرد و پس از آن عینینت بخشیدن به آن آغاز می گردد.
طرح یا ایده مذکور، در واقع موضوع فعالیت کسب و کار را معین می کند و این موضوع به هیچ عنوان نباید
از شمول قوانین ایران خارج باشد.(در صورتی که کسب و کار، داخل کشور ایران راه اندازی گردد.)
به عنوان مثال تجارت مشروبات الکلی، گوشت خوک و مواردی از این قبیل نمی تواند موضوع کسب وکار شما باشد. بنابراین در بدو امر، موضوعی برای کسب و کار خود انتخاب نمایید که غیر قانونی و غیر شرعی نباشد، زیرا به سرعت با شکست و علاوه بر اآن با عواقب پر خطر ناشی از آن (به دلیل جرم بودن این موارد)
رو برو خواهید شد.

۲)اخذ مجوز از سازمان های مربوطه(در مواردی که انجام موضوع نیازمند اخذ مجوز است.

پس از نهایی شدن موضوع کسب و کار، دریافتن این نکته که آیا انجام موضوع مورد نظر نیازمند اخذ مجوز است یا خیر، موضوع مهمی است. به عنوان مثال انجام برخی امور مانند راه اندازی کسب و کار در حوزه پوشاک، کیف و کفش، و سایر صنایع دیگر نیازمند اخذ مجوز از اتحادیه های صنفی مربوطه می باشد و در صورتی که بخواهید کسب و کار خود را به عنوان موسسه یا شرکت به ثبت برسانید نیز، توجه به این نکته که موضوع مورد نظر موضوع مورد نظر نیازمند اخذ مجوز باشد یا خیر، امری ضروری و مهم خواهد بود.
(راه اندازی کسب و کار در قالب شرکت و یا موسسه، مسائل قانونی و پیچیده خاص خود را دارد که در مقاله حاضر نمی گنجد.)

۳)امور مالیاتی

از مهم ترین چالش های هر کسب و کار و حتی هر شخص حقیقی، مسائل مربوط به امور مالی و مالیاتی است. در صورتی که قوانین مربوط به مالیات و پرداخت آن آگاه نباشید، ممکن است در آینده ای نزدیک پس از راه انداز ی کسب و کارتان و طی مسیر پر مشقت آن، با مشکلات بزرگ و متعددی مواجه شوید. جریمه های مالیاتی سنگین، جرم های مالیاتی و …… از این دسته مشکلات به شمار می آیند. بنابراین، مسئله مالیات را از ابتدا جدی گرفته و از راهنمایی مشاورین معتبر و آگاه از قوانین مالیاتی استفاده نمایید.

چالش های حقوقی در کسب وکار

۴) استخدام

همه کسب و کار ها لزوما نیازی به استخدام و جذب پرسنل ندارند. ممکن است یک یا چند نفر با شراکت یکدیگر کاری را آغاز کنند و کوچک و محدود بودن آن کسب و کار، نیازی به استخدام افراد دیگری را برای آنها ایجاد ننماید، اما در مقابل بسیاری از کسب و کارها، در ابتدا  یا نهایتا پس از مدتی نیازمند استخدام نیروی متخصص یا غیر متخصص در زمینه کاری خود می شوند. در این موادر بهتر است بدانید، هیچ گونه آزادی قراردادی در این زمینه(بر عکس زمینه های دیگر) وجود ندارد. قانون کار کلیه موارد قانونی را ذکر کرده و شورای عالی کار نیز هر ساله حداقل های قانونی دستمزد و مزایای کارگران را تعیین می نماید که تخطی از آن ها به هیچ عنوان جایز نیست. علاوه بر آنکه قانون بیمه تامین اجتماعی نیز شرایط و ضوابطی را برای کارفرمایان در نظر گرفته است که رعایت آنها نیز الزامی بوده و تخطی از آنها ممکن است جریمه های سنگینی را به دنبال داشته باشد.

۵)قراردادها

یکی دیگر از مواردی که اشخاص از همان ابتدای راه اندازی کسب و کار، لازم است به آن توجه داشته باشند، مبحث قراردادهاست.
در واقع لازم است بدانید، علی رغم عدم توجه افراد به این مورد، این امر از اهمیت فوق العاده ویژه ای برخوردار است، زیرا عدم وجود یک قرارداد صحیح، در بسیاری از موارد می تواند موجب بروز مشکلات حقوقی و قانونی متعددی گردد.
در صورتی که شما به تنهایی کسب و کار خود راه اندازی می کنید، در ابتدای امر نیازی به انعقاد هیچ گونه قراردادی نخواهید داشت، اما در آینده ای نزدیک برای ارتباط با مشتریان و یا استخدام پرسنل(همانطور که در شماره قبل ذکر شد.) قرارداد و امور مربوط به آن اهمیت می یابد. همچنین در صورتی که شما با یک یا چند نفر دیگر کسب و کاری را راه اندازی نمایید، توصیه می شود که حتی با وجود اعتماد فراوان به یکدیگر، قراردادی را مابین خود منعقد نمایید. علاوه بر آنکه انعقاد قرارداد عدم افشای اطلاعات برای کسب و کارهایی که ایده و طرح جدید یا مختص خود را ارئه می نمایند یا به هر دلیل مایل به افشای اطلاعات کاری خود نیستند، مابین شرکا و کارفرما و پرسنل نیز توصیه می گردد.

سخن نهایی

در صورتی که فکر یا ایده نو و مناسبی به ذهنتان خطور کرد، از استفاده عملی آن ایده و طرح و راه اندازی یک کسب و کار جدید نهراسید، زیرا شما علاوه بر درآمد زایی برای خود وخانواده تان، می توانید مسبب ایجاد شغل برای دیگران و رشد اقتصادی جامعه نیز بشوید. اما بهتر است همواره به خاطر داشته باشید، برای راه اندازی یک کسب وکار، با چالش های حقوقی در راه اندازی کسب وکاررو به ور هستید. در واقع علاوه بر توجه به نکات تخصصی و  فنی آن موضوع، توجه به نکات حقوقی و قانونی آن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود. مواردی که در صورت رعایت آنها و البته داشتن علم و فن کافی در زمینه کاری خود، می توانید بدون فشار و استرس مضاعف، سالها کسب و کار خود را ادامه داده و در آن زمینه به پیشرفت های قابل توجهی دست یابید. بنابراین توصیه می گردد نکات حقوقی و قانونی مطرح شده در این مقاله را مدنظر قرار داده و با به کار بردن آن ها کسب و کار خود را به بهترین شکل راه اندازی و اداره نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.