تاکتیک بازاریابی برای مدیریت کسب کارها در بحران ویروس کرونا

باتوجه به شیوع و بحران جهانی ویروس کرونا شاهد پدیده ای هستیم که تمامی کسب و کارهای بزرگ دنیا از جمله صنایع و صنوف مختلف و همچنین شرکت های خدماتی آنلاین مثل علی بابا در حوزه گردشگری و اسنپ در حوزه حمل ونقل در ایران نیز از وضعیت به وجود آمده رنج می برند.

انتشار محتواهای کاذب و زرد توسط افرادسودجو در شبکه های اجتماعی ،پرداختن و اهمیت دادن رسانه ها به این ویروس ،گمانه زنی هایی برای ایجاد محدودیت‌های قرنطینه شهری و استانی و…، همه گی باعث شده که رفتار مصرف کنندگان و خریداران کالا و خدمات در تمامی دنیا از جمله ایران که شاهد رشد این ویروس در شهرهای قم ، اراک ، تهران و.. هستیم دچار تغییرات و کاهش خرید آنان در محصولات مختلف باشیم. با وجود مشکلات و هرج و مرج های اخیری که کرونا برای شهروندان و مشتریان ایجاد کرده، کارشناسان و اندیشمندان حوزه بازاریابی و تبلیغات معتقد هستند که کسب‌ وکارها باید ادامه پیدا کنند و متوقف نشوند. اما درحال حاضر فشاری که بر بازاریابان و واحد های استراتژی کسب و کارها ایجاد شده،نشان از این است که مدیران عامل و بخش های مختلف سازمان از واحد ها بازاریابی خود انتظار دارند آنان راحل هایی رو ایجاد نمایند که ازین موج بحران ویروس عبور کنند و بقا داشته باشند ، در حالی که برخی از شرکت‌ها در حال حاضر محصولاتی با تقاضای بالا دارند مثل شرکت های تولید کننده لوازم بهداشتی ازجمله محلول ها و ژل های ضدغفونی کنند ،داروخانه ها و… ، اما برخی دیگه از کسب و کارها برای گرفتن سهم فروش تلاش می‌کنند، اما موضوعی که باید به شدت به آن پرداخته شود این است که همه باید برای بقا داشتن ادامه دهند. کلید موفقیت، چابک بودن است. این به معنای تجدید نظر در تلاش‌های بازاریابی برای ارتباط بیشتر مدیران بازاریابی با توجه به بحران فعلی است.

در اینجا ۸ تاکتیک اصلی وجود دارد که باید توسط صاحبین کسب و کار و مدیران بازاریابی در کسب و کارهای نوپا ، متوسط و بزرگ دنبال شود:

۱- به سختی فروش نکنید، پشتیبانی خود را نشان دهید..

به عنوان مدیر یک مجموعه یا واحد بازاریابی کسب و کاری که در آن فعالیت می کنید ، مهمترین سؤالی که اکنون باید در شرایط بحرانی کنونی از خود بپرسید این نیست که “چگونه می توانم بیشتر بفروشم؟” در عوض ، این است که “چگونه می توانیم در این مدت از مشتریان پشتیبانی کنیم؟” تمرکز صرفاً بر سود در شرایط فعلی ، هیچ نفعی برای شما نخواهد داشت در حقیقت ممکن که علیه آن براساس تصمیمات اشتباه کار کنید.

طی تحقیقاتی که برای نگارش این مقاله انجام می دادم . متوجه شدم که تعداد زیادی از کسب و کارهای آنلاین در چین ، رسانه ها و شرکت های فناوری ، از جمله علی بابا ، برای نشان دادن حمایت خود قدم برداشته اند. گروه علی بابا ۲/۳۰۰/۰۰۰ میلیون دلار به صلیب سرخ چین اهدا کرده ، و گروه زیبایی لورال آمریکا برای کمک به مبارزه با این ویروس قول تهیه محصولات بهداشتی و آرایشی داده اند. پشتیبانی از نام تجاری شما لازم نیست به اندازهای شدید باشد. با این وجود، اهدا یا ارائه خدمات یا محصولات خود به افراد نیازمند و کمک در این زمان ، کار خوب و مناسبی نیز می تواند برای اقدامات روابط عمومی باشد.

۲- استفاده از موضوعات و کلمات کلیدی برای هدف‌گیری دقیق:

ویروس کرونا یک خبر بزرگ برای به خطر افتادن سلامتی مردم دنیاست. بنابراین، منطقیه که بسیاری از مردم درباره آن صحبت می‌کنند، به اینترنت می‌روند تا اطلاعات بیشتری پیدا کنند، و محصولات مرتبط را بخرند تا به حفاظت از خودشان کمک کنند. این موضوع یک فرصت منحصر به فرد برای برندها در بخش‌هایی مانند مراقبت‌های بهداشتی، و محصولات پزشکی برای تبدیل کردن بیشتر لیدها به مشتریان باالقوه می تواند باشد. برای بدست آوردن این فرصت، می‌خواهید مطمئن شوید که مشتریان درست را هدف قرار می‌دهید. با استفاده از ابزارهای سئو می‌توانید محتواهای خود را شخصی سازی تر کنید تا بتوانید مخاطبین هدف خود را براساس موضوعات و یا کلمات کلیدی تقسیم‌بندی کنید.

۳- برنامه و تلاشهای محتوای آنلاین خود را افزایش دهید

با توجه به گسترش ویروس کرونا درشهرهای ایران و همچنین طبق گفته رئیس پدافند غیرعامل ایران که در روز دوشنبه ۵ اسفندماه اعلام کرده بود که ایران از وضعیت سفید خارج و وارد وضعیت زرد شده، احتمال بر این می رود با افزایش وشیوع این ویروس در روزهای پیشه رو دستور و آگاهی لازم را برای قرنطینه انفرادی برای بعضی از استان هایی که ویروس در آن جهش و رشد کرده صادر گردد که این موضوع در کنار نگرانی که میتواند برای افراد ایجاد نماید می تواند موجب روزمرگی و بی حوصلگی افراد نیز شود..

سوالی که اینجا مطرح است اینکه شما به عنوان صاحبین کسب وکار چطور می‌توانید از این فرصت استفاده کنید؟

پیشنهاد نگارنده به عنوان کارشناس تبلیغات و بازاریابی به صاحبان کسب و کار این است که با ایجاد برنامه‌های کاربردی، ازجمله گیمیفیکشن و بازی های تعاملی آنلاین که بصورت گیف طراحی می شوند ویا تهیه محتواهای ویدیویی برای صنایع خاص نظیر صنعت سلامت و تناسب می‌تواند از این فرصت برای ایجاد محتوای مرتبط تعامل با مشتریان در وب سایت یا شبکه های اجتماعی کسب و کارتان استفاده کنید، مانند ویدیوهایی از نحوه انجام تمرینات ساده و یا ایجاد وعده‌های سالم در خانه برای کمک به آن‌ها در مبارزه با هر بیماری..

۴- اطمینان از ایمنی برند در تبلیغات

در طول این زمان حساس، شما باید توجه بیشتری را نسبت به زمانی که آگهی‌های شما دیده می‌شوند، بدهید. برای مثال، خیلی از کسب و کارهای مختلف رو میبینیم که با نزدیک شدن اسفند ماه و بازار شب عیدی که پیش روشان هست شروع می کنند به اکران کمپین های تبلیغاتی خود که معمولا به صورت ۳۶۰ درجه طراحی و یا بصورت ATL ازجنس رسانه های محیطی تبلیغات برند خود را مثل مجموعه سفرهای علی بابا در فرودگاه های کشور ، مجلات تبلیغاتی که شرکت های ایرلاین درون هواپیما قرار می دهند اکران و ترویج می نمایند که همانطور گفته شد حساسیت های این بازه زمانی بحرانی باید در تدوین و انتخاب رسانه برای معرفی کسب و کار خود خیلی هوشمندانه انتخاب شوند تا بودجه و برند شما آسیبی نبیند.

