حتما بخوانید !
خانه / مدیریت منابع انسانی / ده نشانه که شما به رشد شخصی رسیده اید
رشد شخصیتی
رشد شخصیتی

ده نشانه که شما به رشد شخصی رسیده اید

نشانه های رشد شخصیتی

رشد شخصیتی مساله ای است که هر شخصی در هر سنی که باشد به ان نیاز دارد. رشد شخصی در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است، یعنی براساس اخرین امارسالانه ۹/۹میلیارد دلار صرف محصولات این حوزه می شود. این رقم درمقابل صنعتی مانند مد و زیبایی با ۲۵۶ میلیارد دلار و موسیقی و فیلم با ۶۱ میلیارد دلار رقم کوچکی است. و دقیقا به این مساله اشاره می کند که افراد ترجیح می دهند که خوب به نظر برسند تا واقعا حالشان خوب باشد.

این امار و ارقام عجیب نیستند، و دقیقا نشان می دهند که اولویت های ما در جایی بیرون از خود ما قرار دارند. در این مقاله ما قصد داریم دلایل مهمی را برای پیگیری پیشرفت شخصی، در هر سنی بررسی کنیم. در واقع کسانی که به طور جدی دنبال توسعه شخصی هستند، از ده مزیت زیر برخوردار هستند(خوش بحالشون):

  1. روابط سالم تر

روابط با خانواده، فرزندان، همکاران، دوستداران و حتی رابطه اصلی با خودمان پایه و اساس زندگی است. حتی اگر بخواهید نمی توانید از آنها اجتناب کنید. وقتی روابط شما کم کیفیت باشد، کیفیت زندگی شما نیز پایین است. برعکس، وقتی روابط شما سالم و پر جنب و جوش باشد، دستاوردهایی را به صورت عمیقتر به دست خواهید آورد.

یادگیری و ایجاد مهارت های روابط خوب بخش اساسی هر برنامه توسعه شخصی است. افرادی که به طور آگاهانه مهارت های بین فردی را می سازند، در انواع و اقسام روابط رضایت بیشتری کسب می کنند.

  1. استرس کمتر

با توجه به این که استرس به نوعی قاتل ارامش ما به نظر می رسد. بسرعت روی کیفیت کلی زندگی ما تأثیر منفی می گذارد. هر چیزی که استرس را کاهش می دهد ارزش دنبال کردن را دارد. با تبدیل رشد شخصی به یک عادت، به ویژه با تکنیک های کاهش استرس از جمله روش های ذهن آگاهی، شما قادر خواهید بود منابع اصلی استرس در زندگی خود را شناسایی، مدیریت کنید و حتی از بین ببرید.

  1. بهبود سلامتی

این مورد دو مزیت اول که در بالا به انها اشاره شد را به دنبال دارد. پیوند بین استرس و سلامت غیرقابل انکار است. استرس بیشتر، باعث بیماری بیشتر است. روابط شادتر و سالم تر برابر استرس کمتری است و هرچه برای مدیریت و کاهش استرس مجهز تر باشیم، سلامت ما بهبود بیشتری می یابد.

ابزارها و اموزشها برای پیشرفت و بهبود شخصی، درک بهتری از خود ما و دنیای اطرافمان به ما می دهد. هرچه بیشتر بدانید ، تجهیزات لازم برای رسیدن به رشد در زندگی تان بیشتر می شود.

افرادی که یاد گرفته اند چالش ها و عوامل استرس زا را در زندگی خود بهتر مدیریت کنند، بیماری های کمتری دارند و ممکن است از طول عمر بیشتری برخوردار شوند.

    ۴- افزایش بهره وری

دشمن شماره یک بهره وری، تعلل است. افرادی که درگیر رشد شخصی به عنوان یک شیوه زندگی هستند، این عادت را برای پیشروی ترک میکنند و از این طریق احتمال رسیدن به بهره وری را افزایش می دهند.

همانطور که حدس زدید، دومین دشمن بزرگ بهره وری، استرس است. زندگی رو به رشد ما غالباً ناشی از انتظارات کمال گرایانه و عملکرد عالی است و وقتی استرس وارد می شود، بهره وری ما کاهش می یابد. ما آنقدر وقت خود را صرف نگرانی و تلاش برای انجام وظیفه های چند گانه می کنیم که توانایی ما در تمرکز و انجام کارهایی که برای انجام آنها تعیین کرده ایم کاهش می یابد.

تکنیک های خودسازی توانایی شما را در تمرکز و مدیریت استرس بهبود می بخشد، به شما کمک می کند تا احساسات و انگیزه های پنهان خود را بیابید و بهره وری تان افزایش یابد.

فقط تصور کنید، اگر هیچ چیزی در راه بالا بردن بهره وری شما قرار نگیرد، چه زندگی خواهید داشت؟

۵- بهبود مهارت کنترل خود

خودکنترلی، توانایی تنظیم احساسات، افکار و رفتارها برای دستیابی به اهداف خاص است. در واقع یک توانایی شناختی است که می توانید همانطور که عضلات خود را تقویت می کنید، این کار را انجام دهید.

هنگام تلاش در جهت اهداف زندگی خود، آسان است که با وسوسه ها عادات و انگیزه ها، به ویژه با اعتقاداتی که قاتل احساسات اند، منحرف شوید.

با تبدیل تکامل خود به یک بخش منظم و مهم زندگی تان، اعتقادات و احساسات خود را کشف می کنید. شما عضلات کنترل خود را تقویت می کنید، در نتیجه ایجاد عادات جدید و دستیابی به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برای شما آسان تر می شود.

  1. موفقیت های بیشتر و بزرگتر

وقتی درباره موفقیت صحبت میکنیم، منظورمان رسیدن به آن اهدافی است که هر فرد برای خودش تعیین می کند، نه معیارهایی که درباره موفقیت در رسانه ها ارائه می شود (مثل ثروت، محبوبیت  شهرت یا قدرت). اگر خودسازی دقیقا همان چیزی باشد که شما می خواهید و بخشی از سبک زندگی شما شود، احتمال زیاد به آن دست خواهید یافت.

زمانیکه به مزایایی که در بالا اورده شده نگاه می کنیم، راحت تر می توان درک کرد که  چطور روابط سالم و حمایت، کاهش استرس و بهبودهای مرتبط با آن در سلامتی، افزایش بهره‌وری و افزایش خودکنترلی، همگی محیط لازم را برای موفقیت ایجاد می کنند.

  1. افزایش ارامش ذهنی

گذشته از آرامش ذهنی که به طور کلی عواملی از قبیل پایین آمدن سطح استرس، تجربه سلامتی عمومی بهتر، موفق بودن، خودآگاهی منظم و تمرینات برای بهبود می تواند احساسات رضایت و آرامش بیشتری را در ما ایجاد کند.

ذهن آگاهی، مدیتیشن و تکنیک های ذهنی-بدنی مانند یوگا و چی-کونگ، هنگامی که به طور مرتب تمرین می شوند می توانند تمرکز و خودآگاهی را بهبود بخشند، که به نوبه خود به ایجاد آرامش ذهن کمک می کند.

شیوه های توسعه شخصی، نیز درک شما از خود و دیگران را افزایش می دهند، که به طور کلی به احساس صلح و پذیرش بیشتر کمک می کند.

۸- فرزندپروری بهتر

از آنجا که کودکان و نوزادان با آموختن والدین و مراقبان خود می آموزند، بسیار مهم است که والدین قبل از هر چیز برای پیشرفت و بهبود خود تلاش کنند. برای اینکه والدین بهتری باشید، فردی که بتواند به عنوان الگوی رفتاری برای کودکان باشد ، باید بخواهید نگاهی طولانی، سختگیرانه و صادقانه به خودتان بیندازید.

وقتی زمان خود را صرف پیشرفت شخصی و خودآگاهی می کنید، احتمال ان که ناخواسته رفتارهای منفی را به فرزندان خود منتقل کنید کمتر است. همچنین به احتمال زیاد شما درگیر مشکلات عادی والدین مانند منفی گرایی، عصبانیت، زورگویی، خرد کردن و موارد مشابه آن نیستید.

  1. انعطاف پذیری بیشتر

طبق تعریف فرهنگ لغت، انعطاف پذیری ظرفیت بازیابی سریع بعد از چالش ها، مصیبت ها و مشکلات زندگی است. این توانایی روانی است که از اینگونه تجارب بیرون بیاید و به یک وضعیت روحی سالم برگردد. این در واقع نوعی انعطاف پذیری عاطفی است.

توسعه شخصی به شما این امکان مواجهه و کار بر روی موانع داخلی و خارجی را می دهد. زمانی که صرف ایجاد هوش هیجانی، خودآگاهی و راهبردهای مقابله ای می کنید، تأثیر مستقیم و مثبتی بر میزان مقاومت شما خواهد داشت.

زندگی همیشه زمانیکه انتظارش را نداریم، توپ های را به شکل موانع و چالش ها به سمت ما پرتاب می کند. انعطاف پذیری به معنای توانایی بازگشت سریع است، بازگشت به وضعیت متعادل قبلی، رشد و یادگیری از تجربیات به جای ضربه زدن یا شکستن است.

در حقیقت، مهمترین کاری باشد که هرکسی می تواند برای بهبود رضایت خود از زندگی انجام دهد، انعطاف پذیری بیشتر است.

  1. بزرگترین شادی

و سرانجام به فینال بزرگ مزایا می رسیم – خوشبختی.

اگر خوشبختی سفر به مقصد باشد، پس از گذراندن زمانی در زندگی روزمره برای توسعه شخصی، این سفر را به گشتی لذت بخش تبدیل می شود.

زندگی را تصور کنید که در آن از سلامتی و روابط بیشتر لذت ببرید. زندگی ای که در آن احساس کنترل خود و توانایی خود را برای کنار آمدن با هرگونه چالش را احساس می کنید. زندگی ای که در آن شما به طور کلی به توانایی خود برای موفقیت در تلاش هایتان اطمینان دارید.

با صرف وقت برای کار بر روی پیشرفت شخصی، تأثیرات منفی استرس را کاهش می دهید و توانایی خود را در اداره زندگی و روابط خود افزایش می دهید. با تلاشهای خودسازی، یاد می گیرید که باورهای اساسی، آسیب ها و رفتارها و عادات خود را شناسایی کنید، التیام بخشید و دگرگون کنید.

همه اینها به بین بردن موانعی که توانایی ما را برای تجربه شادی و خوشبختی واقعی خدشه دارکند، کمک می کند.

افکار نهایی

بنابراین دفعه بعد که احساس ناامیدی در مورد زندگی خود یا مساله ای در زندگی خود داشتید ، وسوسه می شوید که برای آرایش، لباس و یا آخرین بازی ویدیویی هزینه کنید ، شاید دوباره فکر کنید و مدتی را در به خودشناسی بپردازید.ممکن است اولی برای لحظه حال شما را تغییر دهد اما ممکن است دومی زندگی شما را به خوبی تغییر دهد.

منبع: باندارنت، م، (۷ جولای ۲۰۱۹)، ۱۰ Reasons Personal Growth Is Important No Matter How Old You Are، لینک

درباره‌ی لیلی عباسی

لیلی هستم، سالهاست می نویسم و حس خوبم را با نوشتن به دنیا اعلام می کنم. کنجکاو و عاشق آموختنم. از پیچیدگی مسایل لذت می برم. اما با ساده ترین بیان ممکن قصد دارم مطالب را به شما منتقل کنم.

حتما ببینید

مصاحبه شغلی

فراتر از رزومه، انتخاب مناسب ترین نیرو در مصاحبه شغلی

روش های علمی متفاوتی برای استخدام کارمندان و انتخاب نیرو وجود دارد اما چیزی که …

تغییر فرهنگ

فیلی که در اتاق حبس شد! باغ وحشی به نام فرهنگ سازمانی

در تمامی سازمان ها، مدیران با چالش های ایجاد تحول در فرهنگ محیط کارشان آشنا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *