با رژیم غذایی بهره وری تان در محیط کار را بالا ببرید!

چطور با رژیم غذایی مناسب بهره وری را در محل کار افزایش بدهیم

علم مواد غذایی و بهره وری کار

خوردن غذای مناسب در طول یک روزکاری به همان اندازه ای اهمیت دارد که پر کردن ماشین شما با گاز ضروری است. بدون سوخت، به جایی نمی رسید. علاوه بر این، کیفیت سوخت اهمیت دارد. رژیم غذایی ضعیف درست مانند پر کردن مخزن بنزین با پپسی های شیرین است. به طور خلاصه ، غذا فقط روی احساس و وزن ما تأثیر نمی گذارد. بلکه نحوه کار ما را تغییر می دهد. قبلا نکات بسیار مهم غذا خوردن در محل کار  و چطور با رژیم غذایی سالم سازمانمان را بهبود ببخشیم را برای درک اهمیت رژیم غذایی بررسی کردیم. در اینجا سه نکته وجود دارد که می توانید بر اساس تحقیقات علمی و بینش های واقعی هستند، تا راهی برای یک روز کاری بهتر داشته باشید.

صبحانه در واقع مهم است

صبحانه پرانرژی ترین، الهام بخش ترین قسمت از روز کاری ما است. تحقیقات نشان می دهد که هوشیاری بلافاصله پس از مصرف صبحانه می شود. یک صبحانه خوب تفاوت بین صبح ناخوشایند و بدون انگیزه و یکی از آن صبحهای غیرقابل توقف را نشان می دهد.

چه چیزی برای صبحانه بهتر است؟

غذاهای پر فیبر، غنی از کربوهیدرات بالاترین رتبه هوشیاری را دارند و بیشترین هوشیاری بین صبحانه و ناهار است. در یک مطالعه، مصرف غلات هنگام صبحانه باعث پایین آمدن افسردگی، پریشانی عاطفی، خستگی و همچنین هوشیاری بیشتر است. همچنین مشکلات گوارشی و روده کمتر می شود. محققان این تأثیرات را تنها پس از یک هفته مشاهده کردند.

چرا صبحانه پر چرب مناسب نیست؟

اگرچه صبحانه های پر چرب (خوب) در حال حاضر در محافل بهداشت طبیعی بسیار محبوب هستند ، اما برخی تحقیقات نشان می دهند که صبحانه های سرشار از چربی در مقایسه با انواع دیگر صبحانه دارای “قدرت سیری ضعیف” هستند. اگر صبحانه شما دارای چربی زیاد است، می تواند دلیل چرخیدن شما سر ساعت ۱۰ صبح در اطراف آشپزخانه محل کار باشد.

بنابراین اگرچه صبحانه مهم است ، اما زیاده روی نکنید: شما نیازی به یک صبحانه عظیم و عالی ندارید. در عو ، به آسانی اما سالم شلیک کنید: غلات کامل ، غلات با فیبر بالا ، ماست، میوه و نان تست غلات سبوس دار یا حتی یک تغییر کوچک در صبحانه مفید است (تا زمانی که بیش از ۱۰ گرم شکر نداشته باشد). صبحانه بدون دردسر و مغذی کلید اصلی بهره وری پایدار است.

به طور منظم غذا خوردن به اندازه غذا خوردن مهم است

تنها ۳۵ درصد از کارمندان آمریکایی می گویند که تقریباً همیشه یک استراحتی برای ناهار دارند. به گزارش نیویورک تایمز، ۶۰ درصد یا در میزهای خود غذا می خورند یا اصلاً نمی خورند.

آمارها نشان می دهد کارمندان به وعده های غذایی خود اهمیت نمیدهند. یکی از کارمندان بخش اورژانس بیمارستان می نویسد: “در این مرکز هیچ وقت نمی توانم استراحت کنم یا ناهار بخورم زیرا خیلی شلوغ هستم!” یکی از کارمندان شرکت های خصوصی می گوید: “اگر صبح بیایید و زمان کمی -فقط پانزده دقیقه- برای استراحت داشتید و دیگر وقت صرف ناهار را ندارید تا زمانیکه به خانه بروید.” موقع ناهار، زمان کافی برای غذا خوردن وجود ندارد، و یا ناهار خوردن به اخم ختم می شود.

چرا نباید تا زمان پایان کار گرسنه ماند؟

خطایی که کارمندان(کارگران) بسیاری مرتکب آن می شوند، انتظار دارند که تا ۲ بعد از ظهر که در محل کار هستند گرسنه بمانند و سپس برای صرف ناهار میل به چربی و کربوهیدرات زیاد می شود. این روش از دو طریق بهره وری را هدر می دهد.

۱-  ابتدا انرژی کم ناشی از گرسنگی باعث ایجاد انگیزه و توجه ما می شود. بدن ما تقریباً همه چیزهایی که می خوریم را به گلوکز تبدیل می کند، و مغز ما برای فکر کردن و هوشیار شدن از آن استفاده می کند. هنگامی که گرسنه هستیم، قند ما پایین است. نخوردن به طور منظم همچنین می باعث ایجاد احساسات در افراد شود و این مانع بهره وری می شود.

۲- بعد از خوردن ناهار پر چرب، بیشتر انرژی بدن ما به جای انجام کار خوب، صرف هضم وعده غذایی که تازه خورده ایم می شود. این همان چیزی است که باعث احساس رکود در بعد از ظهر می شود.

نکته: روزه به صورت پی در پی علی رغم حس معنوی بالاو تزکیه نفس، باعث کاهش روحیه و هوشیاری در محل کار می شود.

پیشنهاداتی برای رژیم غذایی مناسب در محل کار

کارمندانی که در ناهار خوری کارمندان غذا می خورند، به احتمال زیاد خوب غذا می خورند و مرتباً با سایر افراد مقایسه می شوند. یکی از کارمندان پیشنهاد می کند: “کافه تریا من غذای سالم را تبلیغ می کرد و من از آن استقبال می کردم.”

افزایش بهره وری با غذای مناسب
افزایش بهره وری با غذای مناسب

اما اگر بودجه دارید یا محل کارتان کافه تریا نیست، روش های دیگری برای غذا خوردن منظم وجود دارد. دقیقاً همانطور که هر هفته یخچال منزل خود را با غذا پر می کنید، یخچال محل کار خود را نیز پر کنید.

اگر یخچالی برای استفاده ندارید، یکی از کارمندان شرکت پیشنهاد می کند که میان وعده هایی با قند بالا مانند موز، کره بادام زمینی و عسل را روی نان سبوس دار قرار دهید تا در طول روز انرژی شما را بالا ببرد.

کارگران غالباً به خوردن وعده های غذایی بزرگ، گران و غیر بهداشتی متوسل می شوند زیرا گزینه هایی که خودشان برای کار آورده اند، به اندازه کافی برای میان روز جذاب نیستند.

عادتهای غذایی با استرس شما بهم می ریزد

حتی تغییرات اندک در عادات غذا خوردن می توانند استرسی معادل افزایش بار کار ایجاد کند. یکی از کارمندان توضیح می دهد”همه به دلیل عدم دریافت ناهار کافی به استرس رسیده بودند”

در مقابل، استرس به خودی خود می تواند عادتهای غذایی را تغییر دهد. یکی از کارمندان، اظهار داشت که “مدیران چنان کار می کنند تا کار خود را تمام کنند سپس ناهار را در محل کار خود بخورند یا اصلاً نمی خورند.”

استرس با بدن ما موقع غذا خوردن چه می کند؟

اما استرس فقط زمان لازم برای غذا خوردن را کاهش نمی دهد. از نظر فیزیولوژیکی نحوه درک بدن ما از غذا. هنگامی که استرس داریم، بدن ما کورتیزول را آزاد می کند، که در ان زمان با دو هورمون سر و کار دارد بنام نوروپپتید Y و لپتین که برای تحریک اشتهای ما برای قند و غذای پر چرب هستند. علاوه بر این، وقتی استرس داریم، غذای خوب باعث رها سازی مواد افیونی می شود. در نتیجه باعث یک چرخه پاداش اعتیاد آور میشود. ما استرس می خوریم و غذا از نظر فیزیولوژیکی، ما را تسکین می دهد. بعد از آن درگیر غذا هستیم تا استرس خود را کاهش دهیم. تحقیقات نشان می دهد که دانش آموزان با استرس بیشتر مستعد تمرین عادتهای بد غذایی مانند خوردن غذاهای نا مناسب هستند. هرچه استرس بیشتری داشته باشیم ، بیشتر میل و عشق به قند زیاد ، غذای پرچرب می شویم. (۴)

به طور خلاصه ، برای کاهش استرس، مرتباً می خوردید پس استرس خود را کاهش دهید تا رژیم خود را بهبود دهید.

در نتیجه

آنچه می خوریم پایه و اساس کار ماست. وقتی تصمیم می گیریم که به طور مرتب و خوب غذا بخوریم، تصمیم می گیریم انرژی کار خود را تقویت کنیم و یک روز کاری عالی را بوجود بیاوریم. با پیشنهاداتی که برای غذا خوردن در محل کار مانند ترک نکردن صبحانه و توجه به مواد غذایی که در وعده صبحانه صرف می شود یکی از این نکات است. منظم بودن در صرف وعده های غذایی و نداشتن استرس نکات دیگری است که توجه به ان ها بهره وری را در محل کار بالا می برد.

منبع: کارولین،ب،(۲ می ۲۰۱۹)،The Science of Food and Work Productivity، لینک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.