۵-تمرکز بر ارتباط چند کاناله

اگر کسب‌وکار شما در حال حاضر با تقاضای زیاد برای محصولات خاص یا تاخیرهای لجستیکی سیستم توزیع و حمل نقل مواجه است، یا اگر در تلاش هستید که به خاطر بسته شدن خط تولید فعالیت های خود، مشتریان را حفظ نمایید با به روزنگه داشتن مشتریان در زمان‌های تحویل تخمینی و آگاه کردن آن‌ها از این که چرا تاخیرها در حال رخ دادن هستند و آنچه که می‌توانند انتظار داشته باشند، می‌توانید سطح ناامیدی را کاهش داده و از نگاه کردن آنان به پیام و تبلیغات برندهای دیگر برای تامین نیاز خود جلوگیری کنید. برای اطمینان از اینکه شما می‌توانید به مشتریان خود دسترسی داشته باشید و به سوالات و یا شکایات خود پاسخ دهید، از یک ارتباط چند کاناله برای تعامل با آن‌ها استفاده کنید، مثل وب سایت، ایمیل، شبکه های اجتماعی ، پوشنتفیکیشن یا پیغام رسانی در درون اپلیکیشن ها، چنین رویکردی باعث می شود تا مصرف کنندگان شما با کسب و کار شما ارتباط تنگاتنگ تری برقرار کنند.

۶-مشتریان با ارزش خود را هدف قرار دهید..

توصیه دولت در رسانه ها و همچنین مردم به همدیگر برای ماندن در خانه ، باعث افزایش فروش محصولات و خدمات مختلف کسب و کارهای اینترنتی می شود اما موجودی کم و تاخیر در تولید و توزیع لجستیک،تحویل محصولات و خدمات به مشتریان را سخت‌تر می‌کند. با توجه به این موضوع، به جای تلاش واحدهای مارکتینگ مجموعه هایی که تمام تلاششان برای به دست آوردن مشتریان جدید است ، کسب و کارهای اینترنتی باید برحفظ و نگهداری مشتریان موجود خود متمرکز شوند

۷- خلاقیت خود را مرتبط کنید.

شما به عنوان مدیر واحد بازاریابی یا مدیر یک کسب و کار می توانید با تمرکز و استفاده از کلمات کلیدی و جلوه‌های بصری مربوط به بحران ویروس کرونا در بازاریابی و تبلیغات توجه به مخاطبان و مصرف کنندگان رو به کالا و خدمات خود بیشتر کنید با این حال باید مراقب لحن و استراتژی پیام خود باشید و همچنین اطمینان حاصل کنید که مناسب ومفید باشند. این موضوع به این معنی نیست که از خلاقیت در تبلیغات برای محصولاتی که به هیچ وجه مرتبط نیستند استفاده نکنید. با این حال، اگر محصول شما توانایی کمک به مردم را دارد، مانند ضد عفونی‌کننده دست یا کرم های مرطوب کننده، شما باید پیام و محصول خود را به مصرف کنندگان در بازاری که مخاطب عام شما هستند و به آن نیاز دارند برسانید.

۸- ارزش افزوده ایجاد کنید

چنانچه فعالیت کسب و کارشما سنتی و بر مبنای فروش فیزیکی به مشتریان است مثل کتاب فروشی ها که مشتری باید در محیط قرار بگیر و با توجه به دسته بندی و موضوعی که مدنظر خودش است کتاب مورد نظر را پیدا و سپس تهیه نماید، می توانید در این بحرانی که پیش روی شماست به عنوان فرصت از آن استفاده کنید و مسولیت اجتماعی خود را به تصویر بکشید. شما می توانید از طریق شبکه های اجتماعی از عناوین مختلف مثل کتاب های رمان پرفروش یا کتاب هایی که باید برای کاهش استرس مناسب در این برهه زمانی بخوانید را با توجه میزان درصد تخفیف بصورت تحویل درب منزل به مخاطبین خود ارائه و با این کار آنان را جذب و سپس حفظ نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.