مدیریت به طعم رهبری

مدیریت به طعم سبک رهبری

رهبری یکی از وظایف پنج گانه مدیران محسوب می‌شود. رهبری یعنی هنر نفوذ بر زیردستان به نحوی که آن‌ها به‌صورت داوطلبانه و از روی رغبت فعالیت‌های از پیش تعیین‌شده‌ای را در چارچوب اهداف معینی انجام دهند.سبک رهبری در واقع براساس موقعیت است. سبک رهبری به وظایف، تواناییها و دانش تیم، زمان و ابزارهای موجود و نتایج مورد انتظار بستگی دارد. شما به عنوان سرپرست، مدیر یا رهبر تیم، روزانه در مورد سبک رهبری مناسب برای به کارگیری در هر شرایط کاری تصمیم می گیرید. شما می خواهید مشارکت کارمندان و تواناییهای کارکنان را تقویت کنید تا اعضای تیم شما بتوانند بهترین تلاش خود را در کارشان انجام دهند.
این مساله نکات مهمی را در اختیار شما می گذارد تا کارمندان با توانایی بیشتر، موفقیت بیشتری داشته باشند. و هنگامی که آنها موفق شوند ، شما نیز موفق می شوید. هرگز ماهیت پیچیده موفقیت در محل کار را فراموش نکنید.

نکاتی درباره سبک رهبری

برای رهبری در هر زمان وظیفه کامل را به شخصی بدهید که توان انجام ان را دارد

اگر نمی توانید یک کار را به طورکامل به یک کارمند بدهید، مطمئن شوید که ان کارمند هدف کلی پروژه یا وظیفه ای را که به آن شخص اختصاص داده اید را درک می کند. در صورت امکان، ان شخص را به گروهی که مدیریت یا برنامه ریزی پروژه را انجام می دهد، وصل کنید. کارمندانی که از تصویر کلی مساله آگاه هستند، به طور مؤثرتری می توانند به تیم کمک می کنند.

کارمندان زمانیکه احساس می کنند بخشی از یک کل هستند که از خودشان بزرگتر است، بطور موثرتری کار می کنند.

با ارائه تصویر کاملی از پروژه به آنها اطمینان می دهید تا احساس کنند بخشی از کل پروژه هستند. و این مساله باعث می شود که آنها احساس اهمیت بیشتری در طرح مسئله داشته باشند.
افرادی که اهداف، انتظارات و نتایج خروجی مورد انتظار را می دانند درمورد کار خود بهتر تصمیم می گیرند زیرا زمینه ای دارند که در مورد آن بهترتصمیم گیری می کنند.

اطمینان حاصل کنید که کارمندان دقیقاً آنچه را که می خواهید انجام دهید، را درک می کنند

سؤال بپرسید، کارهای انجام شده را بررسی کنید یا اینکه کارمندان به شما بازخورد بدهد تا اطمینان حاصل کند که دستورالعمل های شما را درک کرده اند.
هیچ کس نمی خواهد کار اشتباهی انجام دهد یا تلاش و مشارکتش بیهوده باشد. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که شما و کارمندتان درمورد اهداف و نتایج مطلوب هر وظیفه ای که به شما واگذار می کنید، درک درستی داشته باشید.

اگر تصویری از نتیجه موفقیت آمیز دارید، تصویر خود را با کارمندان درگیر پروژه به اشتراک بگذارید

شخص صادقی باشید. شما نمی خواهید شخصی را که اختیار خود را برای انجام پروژه به او واگذار کرده اید، گول بزنید و انتظار داشته باشید که نتیجه دلخواهتان حاصل شود، مگر اینکه بخواهید خود را گول بزنید. کارمندان شما ترجیح می دهند به جای اینکه حدس بزنند، دقیقاً به انها بگویید که به دنبال چه هستید و نتیجه مورد انتظار را با انها به اشتراک بگذارید.

نکات کلیدی پروژه یا تاریخ هایی را که می خواهید بازخورد پیشرفت را بگیرید ، مشخص کنید

مسیر پروژه حساس است و شما برای انکه بتوانید از این مسیر اگاه باشید گزارش مستقیم از تیم خود را به صورت خرد دریافت کنید، این مساله بازخورد مورد نیاز شما را فراهم می کند. شما نیاز به اطمینان دارید که کار یا پروژه محول شده در مسیر صحیح قرار گرفته است.
باید این موقعیت را نیز داشته باشید تا در جهت پروژه بر روی تصمیمات تیم یا فرد تأثیر بگذارید. اگر از ابتدا این مسیر بحرانی را دقیق تعیین کنید، کارمندان شما کمتر احساس سردرگمی می کنند. و می دانند که در هر مرحله از پروزه آنها مورد ارزیابی قرار می گیرند.

معیارها یا نتایجی را برای تعیین اینکه پروژه با موفقیت به پایان رسیده است، شناسایی و مشخص کنید

این امر باعث می شود که برنامه ریزی برای توسعه عملکرد قابل اندازه گیری باشد و کمتر ذهنی باشد.

پیشاپیش ، مشخص کنید که چگونه از کارمندان بخاطر تکمیل موفقیت آمیز کار یا پروژه ای که به انها محول شده است تشکر می کنید و پاداش می دهید

با به رسمیت شناختن کارمندان، تصویرسازی مثبت از کارمندان، احساس موفقیت و اعتقاد به این که او یک عامل اصلی است تقویت می شود.

هشدارها مدیریت با عنوان سبک رهبری

مدیریت یک عامل میانی است که کارمندانی را که کار بیشتری را انجام می دهند را بررسی می کند. مثلا یکی از کارمندان جوان شکایت دارد، که به کارهای مسئولانه و چالشی تر علاقه مند است اما احساس می کند که مدیرش اکثر اوقات فقط کارهای بیشتری را به او می سپارد.
در نتیجه، برخی از کارهای مه به این شخص واگذار شده چالشی تر بوده اند؛ همچنین حضور در جلساتی که در طی آن بر روی محصول در حال توسعه تأثیرمی گذارد.
ان شخص معتقد بود که مدیر وی تفاوت ها را درک نمی کند، بنابراین بیشتر وقت خود را صرف انجام کارهای بیشتر ولی با طبیعت تکراری و راحت می کند. این حجم کار که ساعات طولانی و تعطیلات آخر هفته او را درگیر می کرد، با مساله مسئولیت پذیری و تعهدات خانوادگی وی تتضاد داشت.
مسلماً، هر شغلی سهم خاصی را از وظایف روزمره که باید انجام شود را دارد. بعضی از افراد پرونده سازی را دوست ندارند و برخی دیگر صورتحساب مشتری های را دوست ندارند. برخی از افراد همچنین دوست ندارند که ماشین لباسشویی را بشویند یا آن را خالی کنند. بنابراین ، مدیر باید با دقت بیشتری تصمیم گیری نقش ها در سازمان انجام دهد که این مسئولیت، اقتدار و چالش بیشتری نیاز دارد.
در مدیریت موفق اقتدار به عنوان یک سبک رهبری است و وقت و انرژی لازم دارد. اما ارزش گذاری و صرف وقت کافی برای کمک و مشارکت با کارمندان و توانمندسازی کارکنان نیز یک سبک رهبری است. ارزش و وقت کافی برای کمک به کارکنان تاثیر بسیاری در موفقیت، توسعه و برآورده کردن انتظارات شما دارد. شما اعتماد به نفس کارمندان را تقویت می کنید و افرادی که احساس موفقیت می کنند معمولا موفق ها هستند.

منبع: سوزان،م، Delegation as a Leadership Style، لینک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.