حتما بخوانید !
خانه / مدیریت منابع انسانی / دست از بدبخت بودن در محیط کار بدار!
ناراحت نبودن در محیط کار
ناراحت نبودن در محیط کار

دست از بدبخت بودن در محیط کار بدار!

دست از بدبختی در محل کار خود بردارید.

موقعیت های سمی را شناسایی کنید و تغییراتی را ایجاد کنید

آیا از محل کارتان ناراضی هستید؟ آیا شنبه ها از بیدار شدن و رفتن به محل کارتان احساس ناراحتی می کنید؟ آیا احساس میکنید چالشی در محیط کار وجود ندارد، یا شرایط خارج از کنترل شما است؟ رئیس شما بدترین رئیس است؟ آیا همکاران شما در تمام طول روز مدام در حال شکایت کردن بی مورد هستند؟ آیا از نظر شما هیچ چیز به اندازه کافی خوب نیست؟

می توانید برای شاد بودن در محیط کار خود تلاش کنید،راه کارهایی برای محیط کار شاد در این مقاله پیشنهاد شده است. اما اگر هر روز با این دیدگاه به محل کار می روید و این موقعیت ها را مثل قبل می بینید، مطمئن شوید همچنان از کار خود متنفر هستید. متنفر شدن از شغل خود، حرکت به سوی زندگی بدبختانه است. اما چرا به محل کارتان باز میگردید؟ شما این توانایی را دارید که نگرش خود را تغییر داده و یا خود را از موقعیتهای سمی دور کنید.

در زیر نکاتی درباره نحوه برخورد با شرایط ناخوشایند و تغییر روحیه شغلی از بدبختی تا تحقق خوشبختی وجود دارد.

موقعیت های کاری سمی و راه حل هایی که می توانید انجام دهید

وضعیت یک: همکاران شما همیشه شرکت، مدیریت، مشتریان، کارمندان و هر چیز دیگری را در مورد شغل  خود مقصر می دانند. و شما خودتان را درگیر این افراد ناراضی و بدتر از آن وضعیت شرکت می کنید.

راه حل: نگرانی ها معمولا برطرف می شوند، اگر در بدبختی غرق شوید و به حرف افراد ناراضی گوش دهید، این افراد نمی توانند به شما کمک کنند بلکه شما را پایین می آورند. نارضایتی و انتقاد مسری است. پس حرکت کنید و از این افراد دور شوید تا از بروز مشکلات جلوگیری کنید.

وضعیت دو: شما در شغلی هستید که بدون چالش و خسته کننده است. روزها می گذرند، سالها سپری می شوند اما این کار خواسته های شما را براورده نمی کند، و این مساله ذهن و قلب شما را آزار می دهد.

راه حل: این مساله را باور کنید،که راه حل هایی وجود دارد. به یک مشاور شغلی یا موسسات توسعه کسب و کارمراجعه کنید و حتی می توانید در مراکز اموزشی، اموزش های جدید در حوزه شغلی خود ببینید. یا می توانید فرصت هایی که برای رشد در شرکت شما وجود دارد را بررسی کنید. حتی می توانید موقعیت های دیگری که در شرکتتان وجود دارد و به انها علاقه مند هستید را بررسی کنید. فرصت های شغلی جدید را جستجو کنید. روش هایی را برای استفاده متفاوت از مهارت فعلی خود پیدا کنید. امتحان کنید و با یک مربی صحبت کنید تا کارهایی را که ممکن است برای شما هیجان انگیز تر باشند، را تشخیص دهید.

وضعیت سه: شما در حرفه خود پیشرفت نمی کنید و کسی به شما بازخورد نمی دهد.

راه حل: شما باید مسئولیت زندگی خود و پیشرفت شغلی تان را بر عهده بگیرید. شما می توانید برای همیشه منتظر رئیس تان بمانید تا برای بهبود و رشد شخصی و حرفه ای خود بازخورد بگیرید. در حقیقت، در برخی سازمانها، می توانید سال ها برای ارزیابی عملکرد یا گرفتن بازخوردتان صبر کنید. اما چرا منتظر شخص دیگری هستید؟ هیچ کس به اندازه خود شما به پیشرفت شخصی و شغلی شما اهمیت نخواهد داد. و هیچ کس دیگری به اندازه شما به رشد مداوم خود فکر نمیکند.

وضعیت چهار: شما برای شرکتی کار می کنید که شیوه های تجاری را رعایت نمی کند. آنها به مشتری دروغ می گویند و به کارمندان وعده هایی می دهند که هرگز انها را عملی نمی کنند.

راه حل: هرچه سریعتر ان شغل را رها کنید. کاری که دراین شرکت ها باید انجام شود تغییر جدی فرهنگ است. اگر هر یک از مدیران شرکت هم بخواهند فرهنگ را تغییر دهند. از آنجایی که مدیران و موسسین شرکت تا حد زیادی فرهنگ خود را حفظ می کنند، تغییری اتفاق نمی افتد. شرکت های بهتر و اخلاقی تری وجود دارند که می توانید به دنبال اشتغال در ان ها باشید.

وضعیت پنج : شرکت شما دائماً در معرض خطر قرار دارد و شما با ترس اخراج شدن زندگی می کنید.

راه حل: بسیاری از شرکت های خوب، مشکلات موقتی را تجربه می کنند. اما شرکتی که دائماً در مرز ورشکستگی فعالیت می کند می تواند خوشبینی و اشتیاق شما را از بین ببرد. این امر به ویژه در مواردی که شما نتوانید بر روی بودجه بندی، هزینه و یا عملکرد مالی شرکت تاثیری داشته باشید، صادق است. ممکن است زمان آن باشد که حرکت کنیم.

وضعیت شش: شما در شغلی هستید که در آن احساس رکود و بی حرکتی می کنید. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است احساس سستی کنید. ممکن است شرکت شما کوچک باشد ، و جایی برای پیشرفت نداشته باشد. شاید شما به دلیل نبود آموزش صحیح، بی تجربگی یا  نداشتن مربی ، فرصتی برای رشد نداشته باشید.

راه حل: اگر به دنبال مسئولیت های اضافی و پیشرفت شغلی بوده اید، اما موفقیتی نداشته اید. یا اگر با رئیس خود صحبت کرده اید و به نظر می رسد مشکلات غیرقابل تحمل است، زمان جدایی از شرکت فرا رسیده است. بهتر است کمی جاه طلب باشید و به دنبال گسترش دانش و حرفه خود باشید. پس این کار را انجام دهید.

مشکل احتمالی: شما سعی می کنید تا به بهبود شغل یا محیط کارتان کمکی کنید و حتی ایده هایی را ارائه میدهید، اما ایده های شما هرگز عملی نمی شوند. از همه بدتر ، آنها به یک جایی می روند که شما هیچ وقت پاسخی برای پیشنهادات خود نمی شنوید.

راه حل: ماندن در یک محیط کاری که نتواند به پیشنهادات کارمندان پاسخ دهد ، درنهایت باعث می شود که ارزش پیشنهادات خود را زیر سوال ببرید. هر محیطی که باعث شود ارزش خود را زیر سؤال ببرید ، برای عزت نفس و اعتماد به نفس شما سمی است. یک محیط کار حمایتی تر پیدا کنید.

وضعیت هشتم: شما از پرداخت حقوق و دستمزد برای پرداخت چک خسته شده اید. درامد شغل فعلی شما هیچ گاه بیش از حداقل دستمزد نیست. در عین حال نمی خواهید سالها صبر کنید تا زندگی مناسب داشته باشید.

راه حل: واقعیت ها را پیدا کنید. در مورد موقعیت های قابل مقایسه و آنچه موی توانید انجام دهید بیشتر و دقیق تر بدانید. تصمیم گیری کنید: برای چه میزان پول وچه مدت زمانی مایل به کار هستید؟ شما گزینه های بسیاری دارید. آینده ای با درآمد بهتر را جستجو کنید.

نتیجه:

شما می خواهید زندگی خود را به گونه ای زندگی کنید که گویی نیمه پر لیوان است، نه نیمه خالی. بنابراین هر یک از این موقعیت های توصیف شده را با دقت در نظر بگیرید. آیا کمتر از آنچه می توانید داشته باشید است موقعیت را حل و فصل کنید؟ حتی، ممکن است بخواهید گزینه های دیگر را در نیز بررسی کنید. یک زندگی شادتر ارزش آن را دارد!

 

منبع:  سوزان، م،(۲ می ۲۰۱۹)، Stop Being Miserable at Work، لینک

درباره‌ی لیلی عباسی

لیلی هستم، سالهاست می نویسم و حس خوبم را با نوشتن به دنیا اعلام می کنم. کنجکاو و عاشق آموختنم. از پیچیدگی مسایل لذت می برم. اما با ساده ترین بیان ممکن قصد دارم مطالب را به شما منتقل کنم.

حتما ببینید

تغییر فرهنگ

فیلی که در اتاق حبس شد! باغ وحشی به نام فرهنگ سازمانی

در تمامی سازمان ها، مدیران با چالش های ایجاد تحول در فرهنگ محیط کارشان آشنا …

منابع انسانی

با تنها منبعی که می تواند قلب هر کسب و کار و سازمانی را از کار بیاندازد بیشتر آشنا شوید

منابع انسانی قلب تپنده هر سازمان جدای از حوزه فعالیت و ابعاد آن است. البته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *